Türk sanat müziği sanatçısı İsmet Nedim Saatçi, 93 yaşında hayatını kaybetti. Bu gelişme sonrası İsmet Nedim Saatçi'nin hayatı ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Yurttaşlar arama motorlarında, '' İsmet Nedim Saatçi kimdir? İsmet Nedim Saatçi aslen nereli? İsmet Nedim Saatçi evli mi? İsmet Nedim Saatçi'nin eşi kimdir? İsmet Nedim Saatçi neden öldü? İsmet Nedim Saatçi'nin şarkıları nelerdir'' sorularını aratıyor. Peki,  İsmet Nedim Saatçi kimdir? İsmet Nedim Saatçi aslen nereli? İsmet Nedim Saatçi evli mi? İsmet Nedim Saatçi'nin eşi kimdir? İsmet Nedim Saatçi neden öldü? İsmet Nedim Saatçi'nin şarkıları nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

Ismet Nedim Saatçi Kimdir

İSMET NEDİM SAATÇİ KİMDİR?

İsmet Nedim Saatçi, 24 Mart 1937 tarihinde Samsun'da doğmuş müzisyen ve bestecidir. Müzisyen bir ailenin çocuğu olan İsmet Nedim, çok küçük yaşlarda müzikle tanışmıştır.

Annesi Kadriye hanım ev kadını olan İsmet Nedim'in babası Nedim Saatçi, Kanun sanatçısıydı. Dedesi de kanun çalan İsmet Nedim, Samsun Fazılkadı İlkokulu'nda öğretim hayatına başlar. İki yıl ortaokula devam ettikten sonra, Samsun Erkek Sanat Enstitüsü, Torna - Tesviye, Teknik Resim Bölümü'nü bitirir. Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Bölümü'ne giren İsmet Nedim, aynı yıllarda İstanbul Belediye Konservatuvarı'na da devam eder. Yıldız Teknik Okulu üçüncü sınıfta iken devamsızlık nedeniyle okuldan uzaklaştırılır., İstanbul Konservatuvar'ından 1956 yılında mezun olduktan sonra, Ankara'ya gelerek, batı müziğinin büyük üstatları Halil Bediî Yönetken, Muammer Sun ve Kemal İlerici'den üç yıl boyunca özel dersler alır. Müziği Konservatuvar'da ve Ankara Radyosu'nda öğrenen İsmet Nedim, Fahri Kopuz, Halil Bedii Yönetken, Muammer Sun, Muzaffer İlkar, Refik Ahmet Sevengil, Ruşen Ferit Kam, Suphi Ziya Özbekkan ve Şefik Gürmeriç'ten etkilenmiştir.

Askerliğini Amasya'da yedek subay olarak yaptıktan sonra, 1958 ve 1959 yıllarında Ankara Radyosu'nda açılan ses sanatçısı sınavına katılır ve kazanamaz. Sesini beğenen üçüncü cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın tavsiyesi ile 1959 yılı sonlarında, imtihansız olarak alındığı Ankara Radyosu'ndan, torpille radyoya alındığı gerekçesi ile 15 gün sonra atılır. Altı ay sonra açılan yeni bir sınavda, jüri üyeleri, Halil Bedii Yönetken, Muzaffer İlkar, Münir Nurettin Selçuk, Necdet Varol, Nevzat Atlığ, Refik Ahmet Sevengil, Ruşen Ferit Kam ve Şerif Muhittin Targan'ın karşısında başarılı olan sanatçı, Güneri Tecer, Neşe Can, Turhan Özek ve Kemal Öncan'la birlikte radyoda göreve başlar.

İlk bestesi, sözlerini Faruk Nafiz Çamlıbel'in yazdığı Çoban Çeşmesi isimli muhayyerkürdi makamındaki şarkıdır.

Bir radyo programında bu şarkıyı, Faruk Nafiz Çamlıbel ile birlikte dinleyen o zamanki Basın Yayın Genel Müdürü Refik Ahmet Sevengil, radyo evine telefon ederek İsmet Saatçi'ye, "Biz senin Saatçi olan soyadını, babanın ismi olan Nedim ile değiştirdik. Bundan sonra senin sanatçı adın İsmet Nedim olacaktır." der. O günden itibaren de İsmet Saatçi, İsmet Nedim adını kullanır.

1962 yılında ilk konserini batı enstrümanları ve Türk müziği sazları eşliğinde, Ankara Büyük Sinema'da veren sanatçının konserine, dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ve devlet protokolü de katılır.

İsmet Nedim, Hafif Türk Sanat Müziği'nin öncüsü olarak bilinir. Ayrıca çok sazlı Türk Müziği dönemine de öncülük etmiştir.

İsmet Nedim, 1967 yılında İstanbul Radyosu'na tayin olur. Tayin edilmesine rağmen yeniden sınanmak istenir. Devrin Basın Yayın Genel Müdürü Turgut Özakman, İsmet Nedim'i çağırır. "Seni radyodan atmak istiyorlar, ne dersin?" diye sorar. İsmet Nedim cevaben, elinde tuttuğu "Bin cefâ görsem ey sanem senden" isimli acemaşiran şarkının notasını göstererek, "Efendim, Ankara ve İstanbul radyo evleri nota kütüphanelerinde bulunan aynı esere ait notalar farklılıklar gösteriyor. İşte buyurun elimdeki nota da bunların bir tanesi. Ben bu tür yanlışlıkları söyleyince göze batıyorum." der. Turgut Özakman bu iddia karşısında hemen Ruşen Ferit Kam'ı çağırtarak, İsmet Nedim ile yüzleştirir. Ruşen Bey, kemençesi ile eseri geçer ve notadaki yanlışlığı kabul eder. Bunun üzerine Turgut Bey, İsmet Nedim'in kadrolu olarak İstanbul Radyosu'na tayinini onaylar.

1981 yılında Almanya Berlin'e göç eder. 350'ye yakın şarkı bestelemiş olan İsmet Nedim, 1981-2003 yılları arasında Berlin müzik okullarında doçent olarak öğretim üyeliği yapmıştır.

Ismet Nedim Saatçi Neden Öldü

İSMET NEDİM SAATÇİ NEDEN ÖLDÜ?

İsmet Nedim Saatçi, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 93 yaşında Almanya'nın başkenti Berlin'de hayata veda etti.

Ismet Nedim Şarkılar

İSMET NEDİM'İN EŞİ KİMDİR?

İsmet Nedim, 1967 yılında Zeynep Hanım'la evlenir. Dilara Guay ve tiyatro sanatçısı olan Dilruba Saatçi isimli iki kızı vardır.

Ismet Nedim Eşi

İSMET NEDİM ŞARKILARI

Agora Meyhanesi

Ben Kimi Seveceğim

Arım, Balım, Peteğim

Aşk Dilencisi

Cepheden Anneye Mektup

Han Duvarları

Benim de Canım Var

Kalpsiz

Çoban Çeşmesi

Çoban Yıldızı

Anneye Müjde

Oyun Bitti

O Eskidendi

Sarı Gülüm Kokmaz mı?

Unutamıyorum

Nasıl İhanet Ettin?

İki Damla Gözyaşı

Eskici

Şükür Bize Aba Düştü

Beni Hatırla

Kayıp İlanı

Boş Kalan Çerçeve

Yaban Gülü

Kızıl Goncalar Savcı Evren kimdir? Didem İnselel kimdir? Kızıl Goncalar Savcı Evren kimdir? Didem İnselel kimdir?

Dilara

Gelincik

Leylakların Altında

Seven Ne Yapmaz

Kaybolan Umutlar

Adını Anmayacağım

Beni Hatırla

Pamuk İpliği

Sen Sevgiden Ne Anlarsın

Kapris

Ninni

Kaynak: Haber Merkezi