Hep bir yarış hali…

Bir yerlerde okumuştum ‘’Kalbinizde yeşil bir ağaç bulundurun belki şarkı söyleyen bir kuş gelip konar. Her ne kadar yara almış olsa da ruhumuz, o kuşu daima bekleyen bir ağaç vardır yüreğimizde’’  diyordu.  İşte bu söz çok hoşuma gitmişti. Zaman zaman pes ederiz, sırtımızda tonlarca ağırlık dilde hep aynı kelime ‘’Ne olacak böyle?’’ İnsanlar deşarj olamamaktan, kafasını boşaltamamaktan, sırtındaki yükleri bir tarafa koyup şöyle bir soluklanamamaktan şikâyetçi. Hep bir yarış hali.. İnsan sürekli bir yerlere koşuyor. İşine, borcuna, evine, çocuğuna üstelik önüne arkasına bakmadan hem kendini hem çevresini yoruyor. İnsan bir tek kendine sayıyor, kendine geç kalıyor.

Yine bir kitapta rast gelmiştim dizelerde ‘’ Merdivenleri üçer beşer çıkmanın sevinci yok içimde’’ diyordu.  Okuyunca kendimi bulmuştum. Çok yaşlı veya görmüş geçirmiş biri olmaya gerek yok bu çağ en çok gençleri yoruyor. İşsizlik- en kötüsü belirsizlik işin varsa bile ne olacağım sorusu kısaca mental yorgunluk. Yaşıtlarıma şöyle bir bakıyorum hepimiz tahammülsüzüz hepimiz agresif.. Bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın mantığında giden bir nesiliz. Sokakta yürüyen 10 kişinin 9’u üniversite mezunu, iş hayatında desen alternatifin çok.. Artık üniversite mezunu olman bile yetmiyor. O bilginin üzerine bir şeyler ekleyebilen hayatta kalıyor. Diğer yazılarımda yazdığım gibi kendine yatırım yapan kazanıyor.

Kendine yatırım yapmak fikri nasıl mı dersiniz? Dış görünüşünü veya bedenini değil beynini süsleyerek onu farklı kılarak, zekanı ve bilgini konuşturarak oluyor bence.. Her şeyden mutsuz olduğumuzu boşa söylemiyorum.  Yüzümüzden, fiziğimizden, yürüyüşümüzden bile hoşnutsuzuz. Gençlerde estetik oranlarına şöyle bir açın göz atın. Son yılların en yüksek rakamlarını göreceksiniz. Bütün parasını fiziksel görünüşüne yatıranlara oldum olası şaşırmışımdır üstelik yaşın daha çok gençse. Herhangi bir sağlık problemi olabilir veya kendinde hoşuna gitmeyen bir yerlerin elbette ki olabilir bunun için estetik operasyona başvurabilirsin bu son derece doğal ama bu iş adeta bir estetik çılgınlığına ve obsesifliğe doğru gidiyorsa orada bi oturup düşünmeli.. Annem hep ‘’ Gençlerin hiçbir şey yapmasına gerek yok siz zaten pırlanta gibisiniz’’ derdi. Bu noktada kendimizi fiziki anlamda bir başkasına dönüştürmekten ziyade düşüncelerimizi, mantığımızı, karakterimizi, zekamızı dönüştürüp daha ileriye gitmeyi tercih ederim.  Önemli olan herkesin tip olarak birbirine benzediği değil, düşüncen ve tavrınla fark yarattığın bir bakış açısı olacaktır. Görünüşün, ağzın burnun, yürüyüşün her şeyin artık bir müdahaleyle değişebiliyor operasyona bile gerek yok bunu yapan android uygulamalarla bile  anında  istediğin birine dönüşebiliyorsun  ama ruh çirkinliğine çare yok . Kötü bir ruhun çirkinliği en güzel şeyleri bile berbat edebiliyor.

Kısacası biz gençler olarak hayatımızı nasıl yaşamak ve ne yöne çekmek istediğimiz tamamen kendi kontrolümüzdedir. . İpler elimizde.  ‘Hayatımızın %10’u başımıza gelen olaylar iken %90’ı buna nasıl tepki verdiğimizdir’ bunu da akıldan çıkarmamalı…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

31.05.2019

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
164.769

VAKA

128.947

İYİLEŞME

4.563

ÖLÜM

35.822

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.679.668

VAKA

2.859.681

İYİLEŞME

379.820

ÖLÜM

3.819.987

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470