Hasan Arat'ın eşi Simin Arat kimdir? Hasan Arat'ın eşi Simin Arat kimdir?

MHP Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç, MHP’nin ilk kadın grup başkanvekili olarak görevlendirildi. Bu gelişme sonrası Filiz Kılıç'ın hayatına ilişkin araştırmalar hız kazanadı. Yurttaşlar arama motorlarında, '' Filiz Kılıç kimdir? Filiz Kılıç kaç yaşında? Filiz Kılıç nereli? Filiz Kılıç'ın eşi kimdir? Filiz Kılıç'ın çocuğu var mı? Filiz Kılıç hangi görevlerde bulundu'' sorularını aratıyor. Peki, Filiz Kılıç kimdir? Filiz Kılıç kaç yaşında? Filiz Kılıç nereli? Filiz Kılıç'ın eşi kimdir? Filiz Kılıç'ın çocuğu var mı? Filiz Kılıç hangi görevlerde bulundu? İşte tüm merak edilenler...

Filiz Kılıç

Filiz Kılıç kimdir? 

Filiz Kılıç, 1964 yılında Nevşehir'in Avanos ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 1986'da bölüm ikincisi olarak Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümüden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Aşık Çelebi Divanı (1988) başlıklı tezi ile yüksek lisans, Meşa'irü'ş-şu'ara inceleme tenkitli metin (1994) başlıklı tezi ile doktora derecesi aldı.

Akademik hayatına 1987'de yeni kurulan Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ilk edebiyat asistanı olarak başladı. 1999'da doçent, 2005 yılında profesör ünvanını aldı.

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinde bulundu. 2008 yılında Nevşehir Üniversitesi’nin rektörlüğüne aday oldu. 2008-2017 yıllarında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi kurucu rektörü olarak görev yaptı.

Filiz Kılıç Nereli

Filiz Kılıç hangi görevlerde bulundu?

Filiz Kılıç, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde MHP Nevşehir belediye başkan adayı oldu. 2021 yılında MHP Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. MHP Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Kılıç, 2023 genel seçimlerinde MHP Nevşehir 1. sıra milletvekili adayı oldu. TBMM 28. dönem Nevşehir milletvekili olarak meclise girdi; Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda başkanvekili olarak görev aldı. Cumhuriyet tarihinde Nevşehir'i temsil eden ilk kadın milletvekilidir.

Filiz Kılıç Kimdir

Filiz Kılıç'ın eşi kimdir?

Filiz Kılıç, 1988’de sınıf arkadaşı Mehmet Kılıç’la evlendi, iki çocuk sahibi oldu.

Kaynak: Haber Merkezi