a

Emlak vergisine itiraz için 1 ay kaldı

Tüketici Hakları Derneği gerçekçi olmayan yüksek tutardaki emlak vergisine dava açmak için son bir kaldığına dair bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada aynı sokakta oturan kişinin davayı kazandığı takdirde sokakta oturan diğer mahalle sakinler için emsal olabileceği belirtildi.

Açıklamada “Aynı cadde ya da sokakta oturan bir kişinin dava açması yeterli olacak. Aynı cadde ya da sokakta oturan bir kişinin kazanacağı dava sonucundan o cadde ya da sokaktaki diğer vergi mükellefleri yararlanabilecektir.   Dava açmak için muhtarlıklardan takdir komisyonu kararlarının alınması gerekiyor” denildi.

HERKESİN DAVA AÇMASINA GEREK YOK

Derneğe, emlak vergisinin oranın çok yüksek olduğuna ilişkin yoğun şikâyetler geldiği vurgulandı. Yapılan açıklamada “Maliye Bakanlığı’nın 08.03.2017 tarihli ve 2017/1 sayılı Emlak Vergisi Kanunu İç Genelgesine uygun olarak Belediyelerin başkanlığında oluşturulan emlak vergisi takdir komisyonları tarafından emlak vergisine ilişkin gerekli inceleme ve takdirin gerçekçi ve sağlıklı bir şekilde yapılmadığı konunun uzmanlarınca belirtilmektedir. Örneğin, 8-10 katlı ve zemin altında 3 ya da 4 kottaki daire sahiplerinin de binanın üst katlarındaki daire sahiplerinin ödediği aynı tutarda emlak vergisi ile aynı tutarda tapu harcını ödedikleri belirtilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Emlak vergisinin gerçekçi ve sağlıklı bir şekilde olmadığını, haksız ve yüksek tutarda belirlendiğini düşünen yurttaşların vergi mahkemesine itiraz davası açabilineceği vurgulandı. Son tarihin, 7 Eylül 2017 olduğu belirtildi.  Bu tarihe kadar vergi mahkemesine itiraz davasının açılması gerektiği açıklandı.

Herkesin dava açmasına da gerek olmadığı, aynı cadde ya da sokakta oturan bir kişinin dava açmasının yeterli olduğu vurgulandı. Kazanılan davanın aynı cadde ya da sokakta oturan bir kişinin dava sonucundan o cadde ya da sokaktaki diğer vergi mükelleflerinin de yararlanabileceği söylendi. Bir an önce aynı cadde ya da sokakta oturanların bir araya gelerek birlikte hareket etmelerin çağrısında bulunuldu. Dava açmak için muhtarlıklardan takdir komisyonu kararının alınması gerektiği hatırlatıldı.

(Ahmet Tirej Kaya)

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara Festivali’ne katılan halk oyunları ekiplerinden Ankara Kalesi’nde gösteri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.