a

Engelliler 3.atama için açlık grevinde

Türkiye Engelliler Platformu, E-KPSS 3.atamanın yeterli kadrolarla yapılmasını istiyor. E-KPSS kadrolarının 5500 olarak açıklanıp, 2545’e düşürülmesine karşı çıkan engelliler, Devlet Personel Başkanlığı önünde açlık grevine başlayacaklarını söylediler. Basın açıklamasının ardından Devlet Personel Başkanı engellilerden 3 sözcüyü görüşmek üzere binaya davet etti. Türkiye Engelliler Platformu sözcüsü Ayperi Bazkara resmi bir açıklama beklediklerini söyleyerek, ‘’Resmi bir açıklama gelmeden, bize söz verilmeden açlık grevini bırakmayacağız, buradayız’’ dedi.
E-KPSS ile atama bekleyen engelliler, Devlet Personel Başkanlığı önünde açlık grevine başladı. Türkiye Engelliler Platformu sözcüsü Ayperi Bazkara, ‘’Bilindiği gibi her iki senede bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının atama sıkıntıları devam etmektedir. Seçim zamanları yüksek kadrolar verip, seçim sonrasında hayal kırıklığı yaşatan yetkililere, ‘’Bir çift sözümüz var’’ demek için burada toplanmış bulunmaktayız’’ dedi.

‘’2545 KOMİK BİR RAKAM’’
Engelli personel kadrosunun 5500 olarak açıklandığını sonradan yarıya düşürüldüğünü hatırlatan Bazkara, ‘’Nisan 2016 tarihinde yapılmış olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına girip az kadrolar verilerek atanamayan engelli bireyleri temsil eden bir grup olarak buradayız. 2012 ve 2014 yıllarında 3’er tercih işlemi yapılmıştır. 2016 senesinde ise engelliler hayal kırıklığına uğramış ikinci atamada ilkokul, orta öğretim, lisans olmak üzere toplam 2545 gibi vicdanları sızlatan komik bir rakamla karşılaşılmıştır’’ ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER ENDİŞELİ DURUMDA
Yetkili bakanlıklar ile görüşme ayarladıklarını ama bir sonuç alamadıklarını belirten Bazkara, ‘’Yetkililer, ‘Kamuda ihtiyaç yok gerekçesiyle 3.atama yapılmasını zorlaştırmaktadırlar. 3.atama talebi ile son 2 aydır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve konuyla ilgili bakanlarla görüşme sağladık. Bu görüşmeler neticesinde ‘Yaparız, çalışıyoruz’ sözlerinin ilerisine geçemedik. Engelli bireyle bu durumdan ötürü 3.atama olmayacağı korkusu ile çok endişeli durumdadır. Biz de burada bulunan Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 40 kişi kadar engelli arkadaşımızla 19 Eylül 2017 tarihi itibari ile 3.atama sözünü almak için ‘Açlık Grevine’ başlayacağız. Hayatı zorluklarla başlayan engelliler olarak bize bu son çareyi reva görmek hiç mi vicdanlarınızı sızlatmıyor?’’ diye konuştu.

‘’SÖZÜ ALANA KADAR AÇLIK GREVİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’’
Eyleme Türkiye’nin dört bir tarafından engelliler katıldı. Bazkara, ‘’Sonucu ne olursa olsun, 3.atama sözünü duyana kadar biz bu açlık grevini sürdürmeye ant içtik. Burada organizasyonu sağlayan Türkiye Engelliler Platformu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Destek vermek isteyen arkadaşlarımızı bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘’BU BACAKLA 5 KAT ÇIKMAMI İSTEDİLER’’
Engelli bir vatandaş İŞKUR’a iş başvurusunda bulunduğunu ve başvuru sonucu protezli bacağına rağmen merdiven çıkarak çay taşıması işi önerildiğini söyleyerek, ‘’Bu protez ayağımla benden 5 kat merdiven çıkarak çay götürmemi istiyorlar. Bunu duyurun. İŞKUR’dan iş istedim, bana 5.kata çay çıkaracaksın dediler. Asansörsüz 5 kat merdiveni inip, çıkacaktım. Bu protez ayağımla bana bu işi buluyorlar. Ben İŞKUR’dan iş istedim, dediler ki 5.kata çay çıkaracaksın. Ben de, ‘’Müdürüm sen benim yerime çalış ben sana engelli maaşımı vereyim’’ dedim. Ben nasıl çay çıkarayım bu halde’’ diyerek İŞKUR’a tepki gösterdi.

‘’BİZ BEDAVA PARA İSTEMİYORUZ’’
Basın açıklamasının ardından soruları cevaplayan platform sözcüsü Ayperi Bazkara, ‘’Biz göz boyayarak 400-500 atama istemiyoruz. Biz iş sahibi olmak ve iş alanlarında çalıştırılmak istiyoruz. Sigorta ve maaşımızı yatırıp bizi evde yatırmalarını istemiyoruz. Biz bunu istemiyoruz, biz bedava para istemiyoruz, biz sadaka istemiyoruz, biz topluma yararlı olmak istiyoruz. Birçoğumuz üniversite mezunuyuz. Hiçbirimiz iş bulamadık. Engelli kadrosu da dahil hiçbir yere giremiyoruz. Devletten bize, anayasal hakkımızı vermesini talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, ne olursunuz sesimizi duyun’’ çağrısında bulundu.

PUANLARIN GEÇERLİLİĞİ 2018’DE BİTİYOR
Daha önce de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalış Bakanlığı ile görüştüklerini ama bir sonuç alamadıklarını sözlerine ekleyen Bazkara, ‘’Biz resmi bir açıklama ya da resmi bir söz olmadan açlık grevini bitirmeyeceğiz. Biz bakanlarımız Faruk Çelik ve Fatma Betül Sayan Kaya ile görüşme yaptık. Hepsiyle görüştük. Zaten kendileri bizzat Twitter’dan görüşmemizi yayınladılar. Fakat bizim 3.atama için geldiğimizi değil, engellilerin sorunlarını görüşmek için geldiğimizi yayınladılar. Fakat böyle bir şey yok. Biz 3.atama için geldik. Biz engellilerin sorunları için toplanmadık. Biz burada 3.atama için toplandık. Bakanlarımızla yaptığımız görüşmelerde, engelli seçme sınavında çok az kadronun olduğunu dile getirdik, toplamda 15 kişiydi. Fakat Sayın Betül Kaya bu durumda yardımcı olamayacağını, ancak Çalışma Bakanının yardımcı olacağını söyledi. Daha sonra bakanımız Faruk Çelik ile görüştük, sağ olsun randevuyu aldı. Kuradan sonra tekrar görüşeceğimizi söyledi. Daha sonra Çalışma Bakanı ile tekrar görüştük. Fakat kadroların az olduğunu ve yeterli olmadığını söyledi. Elinden geleni yapacağını söyledi. Fakat henüz hiçbir şey olmadı. Bizim bu puanlarımız 2018 yılına kadar geçerli ve zamanımız kısıtlı, biz bunu bakanımıza söyledik ve 3.atamaz istediğimizi söyledik. Daha doğrusu yüksek bir kadro istediğimizi söyledik. Biz 300-400 gibi rakamlarla kandırılmak istemiyoruz. Burada Devlet Personel Başkanlığı’nda sayın müdürümüz randevu aldı bize görüşme ayarladı. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Ama onunla görüştükten sonra biz açlık grevini bırakmayacağız. Biz şu an açlık grevine başladık. Biz resmi bir açıklama ve söz gelmeden buradan ayrılmayacağız’’ şeklinde konuştu.

(Rozita Merve Hamidi)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sincan’da Arakan için seferberlik

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.