Kara Kıta’da Bir Ülke

Algı, garip bir şeydir? Örneğin, ABD’de kölelik 1860’larda kaldırıldı ama 1950’lere kadar siyahlar, hep ikinci sınıftı. Kölelik kalktı diye sanki siyahların ikinci sınıf olması önemsiz gibi zihinlere yerleştirildi. Bir başka örnek daha verelim.

Algı, garip bir şeydir? Örneğin, ABD’de kölelik 1860’larda kaldırıldı ama 1950’lere kadar siyahlar, hep ikinci sınıftı. Kölelik kalktı diye sanki siyahların ikinci sınıf olması önemsiz gibi zihinlere yerleştirildi.
Bir başka örnek daha verelim. Lincoln kimdir desem, hemen siyahlara özgürlük veren, köleliği bitiren ABD’nin 16. Başkanı yanıtı verirsiniz, değil mi? Oysa Lincoln, siyahların beyazlarla eşit olduğu gibi bir fikri savunmuyordu. Başkan, Afro-Afrikalıların beyazlardan daha aşağıda olduklarını ve aynı haklara sahip olmamaları gerektiğini düşünüyordu. Kimi iddialara göre siyahların da insan olduğunu, emeğin kutsal olduğunu ve bir insanın emeğinin karşılığını alması gerektiği savunuyordu.
Ancak bunu ABD dışında yapsalar çok da mutlu olacaktı. Bunun için girişimlerde de bulundu. Nasıl mı? Samuel P. Huntington’un “Biz Kimiz / Amerika’nın Ulusal Kimlik Arayışı” isimli kitabının 54 ve 55. sayfalarından aktarayım:
“Kızılderililer kovulur ve/veya yok edilirken siyahlar, 1808 yılına kadar ülkeye getirilip köleleştiriliyor ve baskı altına alınıyordu. Kurucu Babalar, Cumhuriyetçi yönetimin ayakta kalması için görece daha yüksek düzeyde ırksal, dinsel ve etnik bütünlük gerektiğini düşünüyorlardı.
1790 yılında ilk ilk yurttaşlığa kabul yasası, sadece ‘özgür beyaz insanlar’a yurttaşlığın kapılarını açtı. O denem, çoğunluğu köle olan siyahlar, toplam nüfusun yüzde 20’sini oluşturuyordu. Bununla birlikte, Amerikalılar onları, toplumlarını birer üyesi olarak görmüyordu. İlk Başsavcı Edmund Randolph’un deyimiyle köleler, ‘toplumumuzun seçme ve seçilme hakkı olan üyeleri’ değildi.
Özgür siyahlar da aynı durumdaydı ve neredeyse evrensel olarak oy kullanma hakkından yoksundular. Diğer Kurucu babaların yanı sıra Thomas Jefferson da ‘eşit biçimde özgür olan’ beyazların ve siyahların ‘aynı yönetim altında yaşayamayacağı’na inanıyordu.
Jefferson, James Maddison, Henry Clay, John Randolph, Abraham Lincoln ve diğer önde gelen politik kişilikler, özgür siyahların Afrika’ya göçene teşvik etmek için Amerikan Sömürge Kurma Cemiyeti’nin çabalarına destek oldular.
Bu çabalar, 1821 yılında Liberya’nın kurulmasına öncülük etti; sonunda 11-15 bin özgür siyah, bu ülkeye gitmiş oldu. (Ne ölçüde kendi istekleriyle gitmiş oldukları kuşku götürür.) 1862 yılında Başkan Lincoln, tarihte Beyaz Saray’ı ziyaret eden ilk siyah gruba, Afrika’ya göç etmeleri gerektiğini söyledi.”

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  Soyadı yarışı

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  494.351

  VAKA

  400.242

  İYİLEŞME

  13.558

  ÖLÜM

  94.109

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  62.849.187

  VAKA

  40.262.998

  İYİLEŞME

  1.461.376

  ÖLÜM

  22.586.189

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

   Devamı

   AKREP BURCU

   Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

   Devamı

   KOVA BURCU

   Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

   Devamı

   BALIK BURCU

   Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.