a

Haftalık vakalar

Pandeminin yıl dönümüne yaklaşıyoruz. Yaklaşık bir ay sonra birinci yıl dolacak.

Pandeminin yıl dönümüne yaklaşıyoruz. Yaklaşık bir ay sonra birinci yıl dolacak. Tam bir senedir küresel çapta bu virüs ile mücadele ediliyor. Aşı çalışmaları, ilaç çalışmaları, tedbirler, karantinalar derken bir sene geçti işte… Geldiğimiz yola baktığımızda aslında bazı şeylerin çok da değişmediğini görüyoruz. Bu vaka sayıları hala nasıl bu kadar yüksek. Neden bir türlü inmiyor? Neden ya sabit ya da sürekli olarak artmaya devam ediyor. Türkiye’de hala günde yüze yakın insan hayatını kaybediyor bu hastalık yüzünden. Sağlık Bakanlığı il bazında son 7 günlük verileri paylaştır. Her 100 bin kişide görülen yeni tip Covid-19 vaka sayıları açıklandı. Nüfusa oranla bir haftada en fazla vaka görülen iller Trabzon, Rize ve Ordu olarak sıralandı. Nasıl oldu da bu illerde vakalar bu kadar fazla arttı. Herkes evinde değil mi? Mekanlar kapalı, gezecek yer yok… Hafta sonları evde değil misiniz? Listede vaka sayısı olarak İstanbul tabii ki başı çekiyor. Türkiye’nin en yoğun nüfuslu bölgesinde böyle bir durumun olması oldukça normal… Her 100 bin kişide İstanbul’da 60,19, Ankara’da 35,49, İzmir’de 44,39 vaka tespit edilmiş.
Bu durum böyle devam ettiği sürece bizim işimiz iş… Sonu gelmeyecekmiş gibi duran bir süreç karşımızda. Umarız aşılama etkili olur ve bu günleri artık geride bırakabiliriz. Son 1 senedir birçok alışkanlığımızı değiştirdik. Alıştık bile denebilir hatta. Eski düzeni unuttuk gibi bir şey oldu. Sanki daha önce hiç dışarıda oturmamışız gibi bir dünya. Üstüne bir de soğuk kış havaları eklenince evlerde oturmak çok da acayip gelmemeye başladı. Biraz daha çabalarsak yeni düzene geçmek daha kolay olacaktır. Bu süreç uzadıkça insanların da sabrı tükeniyor. Büyük ihtimal normale döndüğümüzde ki umarız dönebilir, bu günleri de aklımızdan çıkaracağız. İnsanlar kolay şekilde her duruma adapte olabiliyor. Yeni dünya düzeni hızlı ve akışkan…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.