a

Hisarcıklıoğlu: Sen de bir istihdam sağla

” Sen de bir istihdam sağla” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu iş dünyasına seslendi. Ekonomik olarak zor günlerden geçildiğini, ekonomiyi normalleştirme ve somut adımlar atmanın tam zamanı olduğunu belirten TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasına , “Türkiye’nin Geleceğine Sen de 1 İstihdam Sağla” diyorum. Bunu da imkânın ölçüsünde sağla. İmkânın kısıtlıysa 1 istihdam sağla, imkânın varsa 10 istihdam, 100 istihdam sağla” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı TOBB-ÇSGB protokol imza töreninde konuştu. Bakan Müezzinoğlu’na iş yaşamına verdiği destekten dolayı teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “bu yana özel sektöre ve camiamıza verdiği desteği şükranla belirtmek isterim. Reel sektör dostu bir çalışma tarzına sahip.Sıkıntılarımızı, sorunlarımızı bizzat kendisi dinliyor. Bunların çözümü noktasında da, hem kendisiyle hem de çalışma arkadaşlarıyla; müsteşarımızla, genel müdürlerimizle devamlı bir araya geliyoruz.Birlikte istişare edip, birlikte çözüm arıyoruz.Bu da iş dünyamıza büyük moral veriyor.Daha iyi işler yapmamız için bizi yüreklendiriyor.Bu yaklaşımı sadece Ankara’da değil, 81 ilde görüyoruz. 81 ilde bakanlığımızın kuruluşları ve iş dünyası olarak birlikte çalışıyoruz.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza, İŞKUR’umuza, SGK’mıza ve 81 ildeki teşkilatlarına bu yaklaşımlarından dolayı özel sektörümüz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
EKONOMİYE TERÖR SALDIRISI
Ekonominin zor günlerden geçtiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu’nun konuşması şöyle: Terör örgütlerini kullanarak saldıran odaklar şimdi de ülkemizi ekonomik kriz tuzağına düşürme telaşına girdiler. Geçmişten bu yana birçok stres testinden geçmiş Türkiye ekonomisini, zor duruma düşürmeye çalışıyorlar.Buradan çok açık söylüyorum. Ne yaparsanız yapın; başaramayacaksınız.Nasıl saldırırsanız saldırın, başarılı olamayacaksınız.Biz bir oldukça, el ele, omuz omuza verdikçe bizi yenemeyeceksiniz.Siz her saldırdığınızda; Türk iş dünyası olarak, ülkemizin geleceği için daha çok çalışmaya söz veriyoruz.İşçi kardeşlerimizle el ele, omuz omuza daha çok çalışıyoruz, daha çok üretiyoruz, daha çok ticaret yapıyoruz.
KOBİLERİMİZİN FİNANSMAN İHTİYACINA NEFES OLDUK
Ekonomik olarak zor günlerden geçerken, şimdi ekonomiyi normalleştirme ve somut adımlar atma zamanı.Özellikle de böyle bir dönemde olumlu işler yapmak ve Türkiye ekonomisinin sağlamlığını hem insanımıza göstermek, hem de dünyaya tanıtmak, çok daha önemli hale geldi. Bu kapsamda, ilk olarak faiz baskısı altında ezilen KOBİ’lerimize ucuz finansmanın önünü açtık.TOBB Nefes Kredisini başlattık.TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak, yıllık yüzde 9,90 faiz oranı ile KOBİ’lerimizin finansman ihtiyacına nefes olduk. Yine 2016’yı bitirmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve İŞKUR ile birlikte “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği”başlattık.Bu seferberlik, Türkiye’de kamu ile özel sektör arasında gerçekleşen en büyük ortak çalışma girişimidir.Bu zamana kadar sadece bir projede olan işbirliğimizi, işgücü piyasasının tamamını kapsama alacak şekilde genişlettik.
ODA BORSALARIMIZ İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜ OLDU
81 ildeki Oda-Borsalarımız ve İŞKUR İl Müdürlüklerimiz hızla birlikte çalışmaya başladılar. Nitelikli eleman ihtiyacındaki şirketlerimizle iş arayan kardeşlerimizi bir araya getirdiler. Üstelik burada tüm kurumsal taassupları bir kenara bıraktık. Oda-Borsalarımız İŞKUR il Müdürlüğü oldu, İŞKUR il müdürlükleri Oda-Borsalarımız oldu. İşgücü piyasası için el ele, omuz omuza çalışmaya başladı.Tüm bu özverili çalışmaları için hem İŞKUR il müdürlerimize hem de Oda-Borsa Başkanlarıma yürekten teşekkür ediyorum.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR olarak Türkiye ekonomisinin istihdam dostu büyümesini daha da güçlendirecek yeni bir atılım hamlesi başlatıyoruz.Artık Oda ve Borsalar, 81 il ve 160 ilçede, İŞKUR faaliyetleri hakkında da işverenleri bilgilendirecek ve tanıtacak.Oda ve Borsalarımız İŞKUR hizmet noktaları haline gelecek. Oda ve Borsalarımızda İŞKUR’un iş ve meslek danışmanları görev yapacak.Böylece hizmeti işverenin ve işsizin ayağına götürmüş olacağız.Ankara’dan ve merkezden çare arama dönemi kapanacak, yerelden çözümler hız kazanacak.İşte bugün bu hayırlı işin protokolünü imzalayacağız.
SEN DE BİR İSTİHDAM SAĞLA
Burada SGK İl Müdürlerimizden de bir ricam var. İş dünyasına, KOBİ’lerimize istihdam teşvikleri konusunda rehber olun. Yararlanabilecekleri halde yararlanmadıkları istihdam teşviklerinde onlara yol gösterin. Böylelikle bakanlığımızın tasarladığı politikalar amacına ulaşmış olsun, iş dünyasının yarasına merhem olsun. İş dünyası olarak istihdamdaki sıkıntılarımızı hem Başbakanımıza hem de Bakanımıza iletiyoruz. Hükümetimiz de iş dünyasından gelen sıkıntıları ve çözüm önerilerini hızla hayata geçiriyor. Şimdi iş dünyası olarak bizim üzerimize düşen nedir? Ülkemizin geleceğine daha çok yatırım yapmaktır. Burada tüm iş dünyasına sesleniyorum. Devletimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız İŞKUR ve SGK, özel sektöre bu kadar destek verirken, özel sektörün önünü açarken, biz de elimizi taşın altına koyalım.Ve buradan iş dünyasına, üyelerimize bir çağrı da bulunuyorum.“Türkiye’nin Geleceğine Sen de 1 İstihdam Sağla” diyorum. Bunu da imkânın ölçüsünde sağla. İmkânın kısıtlıysa 1 istihdam sağla, imkânın varsa 10 istihdam, 100 istihdam sağla.
BABANIN OĞLUNA YAPMAYACAĞINI İŞKUR YAPIYOR
İŞKUR işe alacağın kişinin maaşını ödüyor, sigortasını yapıyor. Sana hiçbir maliyeti yok. Gel; işsiz bir kardeşime istihdam sağla, ekmeğini paylaş onunla.Program sonunda bu kişiyi istihdam etmeye devam edersen, SGK işveren payını İŞKUR ödüyor yine. Yani İŞKUR, senin istihdam üzerindeki yükünü azaltıyor. Bakın babanın oğluna yapmayacağını İŞKUR, özel sektörümüze yapıyor. Bize de bundan yararlanmak düşer”
Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Marketlerdeki et fiyatları cep yakıyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.