a

İhracatta tarihi rekor

Ticaret Bakanı Pekcan, mart ayında ihracatın yüzde 0,5 artışla 16,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. İlk üç ayda ihracat 44 milyar 567 milyon dolarla rekor kırdı. Martta ithalat yüzde 17,81 azalışla 18 milyar 299 milyon dolar oldu.

Mart ayı ihracat rakamlarını Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin dış ticaretinin ülke için büyük bir değer olması amacıyla devamlı çalıştıklarını belirterek, “2019 yılı bizim icraat yılımız olacaktır” ifadelerini kullandı. Seçim sonrası Türkiye gündeminin ekonomiye odaklandığına vurgulayan Pekcan, ekonominin her alanında önemli adımlara imza atmak üzere gayret gösterdiklerini de belirtti.

“DURMADAN, DEVAMLI ÇALIŞIYORUZ

Pekcan: “Bakanlık olarak aylık verileri gün gün, saat saat takip edip ve değerlendiriyoruz. Politikalarımız, stratejilerimiz ve müdahalelerimizle Türkiye’nin dış ticaretinin ülke için büyük bir değer olması amacıyla devamlı çalışıyoruz. Dış ticaret küresel ekonomiden etkilendiği kadar küresel ekonomiyi de etkileyen bir unsurdur. Küresel ticaretin küresel ekonomiye oranı azalıyor. Korumacılık önlemleri artarak devam ediyor. Maalesef son bir ayda, küresel ekonomide belirsizlik olarak saydığımız hiçbir faktörde olumlu bir gelişme yaşanmadı. ABD-Çin ticaret uyuşmazlığı, yavaşlayan Avrupa ekonomisi ve Brexit belirsizliği küresel ticareti olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kısacası, küresel ekonomideki rüzgarlar hız kesti, ihracatçı ülkelerin yelkenlerini artık eskisi gibi şişirmiyor ama biz yolumuza hızla devam etmek zorundayız ve ediyoruz” Şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ 2018’DE YÜZDE 2,6 BÜYÜDÜ”

Türkiye’nin dış ticaretinin milli gelire oranında geçen ay bir rekor yakalanacağını öngördüklerini ve martta dış ticaretin milli gelire oranının yüzde 50’yi bulduğunu söyleyen Pekcan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Geçen yılın son çeyreğindeki büyüme rakamlarına göre net ihracat büyümeye 9,7 puan katkı sağladı. Küresel ekonomideki tüm olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisi 2018’de yüzde 2,6 büyüdü. Net ihracatın Türkiye ekonomisine geçen yılki katkısı yüzde 4,2 oldu. Bu rakamlar da gösteriyor ki ihracat, Türk ekonomisinin en önemli güç kaynaklarından biri haline gelmiştir.”

AB’NİN İHRACATTAKİ PAYI YÜZDE 48,9 OLDU

Bazı hedef pazarlara yönelik ihracat rakamlarını da paylaşan Pakcan, martta en fazla ihracat yapılan ilk iki ülkenin Almanya ve İngiltere olduğunu, martta toplam ihracat içinde Avrupa Birliği’ne ihracatın payının yüzde 48,9 olarak kaydedildiğini belirtti.

Pekcan, “Küresel ekonomideki göstergeler ne olursa olsun bu yıla yönelik stratejilerini birer birer uygulamaya başladık. Tarihe baktığımızda İpek Yolu’nu, Baharat Yolu’nu, coğrafi keşifleri görürüz. Güçlü ekonomilerin temelinde ihracat olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda yüksek gelirli ülkeler ligine yükselebilmesi için küresel piyasalarda başarılı olmak zorundayız. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak stratejilerimizi ve politikalarımızı bu doğrultuda geliştiriyoruz” dedi.

Pekcan, Türkiye’nin mevzuatını sadeleştirmesi ve yeni ticari pazarlardaki yoğun çalışmalarda başarılı olması gerektiğini belirterek, “Ticaret Bakanlığı olarak bu alanlara odaklandık. 2019 yılı bizim icraat yılımız olacaktır.” dedi. (Oktay BİNGÖL)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ünal: ilaç politikası gözden geçirilmelidir

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.