Irak’ın toprak bütünlüğü parçalanırsa Musul gündeme gelir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında; “Eğer bize rağmen Irak’ın toprak bütünlüğü parçalanırsa o zaman Musul konusu gündeme gelir ve gelmelidir.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, “Eğer bize rağmen Irak’ın toprak bütünlüğü parçalanırsa o zaman Musul konusu gündeme gelir ve gelmelidir. Bu konu hiç kimsenin öteleyemeyeceği bir konudur ve Başkomutanlık hikayesi ancak o zaman işe yarayacaktır.” diye konuştu.

Öztürk Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs kapsamlı görüşmelerinin çöktüğünü, Kıbrıs müzakerelerinin başladığı günden bu yana sadece KKTC’nin tavizleriyle devam eden bir süreç olduğunu belirtti. Bunun “Çözüm ve kapsamlı çözüm” diye yutturulduğunu dile getiren Yılmaz, “Hala Türk’ü Rum’a yamama, küçültme, azınlık durumuna sokma ve sonunda da kaybetme siyasetinden vazgeçmiş değiller. Bu kafayla hiçbir yere gidilemeyeceğini görmeliyiz. Bu kafa yapısının değişmesi lazım.” şeklinde konuştu.

TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK

Avrupa Parlamentosundan Türkiye’ye baskı gelebileceğine vurgu yapan Milletvekili Yılmaz, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bugün, bu konuda bir adım atılması lazım. Boş konuşuluyor, boşuna açıklamalar yapılıyor. Bugün bu adımlar atılmazsa eylül ayında daha büyük bir baskı gelecek. Tanıtımla ilgili süreci başlatın. Bu konu artık bizim için elzem olmuştur, bir tercih değil, zorunluluktur.”

IRAK’TA REFERANDUM SÜRECİ GERÇEKLEŞMEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Irak Anayasası’nın 140. maddesinde Musul ve Kerkük ile ilçelerini içine alan bölgelerin tartışmalı bölgeler olarak tarif edildiğini ve 2007 Aralık ayına kadar buraların Bağdat’a mı yoksa Erbil’e mi ait olacağına ilişkin bir referandum süreci öngörüldüğünü ancak bunun gerçekleşmediğini dile getirerek, şimdi ise bağımsızlık referandumunu erteleme karşılığında bu maddenin uygulanmak istendiğini söyledi.

Yılmaz, “Bu oyunu yutmak isteyen kesimler olabilir. Bu da Irak’ın parçalanması, Irak’ta iç çatışmanın başlaması, Araplarla Kürtler arasındaki çatışmanın tavan yapması anlamına gelir. Bizim, bu konuda da Irak’ın toprak bütünlüğünü destekleyecek bir noktada durmamız lazım.” dedi. “Eğer bize rağmen Irak’ın toprak bütünlüğü parçalanırsa o zaman Musul konusu gündeme gelir ve gelmelidir. Bu konu hiç kimsenin öteleyemeyeceği bir konudur ve Başkomutanlık hikayesi ancak o zaman işe yarayacaktır. Eğer bize rağmen Irak parçalanırsa, orada bir coğrafya değişikliği meydana gelirse, sınırlar değişirse o zaman statü değişmiş olacaktır.” diye konuşan Öztürk Yılmaz, Suriye’nin toprak bütünlüğünün devam etmesinin de Türkiye’nin siyaseti olduğunu belirtti. “Ama Suriye’de toprak bütünlüğü parçalanırsa bize rağmen, Suriye’nin toprak bütünlüğü dağılırsa, ayrı devletçikler çıkarsa o zaman Fırat Kalkanı alanıyla ilgili hesaplar da gündeme gelecektir. Bunun da bir tarafa yazılması gerekir.” ifadesini kullanan CHP Genel Başkan Yardımcısı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Kandil’e operasyon konusundaki açıklamalarına ilişkin değerlendirmesi sorulunca şöyle cevap verdi:

“Burada Sayın Bahçeli’nin, bu işi kime söylediği önemli. Sürekli işbirliği yaptığı ve Türkiye’de 16 Nisan’da demokrasiyi rafa kaldırmak için birlikte çalıştığı, söyleyeceği tek adres var; o da AKP Genel Başkanıdır. Yapsınlar. Neden yapmıyor madem öyle konuşuyor? Neden yapılamıyor? Burada bir şey var. Türkiye’de artık milliyetçilik laf milliyetçiliğine dönüştü. Eylem milliyetçiliğinden çıktı, laf milliyetçiliğine dönüştü. İşin özü bu.”

Yılmaz, Kandil’e zaten operasyon yapıldığını anımsatarak “Muradı nedir Sayın Bahçeli’nin? Sayın Bahçeli’ye tavsiyemiz; 25 Eylül’de Bölgesel Kürt Yönetimi referandum yapıyor. Ne düşünüyor mesela? Sayın AKP Genel Başkanıyla ne konuşuyor mesela bu konuda?” diye sordu.

(Serkan DEMİRTAŞ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Taklacı: Küçük esnaf zor günler geçiriyor

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
209.962

VAKA

190.390

İYİLEŞME

5.300

ÖLÜM

19.572

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
12.279.131

VAKA

6.750.809

İYİLEŞME

555.166

ÖLÜM

5.528.322

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.