a

İtalya’da Presena buzulunun erimesine karşı muşambalı önlem

İtalya’daki Presena buzulu bu yıl da küresel ısınmaya karşı jeotekstil brandalardan yapılan muşambalarla kaplandı. 2008’den beri devam eden uygulama sonucu buzulun yüzde 70’i kurtarıldı.

Küresel ısınma nedeniyle dünyada buzullar erimeye devam ederken, araştırmacılar da iklim kriziyle mücadele etmeye çalışıyor. İtalya’da Val di Sole ve Valle Camonica sınırında, Trentino ve Lombardiya bölgeleri arasında yer alan Presena buzulu, bu yıl da erimenin önüne geçilebilemsmuşamba ile kaplandı. Buzul, 1993’ten bu yana hacminin 3’te birinden birinden fazlasını kaybederken, ilginç ancak etkili bir yöntem olan muşamba ile iklim uzmanları 2008’den bu yana buz dağının yüzde 70’ini kurtarmayı başardı. Her yıl kayak sezonu sona erdiğinde güneş ışığını yansıtan jeotekstil brandalar kullanılarak buzuldaki erime durdurulmaya çalışılıyor. Kaymaması için birbirine dikilen muşambalar, Eylül ayının gelmesiyle kaldırılıyor.

Muşambaların tanesi 450 dolar

Her yıl buzulu muşamba ile örten Carosello-Tonale şirketinin başkanı Davide Panizza, “Buzul sürekli olarak küçülüyor, bu yüzden mümkün olduğunca fazla alanı kaplıyoruz” dedi. Panizza, “Birkaç Avusturya buzulunda da bizimkine benzer sistem var, ancak brandaların kapladığı yüzey çok küçük. Avusturya yapımı muşambaların her biri 450 dolara mal oluyor. Bunları kurması ve kış tekrar gelmeden kaldırılması 6’şar hafta sürüyor” ifadelerini kullandı.

Presena buzulu, erimenin yanı sıra beyaz karını pembeye çeviren alglerle de gündeme gelmişti. Algler, güneş ışığını emerken, buzulun erime riskini arttırıyor.

İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.