Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan ve kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen İmar Affı sonrasında mağduriyet yaşayanlar Ulus Atatürk Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen İmar Barışı Mağdurları Platformu üyeleri Yapı Kayıt Belgeleri’nin iptal edilmesine tepki gösterdi. Platform adına konuşan İbrahim Hacıoğlu, yıkım kararlarının durdurulmasını, haklarında açılan davaların iptal edilmesini ve yeni bir düzenleme ile yaşanan sorunların çözülmesini talep etti. 

İmar Barışı Mağdurları Platformu Sözcüsü İbrahim Hacıoğlu, “Bizler devletimizi seviyoruz ve devletimizden çözüm bekliyoruz. Kendi tapulu yerlerimizde bulunan, imar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldığımız yuvalarımız için alınan yıkım kararları durdurulmalı ve hakkımızda açılan davalar, cezalar iptal edilmeli ve yeni bir düzenleme ile bu yaşanan sorunlar çözülmelidir” dedi. 

“YAPI KAYIT BELGEMİZ, BİZİM ALIN TERİMİZ

Açıklamayı İmar Barışı Mağdurları Platformu Sözcüsü ve Bursa üyesi İbrahim Hacıoğlu yaparken, imar barışı mağdurları olarak toplanma sebeplerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı yasasının uygulanmasından sonra yaşadıkları sorunları kamuoyuyla paylaşmak olduğunu ifade etti. 

Hacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler bu yasa kapsamında kendi ecdadımızdan kalan mülkler ve yapılar üzerine barınmak için kendi yuvalarımızı alın terimizle yaptık. Devletin veya başkasının arazisini işgal etmedik kamuyu da asla zarara uğratmadık. Devletimizin çıkarmış olduğu imar yasasına dayanarak E-Devlet üzerinden başvurumuzu yaptıktan sonra bize tahakkuk ettirilen ücreti de devletimizin kasasına yatırdık. Bir iki gün içinde ilgili bakanlık bizlere yapı kayıt belgesi verdi.”

Hacıoğlu, “Bu belge ile evlerimize elektrik su doğalgaz aboneliği bağladık, kırsal kesimde yol olmayan yerlerde yol açma çalışmaları yaptık” diyerek konuşmasında şunlara yer verdi: “Evlerin boya badana sıva vb. her türlü eksikliğini giderdik. Tabi bu arada dünyayı yakıp kavuran pandemi süreci başladı, insanlar ekonomik ve psikolojik olarak zor duruma düştü, kırsal kesimlere akmaya başladı. İşte tam bu sırada aylar yıllar geçtikten sonra yapı kayıt belgemize onay veren ilgili bakanlığın bizzat kendisi verilen hakların geri alınamayacağı hükmünü çiğneyerek haksız yere Yapı Kayıt Belgelerimizi iptal etmiştir. Bu iptallerden sonra mağduriyetimiz yıkımlar, para cezaları ve mahkemeler ile devam etmiş, imar cezaları, gelen yıkım tebliğleri insanları hem ekonomik hem de psikolojik olarak çok yıpratmış ve yıpratmaya devam etmektedir. Yetkililere şu soruyu sormak istiyoruz başvuru sırasında ilgili Bakanlıkça hiçbir şekilde kontrol ve denetim yapılmayan bu kadar ağır cezai müeyyideleri olan bu yasayı uygulanırken vatandaşın bilgilendirilmesi, gerekli kontrollerin yapılması, yanlışlık varsa vatandaşın uyarılması ve sonra belgelerin verilmesi veya uygun değilse iptal edilmesi gerekmez miydi? İmar barışının son başvuru ve ödeme tarihlerinin iki defa uzatılması yanlış anlaşılmalara neden olmuş şöyle ki ödeme ile başvuru süresi uzatılınca 31.12.2017 tarihinin de uzatıldığı doğal olarak düşünülmüştür. Bakanlığın imar barışı reklam filmlerinde ve tanıtım broşürlerinde de 31.12.2017 tarih vurgusu asla yapılmamıştır. Acaba Türkiye’nin her ilinde böyle mağduriyetler yaratan bu ihmaller zinciri normal midir?”

“DEVLETİMİZİN İLGİLİ KURUMLARINA ÇAĞRIDA BULUNDUK”

Haklarında suç duyurusu yapıldığını ancak savcıların suçun oluşmadığını beyan ederek yalan beyanla suçlanan vatandaşlar hakkında takipsizlik kararı verdiğini belirten Hacıoğlu, “Yine aynı anda yapılan iki yapıdan biri uydu görüntülerine bakılarak iptaller yapıldığı için uydunun görüş alanında olmayan yapılar onaylayan memurun insafına bırakılmıştır. Bu bile yasanın bir eksikliği, yanlış anlaşılmalara kapı araladığı ve hukuka aykırı uygulamaların delili ve göstergesidir. Bizler bu acıların son bulması için her platformda devletimizin ilgili kurumlarına çağrıda bulunduk. TBMM Dilekçe komisyonuna Platform başkanımız Gülbeyaz Kürklü adına dilekçe yazıp on binlerce kişinin imzasıyla bunu taçlandırdık, CİMER’e aynı şekilde dilekçeler yazdık, ulaşabildiğimiz siyasilere derdimizi anlattık. Âmâ bir türlü çözüm bulunmadı. Çözüm yolunda şu ana kadar en somut adım biz İmar Barışı Mağdurları Platformunun derdini dinleyen değerli bir siyasi parti liderimizin Meclise sunduğu yasa tasarısı teklifi olmuştur ki o teklif neden bir türlü görüşülmüyor halen anlamış değiliz” dedi. 

“HAKKIMIZDA AÇILAN DAVALAR, CEZALAR İPTAL EDİLMELİ”

Hacıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şunu ısrarla vurguluyoruz ki bizler rantçı, fırsatçı değiliz. Çoğumuz emekli, kendi yuvasının derdinde olan dar gelirli insanlarız. Bazılarımız belgelerinin iptal edilme haberini muhtarın yazısıyla öğrenmiş   orta ve ileri yaşta olup bir kısmımız ise son başvuru süresini gün farkıyla kaçırmış veya ücretini maddi imkânsızlık yüzünden o an ödeyememiş dar gelirli insanlarız. Amacımız; tüm siyasi partilere, milletvekillerine, devlet kurumlarına, basın kuruluşlarına sesimizi duyurarak yaşadığımız bu sıkıntılara bir an önce çözüm bulunması için elimizden geleni yapmaktır. Bizler devletimizi seviyoruz ve devletimizden çözüm bekliyoruz. Kendi tapulu yerlerimizde bulunan, imar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldığımız yuvalarımız için alınan yıkım kararları durdurulmalı ve hakkımızda açılan davalar, cezalar iptal edilmeli ve yeni bir düzenleme ile bu yaşanan sorunlar çözülmelidir.”

(Gülay ATAR)