a

Elektrik kesintilerine ilişkin mühendislerden açıklama

Marmara Bölgesi’nde yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin olarak TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından Oda Başkanı Ali Ekber Çakar imzalı bir açıklama yayınlandı. Kesintilerin temel nedeninin dışa bağımlılık olarak savunulan açıklamada, kaynak kullanımı ve yönetiminde plansızlık ile enerji yönetiminde hatalar olarak sıralandı.

Geçen hafta içinden Marmara Bölgesi’nde yaşanan elektrik kesintilerinin ciddi ekonomik kayıplara yol açtığını ve hala elektrik kesintilerinin devam ettiğinin belirtilen açıklamada, kesintilerin nedeninin, sadece soğuk hava şartlarından kaynaklanan arızaların ile açıklanamayacağı belirtildi. Elektrik üretimi için ithal edilen doğal gazda düşüşü yaşandığını ve BOTAŞ’ın bu talebi karşılamak için önce kamu ve özel elektrik üreten santrallere verilen gazi yüzde 50’ye azalttığını daha sonra tamamının kesildiği öne sürülüyor. TEİAŞ verilerine göre doğal gaz olmadığı için santralların devre dışı kaldığının belirtildiği açıklamada, açığı kapatmak için başta hidrolik ve ithal kömür ve diğer kaynaklardan yapılan elektrik üretimiyle karşılanmaya çalışıldığı ifade ediliyor. Açıklama şu şekilde devam ediyor, “Bu sınırlı üretim artışı da ihtiyacı karşılamayınca planlı ve gezdirilen elektrik kesintileri uygulanmıştır. Bu gelişmeleri, yoğun kış şartları nedeniyle iletim şebekesinde yaşanan arızalar izlemiş, elektrik kesintisi nedeniyle doğal gaz yakıtlı kazan ve kombiler de çalışmayınca insanlar konut ve işyerlerinde soğuk ve karanlıkla karşı karşıya kalmış, aydınlatılamayan işyerleri kapanmış, fabrikalarda üretim ve milyonlarca liralık üretim kaybı olmuştur.”

Yaşanana tüm sıkıntıların sadece zorlu kış şartları ile açıklanamayacağın ifade edildiği açıklamada, elektrik iletim hatları ve tesislerinin en olumsuz hava şartlarında dahi çalışmaya elverecek şekilde yapılmış olduğu vurgulandı ve bazı önerilerde bulunuluyor. Yapılan öneriler özetle şu şekilde açıklamada yer alıyor;

ÖNERİLER SUNULDU

“Kentsel gaz tüketiminin arttığı kış günlerinde, santrallerin gazının kesilmesi yerine, gaz depolama ve sıvılaştırılmış gaz terminali yatırımlarının hızla sonuçlandırılmalıdır. Özel sektöre devredilen elektrik santrallerinin yenilemesini ihmal edildiği, ciddi bakım, onarım, iyileştirme çalışmaları ile santral verimlerini ve üretimlerini artırma, çevresel sorunları azaltma çalışmaları hızlı bir şekilde yapılmalıdır. İyileştirme planlarının uygulanması ve barajlı santralleri olumsuz etkileyecek üretim zorlamalarından kaçınılmalı ve bütüncül bir planlama ile akılcı bir su yönetimi uygulanarak, güvenilir ve sürdürülebilir üretim sağlanmalıdır. Arızaların anlık takip edecek yönlendirme fonksiyonlarını haiz bir sistem, tesis edilmelidir. Elektrik iletişim şebekelerinde olası sorunlara karşı bakım, etüt ve planlamaların yapılmalıdır. Enerji verilerine göre 2005 ile 2015 yılların arasında Avrupa’da enerji yoğunluğu yüzde 16 azalırken, ülkemizde yüzde 7 artmıştır. Enerji yoğunluğunun düşürülmesine çalışılmalıdır. Alternatif olan rüzgar, güneş, jeotermal olmak üzere yenilenebilir kaynaklara dayalı yatırımlar, toplum çıkarları gözetilerek yapılmalıdır. ETKB ve EPDK yönetimi, genellikle Odamızın, diğer mühendis odalarının, TMMOB’nin söylediklerini dinlemeye, anlamaya ihtiyaç duymadan ön yargıyla yaklaşmaktadır. 100 bine ulaşan üyemizle, enerji alanındaki ciddi bilgi ve deney birikimimizle, enerji yönetiminin enerji politikaları konusunda çalışmalarına katılmaya hakkımız olduğu düşüncesindeyiz. Üyelerimizin ve Odamızın bilgi ve deney birikimini paylaşabilmek için, Bakanlığın ve enerjiyle ilgili tüm kurum ve kuruluşların çalışmalarına katılım çağrılarını bekliyoruz.”

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Zamlı memur maaşları belli oldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.