Günlük hayat ve adab

Bakanlıklarda EGO otobüs durağında iki sözüm ona genç kız banka yayılmış, ayaklarıyla üstüne basarak ; sigara tellendiriyorlardı. Duraklarda sigara içmek yasak. Ama uygulamada bunu göremiyoruz. Kural hayata geçemiyor. Batıkent Gersan durağında sigara izmaritleri zibil gibi. Velhasıl birçok yerde sigara içilen duraklar görebilirsiniz. Uyarmak için çok az kişi cesaret edebiliyor. Çünkü pervasızlık ve patavatsızlık diz boyu.
Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ büyük bir kararlılıkla sigara yasaklama kampanyası başlattı. Kapalı mekanlar ve üzeri kapatılmış açık yerlerde tütün içilmesini yasak etti. Çok büyük tepkiler gördü. Bugün bile bakanlıklar başta devlet dairelerinde odalarında hala sigara içmeye devam eden insanlar var. Hem de gençlik adına işler yapılan bina da dahil. Hastane koridor ve bahçelerinde dahil sigara içimi tam gaz.
Sayın Cumhurbaşkanım külliye dumansız hava sahası idi diye seviniyorduk. Kütüphane açıldı, burada da düzen bozuldu. Yeni nesil püfür püfür sigara içiyor. Keşke YEŞİLAY ile birlikte paketini teslim et, sigarayı bırak destek kampanyası yapılsa.
Özel sektör de durum çok daha kötü. İşletmeler kişilerden ayrı tüzel kişi. Ama patronlar ve yöneticiler kendi kafalarına göre odalarında sigara içiyorlar ve kapalı mekânda başkalarının içmesine müsaade ediyorlar. Bunun suçtan önce başka insanların yaşam haklarını çiğnemek olduğunu görmüyorlar.
Bir RADYO kuruluşunda sözde yönetici bir zat personelin önünde sigara içmeye kendinde hak görebiliyor. Onlara yasak diyerek toplantı boyunca sigara içebiliyor.
ASY MEDYA yöneticisi Gülay KANKALP olduķça kaliteli ofiste yalnız başına kalsa da sigarasını balkonda içer. İşte bize bu anlayış gerekli. Yaptırım ve vasiyetlerden kurtulmak istiyorsak önce temel insanı davranışlarda kuralsızlıktan vazgeçmemiz gerekiyor. Tüm yöneticilerimizin keyfi işlerden vazgeçip toplum yararına çaba sarf etmesi gerekiyor.
Batman merkez ilçe jandarma bölük komutanlığında bir gurbetçi asker ile tanışmıştım. Pantolon ceplerinde sigara izmariti doluydu. Sohbet ettik. Almanya’da okurken elma yiyip eşeleğini yere atmış. Alman temizlik görevlisi gelip kendini bulmuş. Benim görevim çöp toplamak, seninde çöpü yere atmaman gerekiyor.
Yıllar önce Hıncal ULUÇ bir maç için yurt dışından şöyle yazmıştı. Maç için bizim geldiğimiz belli oluyor. Çünkü her yer sigara izmaritleriyle dolu.
8,5 yıl idarecilik yaptığım bir kitap kahvede bahçede kışın üst ve yan taraflar kapalı iken sigara içilmesin diye söylememize rağmen engel olamadık. Tam davul bende tokmak başkasında meselesi. Bu yüzden iş yerimiz mühürlendi. Zabıtaların önerisiyle açtık. Lakin iki ayrı davadan mahkemeye çıktık. Sonunda idari para cezası ve erteleme kararları aldık. Barlar sokağının içinde kültür merkezi olarak ceza aldığınıza yandık. Sigara denetimi yapan memur ve polislerin bilumum barlarda yiyip içip NEFES almalarına yandık. Yönetiminize engel olanlar yüzünden mahkeme görmeye yandık.
Çok şükür bugün Liman Kitap ve kahve var. Kurallara uygun ve kaliteli ortam içselleştirilmiş. Ailece gelinebilecek yer olmuş durumda.
Otomobillerde dahi sigara yasaklandı ve dışarıya çöp atmak yasaklandı. Gelin görün bunu hiç umursamayan sayısı fazla. Demek ki kanunlar yapılıyor. Ama uygulama sahaya geçmiyor. Belki de yurttaş olamamanın sıkıntısı bu.
Dijital çağ insan emeğini kısıtlayacak diyorlar. Aksine bürokrasiyi yok etti. E devlet sayesinde bir çok belge ve hizmet alıyorsunuz. Bugün git yarın gel kalıbı kırıldı. Bu çeşitli alanlarda kendini gösteriyor. Çeşitli alanlarda keosklar kullanıyor. Kart ve para ile işinizi hal ediyorsunuz. Kapris ve oyalama görmeden. GÜNLÜK hayatta basit işler pratik oldu.
Büyükşehir belediyesi EGO ve metroda nezaket kuralları diye görseller hazırladı. Bunu hiç durmadan göstermeli ve çeşitli istasyon ve duraklarda uygulamalı göstermeli. Örneğin 263 Etlik özel halk otobüsü Milli Kütüphane durağından aktarma yolcusu alıyor. İçindekiler ilerlemiyor, dışarıdakiler ise orta kapıdan binmeyi hak görüyor. Şoför ise müşteri doldurma peşinde.
Sonuç olarak futbol ve ÜLKE yönetimi konusunda mangalda kül bırakmayan insanımız, temel hayat kurallarında nasıl davranacağını bilse çok daha iyi olur. Lider tavır ve davranışlarından ziyade günlük meseleler ele alınsa iyi olur. Bağıran, çağıran kişilerden izin isteyen, özür dilerim diyenlerin çoğalmasını sağlamalıyız. Kabalığın yerini nezaket almak zorunda. Biz zarafet yerine şiddeti onaylarsak bu kadın, erkek hiç fark etmez.
Günlük hayatımız zorda. Akran zorbalığı, kadına karşı şiddet, mahalle kavgaları, trafik magandalığının sebebi adap bilmememiz.
Ekonomi çözülür, siyaset yapılır, terör biter her iş yapılır. Ancak günlük hayat insan yüzünden sıkıntılı. Saygı ve sevgiyi esas almalıyız. Davranış bozukluğu ve haksızlık cesaret bulamamalı.
NOT
İnteraktif görgü kuralları uygulamaları yapılmalı. Ödül ve kınama ile değerlendirilmeli.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yerel eksenli barış

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
363.999

VAKA

316.008

İYİLEŞME

9.874

ÖLÜM

47.991

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
43.444.797

VAKA

29.132.600

İYİLEŞME

1.158.882

ÖLÜM

14.312.197

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.