Karabağ: Online eğitim bir çözümdür

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, uzaktan eğitimin başlaması ile beraber en çok araştırılanlar arasında yerini aldı.  Eğitimci ve  aynı zamanda Okuyacak Çocuklar Derneği Başkanı  olan Ali Murat Karabağ, pandemi dönemi uygulamaya sokulan uzaktan eğitim anlayışını değerlendirerek “Online eğitim bir çözümdür, önemli olan bu çözümün gerekçelerini doğru bir şekilde çocuğumuza anlatmaktır. Amaç televizyon, tablet, telefon değil öğrenmektir” şeklinde konuştu.

31 Ağustos tarihi itibarı ile okullarda uzaktan eğitim süreci başladı. Yurt genelinde milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi, EBA TV ile aracılığıyla derslerini canlı ve uzaktan takip ediyor. Gazetemiz okurlarına uzaktan eğitim modelini değerlendiren Okuyacak Çocuklar Derneği başkanı Ali Murat Karabağ, öğrencilere ve velilere tavsiyelerde bulundu.

 “ONLİNE EĞİTİM DE YÜZ YÜZE EĞİTİM GİBİ DİSİPLİN İSTER”

Online olarak gerçekleştirilen eğitimin de disiplin gerektirdiğini vurgulayan eğitimci Ali Murat Karabağ, “Bunu da sağlamanın ilk yolu öğrencinin erken uyanarak yeterli ve dengeli bir kahvaltı yapmasıdır. Öğrencinin derslerini izleyeceği ortam düzenlenmeli, kitaplar akşamdan hazırlanmalı ve varsa ödevler kontrol edilmelidir. Onların dikkatini dağıtacak şekilde televizyon ya da yüksek sesle konuşma yapılmamalıdır. Ders aralarında öğrencinin temiz hava almalı, muhakkak gözlerini dinlendirmelidir. Çocuklar gerçek dışı cümlelerle korkutmamalıdır. Örneğin, “Öğretmenini arıyorum, okullar açılınca en geride sen olacaksın, kamerayı açarım arkadaşların ve öğretmenin tavırlarını görür” gibi cümleler oldukça yanlıştır” ifadelerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ GRUP BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ”

Karabağ: Çocuklarımız Mart ayından bu yana on-line eğitime hazırlıklı diyebiliriz. Burada en önemli grup 1. Sınıf öğrencileri zira ilk kez ekran başında tanışacakları öğretmenleriyle okuma-yazma öğrenecekler. Bu süreci sağlıklı atlatmak için öğrencinin yanında ders takip edilebilir. Ders bitiminde öğrenciyle etkinlikleri heyecanla yapmanız çocuğu bir sonraki derse güdüleyeceği gibi sizin yanınızda olmanız ona güven verecektir. Tabii birkaç ders sonra kademeli olarak yanından uzaklaşmanız gerekir. Diğer gruplarda öğretmeniyle muhakkak iletişim halinde olmalısınız ve öğrenci bunu bilmelidir. Zira ekranı aşağı indirip oyun oynayan birçok öğrenci olduğunu biliyoruz.

AVUÇ İÇİ EĞİTİMDEN ÇEVRİM İÇİ EĞİTİME

Uzaktan eğitim modelini- öğretmenlik yaptığı zamanlardaki eğitim modeliyle karşılaştıran ve ‘’Avuç içi eğitimden çevrim içi eğitime’’ örneğini kullanan Okuyacak Çocuklar Derneği’nin Başkanı Murat Karabağ, şunları aktardı:

Öğretmenlik yaptığım dönemde 1. sınıflarım okula geldikleri ilk gün onlarla oyunlar oynardım. Bunlardan en keyif alınanı “Avuç İçini Takip Et!” oyunuydu. İki öğrenci karşılıklı durur biri avcunu arkadaşının yüzüne doğru uzatır. -Arkadaşının burnuyla avuç arasında 10 cm. olmak zorundadır.- Avcunu uzatan öğrenci avcunu hareket ettirdikçe diğer öğrenci burnuyla arasındaki mesafeyi bozmadan avcunu takip etmek zorundadır. Kimi zaman avcu takip ederken yerde sürünenler, koşanlar, zıplayanlar… yüz yüze eğitimin en keyifli hali oyun oynayan çocuklarla birlikte gülmek, yorulmak, uyum sağlamak, güvenmek ve birken biz olmaktır.

 

“VİCDANI VE FORMASYONUNU BİRLEŞTİRMİŞ ÇOK BAŞARILI ÖĞRETMENLERİMİZ VAR”

“Haydi şimdi avuç içinden çevrim içine geçelim . Ekran başında anlatılmaya çalışılan dersler, ekran başında okumaya çalışılan harfler…

Başta zor gelse de biz öğretmenler bu sürece hemen adapte olduk. Vicdanı ve formasyonunu birleştirmiş çok başarılı öğretmenlerimiz var. Ekran başında öğrencisiyle oyun oynayan, kamerasını kapalı olduğunda hemen cep telefonundan ailesini arayıp öğrenciyi kontrol ettiren, ödevlerini, sınavlarını aksatmadan yapan öğretmenlerimiz var.

“İNSTAGRAM SÖYLEŞİLERİNE ÖĞRENCİLERİ VE EBEVEYNLERİ BEKLİYORUZ”

“Online eğitim sürecinde eskisinden daha çok çalışan, mesai kavramı olmadan öğrencisine hazırlık yapan bu kutsal mesleğin tüm neferlerini kutluyorum. İşte biz Okuyacak Çocuklar Derneği olarak bu önemli isimleri instagramda çocuklarımızla, ebeveynlerle buluşması için çalışıyoruz. Bir kitapla başlayıp 30 bine yakın kitap hediye eden Okuyacak Çocuklar Derneği alanında uzman eğitimci, akademisyen, sporcu ve sanatçıyla çocuklarımıza ulaşmaya, onlara yeni ufuklar açmaya devam ediyor. “

“EKRAN KARŞISINDAKİ SÜREYİ KONTROL ALTINDA TUTMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Karabağ: Zaten çocuklar akşama kadar bilgisayar başında bir de sizi mi dinlesinler?” diyenler olabilir.Tabii ki izlesinler. Buradaki önemli olan husus ne kadar ve ne izledikleri. Pandemi öncesinde de hep söylediğimiz gibi ekran karşısındaki süreyi kontrol altında tutmak çok önemli. Çocuklarımızı online derslerin dışında ekran bağımlılığından uzak tutmak için zeka oyunları, satranç, kitap okuma gibi faaliyetleri birlikte yapmamız gerekmektedir. Zira çocuğa kitap oku deyip kendi tabletle uğraşan ebeveynin başaracağı tek şey “Sana televizyondan uzak dur, demedim mi!” cümlesini yüksek sesle söyleyebilecek olmasıdır. Bunun yanı sıra ders dışında neleri izlediğini takip etmektir. Online eğitim bir çözümdür, önemli olan bu çözümün gerekçelerini doğru bir şekilde çocuğumuza anlatmaktır. Amaç televizyon, tablet, telefon değil öğrenmektir.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elazığ’da hem yıkımlar hem de yapımlar hızla sürüyor

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
302.867

VAKA

267.233

İYİLEŞME

7.506

ÖLÜM

35.634

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
30.873.714

VAKA

21.103.559

İYİLEŞME

958.383

ÖLÜM

9.770.155

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Derinliklerde kalmış hislerinizi gün yüzüne çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Geçmiş hayatınız, ilişki

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İlişkinizde karar aşamasında olabileceğiniz bir gün olabilir. Bir karar varmadan önce son kez partne

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Boş vakitlerinizi çok farklı yeni deneyimlerle değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni ve farklı deney

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişkinizde aklınızı kurcalayan bazı düşüncelerle duygularınızı baskı altında tutuyor olabilirsiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Fiziksel değişim planları yapıyor olabilirsiniz. Diyet veya kişisel bakım istekleri her zaman sizler

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ailenizle geçmiş konular yüzünden tartışmalar yaşayabilirsiniz. Eski defterleri açmak hiç kimseye ka

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ailenizde bakıma ihtiyacı olan büyüklerinizi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Gününüzü sevdiklerinizl

  Devamı

  AKREP BURCU

  Yeni bir ilişkiye başlamak için harika bir gün olabilir. Uzun zamandır sevginizi ifade etmek isteyeb

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Gizli ilişkiniz ortaya çıkabilir. Çevreniz neden gizli tutmak istediğiniz konusunda sizleri eleştiri

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Bugün aile toplantısı için kısa bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Aileniz uzun zamandır sizleri g

  Devamı

  KOVA BURCU

  Arkada dönen olayların ortaya çıktığı saatler olabilir. Güvendiğiniz kişilere söylediğiniz özelinizi

  Devamı

  BALIK BURCU

  Hayallerinizle bir bütün gibi yaşıyor olabilirsiniz. Hayal alemi gerçek yaşamla örtüşmeyince zihinse

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.