Ramazan ayının 26'ncı gününü 27'sine bağlayan gecede idrak edilecek olan Kadir Gecesi vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? Kadir Gecesi'nin anlamı ve önemi nedir? İşte, Kadir Gecesi 2024!

İçişleri Bakanlığı 4/B Sözleşmeli Personel Alımı Başvuruları Başladı! İşte Başvuru Şartları İçişleri Bakanlığı 4/B Sözleşmeli Personel Alımı Başvuruları Başladı! İşte Başvuru Şartları

ramazan ayı (2)

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 dini günler takvimini yayınladı. Böylece Kadir Gecesi tarihi de belli oldu.

Yayınlanan takvime göre bu sene Kadir Gecesi 5 Nisan 2024 Cuma gününe denk gelmektedir. Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesi idrak ediliyor.

ramazan-2

Kadir Gecesi'nin anlamı ve önemi nedir?

Kadir Gecesi, İslam dininin inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır. Kur'an'da bu günün "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilmiştir.

Kadir Gecesi'nden, Muhammed Peygamber'in Mekke döneminde inen ve Kur'an'ın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, "azamet" ve "şeref" demektir.

İslam inancına göre Allah, Kur'an'da Kur’an’ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir.

Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi