Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması yapıldı. İkinci el araba fiyatları zam geldi. İkinci el araba fiyatlarına gelen zam oranı açıklandı. Bayilerden sıfır araç tedarikinin zor olması vatandaşları ikinci el otomobile yönlendirdi. Peki ikinci el otomobil piyasasında son durum ne? İşte detaylar...

Araba fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama geldi. Bayilerde sıfır otomobillerin kısıtlı olması alıcıları ikinci el otomobile yönlendirdi. Araç almak isteyen vatandaşlar bayilerde araç bulamayınca ikinci el otomobil pazarı hareketlendi. Yoğun talep fiyatlara da yükseliş olarak yansıdı. 

Milliyet'in haberine göre; galericiler sattıkları aracı tekrar aynı fiyata satamadıklarını belirtti. Peki fiyatlar ne kadar artış gösterdi? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel cevapladı.

"YÜZDE 30’LARA VARAN ARTIŞLAR SÖZ KONUSU" 
Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz aralık ayında ÖTV matrah güncellemesinin ardından talep yükselmiş ve bu talebe bağlı olarak fiyatlar artmıştı. Bunun yanında artan maliyetler de fiyatların yükselmesindeki diğer etkenler arasında. İkinci el piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30’lara varan artışlar söz konusu. Yaş olarak yüksek talep 5 yaş ve üzeri araçlarda. En yüksel talep ise 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. Marka/model olarak bakıldığında ise c segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında. Bu araçların pek çoğu yerli üretim olduğundan emsallerine göre fiyat avantajı sunmasıyla tercih sebebi oluyor. Piyasa şartları ve mevcut koşullar itibarıyla önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının yükseleceği kanaatindeyiz. Bu sebeple otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz şey, araç almak için bugün en doğru zaman. Global yaşanan hammadde ve çip problemleri gibi üretimi etkileyen sebepler neticesinde otomobil üretimi oldukça limitli gerçekleşiyor. Buna nazaran ülkemizdeki enflasyonist ortam ve fiyatların artacağı düşüncesiyle yatırım aracı olarak görülen otomobillere talep bir o kadar fazla. Dolayısı ile bekleme listesi aylarca uzayabiliyor. Oldukça limitli üretim ve yüksek talep ortamında bayilerin stokçuluk yaptığından söz edemeyiz. Fiyat yükselişlerini fırsat bilerek bu yöntemlere başvuranların sektör dışı kişi ya da kuruluşlar olduğunu düşünmekteyiz."

Asgari ücret ne kadar olacak? Ne zaman zam gelecek? Asgari ücret ne kadar olacak? Ne zaman zam gelecek?

EN DÜŞÜK İKİNCİ EL ARABA NE KADAR?

Ertemel açıklamasında, "En düşük araç fiyatları 400.000 TL’nin biraz altında başlıyor. Ancak bu baremin altında 3 model kalmış durumda. Arz sorunu sebebiyle de bulmak oldukça güç" dedi.

Haber Merkezi