İYİ Parti Genel Başlanı Meral Akşener, Altılı Masanın 12. toplantısının ardından dün açıklamalarda bulundu. Altılı Masanın adayını belirlediğini ve bu ismin Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu dile getiren Akşener, kendisinin önerilerinin kabul edilmediğini açıkladı. Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş isimlerini önerdiğini ifade etti. 

Akşener, ''Görüş ve önerilerimiz kesin bir biçimde reddedildi. Bu aşamada 6'lı masa bir ortak akıl platformu olmaktan çıktı'' dedi.

Partisinin bir dayatmaya mecbur bırakıldığını söyleyen İYİ Parti lideri, ''Buna boyun eğmeyiz." dedi, İmamoğlu ve Yavaş'a da "Millet sizi göreve çağırıyor" diye seslendi.

Akşener'in açıklamalarının ardından gözler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekram İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a çevrilmişti.

CHP'li belediyeler Ankara'da bir araya geldi

Akşener'in çağrısından sonra CHP'li 5 büyükşehir belediyesi Ankara'da toplanma kararı aldı. Dün akşama Ankara'da toplanan yetkilileri  Ankara Gölbaşı Mogan Gölü Belediye Tesisleri'nde Mansur Yavaş ağırladı. Yapılan toplantıya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer katıldı.

İmamoğlu ve Yavaş tarafını bellit etti

Toplantı devam ederken, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Twitter hesaplarından art arda yaptıkları paylaşımla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteklerini bildirdi.

Yavaş'tan net tavır

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından "Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun iradesi dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı'nın tüm paydaşlarıyla yoluna devam etmesidir." ifadesini kullandı.

TOKİ TV Niğde arsa sonuç sorgulama nasıl yapılır? E- Devlet Niğde TOKİ kura sonuçları isim listesi TOKİ TV Niğde arsa sonuç sorgulama nasıl yapılır? E- Devlet Niğde TOKİ kura sonuçları isim listesi

İmamoğlu'ndan yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ise sosyal medya hesabından Millet İttifakı'nın halkın içinden geçtiği zor bir dönemde ağır bir sorumluluk alarak devleti etkin ve demokratik, toplumu huzurlu ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş bir siyasi birlik olduğunu belirtti.

İmamoğlu, "Milletimize çaresiz, umutsuz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum. CHP'nin öz evladı ve Millet İttifakı'nın belediye başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, ittifak masasında irademizi temsil eden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve Millet İttifakı'nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur." açıklamasında bulundu.

Yavaş ve İmamoğlu, eş zamanlı paylaşımlarında birbirlerinin hesaplarını etiketledi.

Haber Merkezi