a

Keçiören Belediyesi’nden çocuklar için kış kampı

 

Keçiören Belediyesi  Çocuk Danışma Merkezi’nin “Kış Bilim, Sanat, Spor Kampı” üçüncü yılında.

ÇODAM ve Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE) iş birliğiyle 24 – 27 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen kamp yoğun bir tempoda geçerken, çocuklar da uygulamalı eğitim imkanı yakaladılar.

Yaşları 10 ve 14 arasında değişen 15 çocuğun katıldığı kampın ilk gününde ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezini ziyaret eden çocuklar hala çalışır durumda olan eski arabalardan, bilgisayara, çamaşır makinesinden, buzdolabına kadar Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılan eşyaları yakından görme ve onlara dokunma fırsatı buldular. Uygulamalı Bilim Merkezinde ise eğlenceli deneyler yapan çocuklar, AFAD’da afet koordinasyon odalarını, köpek eğitim merkezini, deprem simülasyon merkezini, tam donanımlı acil yardım araçlarını yakından incelediler. Köpek eğitim merkezinde AKUT köpeğinin yaptığı gösteri ise çocuklardan büyük alkış aldı.

KAYAK MERKEZİNDE EĞİTİM

Türkiye’nin en büyük yapay kayak pisti olan Snowland Kayak Merkezinde 2 saatlik eğitimin ardından, tüm gün boyunca kayan çocuklar, telesiyeje binerek de farklı bir deneyim yaşadılar.

Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Su Okulu’nda, özel sularda saklanmış balıkları ve havuzdan çıkardıkları planktonları mikroskopla incelediler. Keyifli geçen eğitimin ardından Su Okulu Diplomasını da almaya hak kazandılar. Çocukların diğer aktiviteleri ise Halk Ekmek Fabrikası’nda ekmeğin üretim aşamalarını görme, matbaada bir gazetenin yolculuğunu öğrenme, Kartaltepe Kent Ormanı’nda Çanakkale’deki orijinal anıtın bir benzeri olarak yapılan Çanakkale Anıtı’nı gezme oldu.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı Huzurevini de ziyaret eden çocuklar, teleferikle Keçiören’i tepeden görmenin keyfini yaşadılar.

HEYKEL ATÖLYESİNE ZİYARET

Kampın son gününde gerçek insandan ayırt edilemeyen heykeller yapan hiperrealist Heykeltıraş Murat Daşkın’ı atölyesinde ziyaret ettiler. Burada bir heykelin kalıp aşamasından makyajlanmasına kadar geçen süreyi ayrıntılı ve uygulamalı olarak anlatan heykeltıraşla bu mesleğe nasıl başladığı ve neden bu tarz heykellere yöneldiği hakkında uzun bir sohbet gerçekleştirdiler.

(Demet ŞEN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Polislerden kan bağışına destek

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.