Samsun'da bir araya gelen Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi üyeleri, İstiklal Caddesi'nde yürüyüş gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Ufuk Gürbüz, yürüyüşün ardından Süleymaniye Geçidi’nde yaptığı basın açıklamasında yaşadıkları zorlukları ve talepleri dile getirdi. Dünyadaki bütün görme engellilerin yaşadıkları sorunları toplumun önüne çıkararak kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştıklarını ifade eden Gürbüz, “Biz, Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi olarak bu yıl erişim sorununu daha çok öne çıkartmak istedik. Bizlerin bireysel özgürlüğünü kısıtlayan noter, tapu ve bankacılık gibi uygulamalarda hala şahitlik istenmesi, kamu ve özel sektörde çalışan görme engellilerin çalışma alanlarında toplumla ortak kullanım olan tiyatro ve sinema gibi yaşam alanlarında, diğer bütün binalarda hala erişim sorunu olduğu, yeni yapılan binalarda bile sorunun devam ettiğini görmekteyiz. Ayrıca şehir mobilyalarında, yani yaya kaldırımı gibi her noktada yaşamamızı engelleyen her türlü sıkıntı devam etmektedir” dedi.

''ENGELSİZ YAŞAM, POZİTİF AYRIMCILIK İSTEMİYORUZ''

AW053559_01
Yaşadıkları sorunlara karşı pozitif ayrımcılık istediklerini ifade eden Gürbüz, “Hissedebilir yüzeylerimiz üzerindeki araç parkı direkleri, reklam panoları, esnaf malzemeleri yaşamamızı engellemektedir. Bu tarz engeller yerel yönetimler tarafından denetlenmemektedir. Yeni rapor sistemindeki oranların düşürülmesi ve refakatçi sorunu, engelli maaş ve yeni rapordaki sıkıntılar, ayrıca toplu taşıma ve kamudaki erişimin sürekli ertelenmesi gibi sorunlarımız da devam ediyor. Bizler engelliği de seçmedik, yaşanan sorunları da hak etmiyoruz. Çözülmesi gerektiğini ilgililere bir kez daha hatırlatıyoruz. Kısacası engelsiz yaşam, pozitif ayrımcılık istemiyoruz" diye konuştu.
İsrail'in Gazze saldırısına da tepki gösteren Gürbüz, “Savaş bir engelli nedeni olup Filistin’deki savaşın bir an önce bitmesini diliyor, topraklarında işgal altında yaşayan Filistin halkını haklı buluyor ve destekliyoruz" dedi.

Zonguldak'ta heyelan yolu ulaşıma kapattı Zonguldak'ta heyelan yolu ulaşıma kapattı

İHA