Katıldığı bir müzik yarışmasında tanınan ve eserleriyle başarısını koruyan İlyas Yalçıntaş'tan çok üzücü bir haber geldi. Enfeksyon kaptığını duyaran Yalçıntaş yaşadığı süreci paylaştı. Peki, İlyas Yalçıntaş'ın hastalığı ne? İlyas Yalçıntaş ne hastası? İşte tüm merak edilenler...

İlyas Yalçıntaş 3

İLYAS YALÇINTAŞ'IN HASTALIĞI NE?

Aylardır tedavi gördüğünü duyaran Yalçıntaş, Ramsay Hunt sendromuna yakalandığını söyledi. Yalçıntaş, hastalığı şu ifadelerle açıkladı:

"İki aydır bir dizi hastane ve doktor muayenesi sonucu Ramsay Hunt sendromuna yakalandığım ortaya çıkmıştır. Bu sıkıntılı süreci nihayet atlatmanın ve rahatsızlığımın tedavisinin olmasını bilmenin mutluluğu içerisindeyim. Arkadaşlar bu sendrom herpes adlı bir virüsün orta kulağımı enfekte etmesiyle denge ve işitme siniri üzerinde tahribat yaratması ile ortaya çıkıyor. Son 6 aydan beri şu şekilde semptomlar yaşamaktayım."

İlyas Yalçıntaş 2

RAMSAY HUNT SENDROMU NE?

Ramsay Hunt sendromu, genellikle varicella zoster virüsü (su çiçeği ve zona virüsü) nedeniyle ortaya çıkan bir sinir sistemi hastalığıdır. Bu sendrom, genellikle yüz sinirlerini etkiler ve yüz felci, kulak çevresinde döküntüler ve işitme kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. Ramsay Hunt sendromu, genellikle herpes zoster oticus olarak da adlandırılır.

RAMSAY HUNT SENDROMU BELİRTİLERİ NELER?

Belirtiler arasında şunlar bulunabilir:

  1. Yüz Felci: Yüz kaslarının felci, yüz ifadesinin kaybı veya asimetrik bir yüz görünümü meydana gelebilir.

    Altınordu Futbol Kulübü, UEFA TV'de! Altınordu Futbol Kulübü, UEFA TV'de!
  2. Döküntüler: Kulak çevresinde, dış kulak yolunda veya ağız içinde su çiçeği benzeri kabarcıklar ve döküntüler olabilir.

  3. İşitme Kaybı: İşitme kaybı veya kulakta çınlama gibi işitme problemleri ortaya çıkabilir.

  4. Baş Ağrısı: Şiddetli baş ağrıları veya kulak ağrıları da görülebilir.

  5. Baş Dönmesi: Baş dönmesi veya denge sorunları yaşanabilir

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ramsay Hunt sendromu, genellikle antiviral ilaçlar (asiklovir, valasiklovir veya famsiklovir gibi) ile tedavi edilir. Ayrıca, kortikosteroidler de kullanılabilir. Erken tedavi, genellikle prognozu iyileştirir.

Bu belirtileri deneyimliyorsanız veya bu sendromdan şüpheleniyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir. Bir doktor, doğru teşhisi koyabilir ve uygun tedaviyi önerir. Ayrıca, erken müdahale, sinir hasarını en aza indirgemeye yardımcı olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi