EĞİTİM ÖNCE ÖĞRENCİ İÇİN

Biz eğitimi ta Osmanlı’dan beri tartışıyoruz. Dar-ül fünun Cumhuriyet döneminde kapatıldı ama kendisi de medreselere alternatif olarak kuruldu. Aslında eğitim tarihimiz yap boz eserleri izler gibi. İlk yurt dışına talebe göndermek, ilk tıbbiyenin Fransızca eğitime başlaması 200 yıllık bir süreç.
Son 17 yıllık tek parti iktidarında 7 Milli Eğitim Bakanı gördük. İstikrar diyoruz ama ha bire bakan değişmiş. Dolayısıyla bürokratlarda değişiyor. Başta sınav sistemleri hallaç pamuğu. Sisteme angaje olacak personel bulamıyoruz.
Son bakanımıza soruyorlar üstün zekalı çocuklara ne yapacağız. El cevap Çin’de bizim nüfusumuz kadar zeki insan var diyor. Ankara Fen Lisesi mezunları sınavsız bilim insanı olarak yetiştirilsin önerisini geçiştiriyor.
Biz gençlere fikirlerini sormuyoruz. Onları proje olarak görüyoruz. Siyasi partiler gençlik kollarına oy deposu olarak bakıyor. Hedef sadece garnitür olarak kullanmak. Capra filminde genç milletvekili önce danışmanların oyuncağı, sonra tecrübeli siyasilerin çıkar düşmanı oldu. İzciler için savunduğu yeşil alanın rant bölgesi olduğu gerçeğiyle yüzleşiyor.
Tanıdığım öğrencilerden yola çıkarak insan esaslı bir eğitim değerlendirmesi ve araştırması yapalım.
Elif Sıhhiyede Ankara Atatürk Anadolu Lisesini kazandı. 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıllık okul. 2 dili en iyi şekilde öğretmeyi amaçlıyor. İstanbul’un en güzide özel okulları ile aynı yolda ilerliyor. 1886 yılında kurulan okul kurumsal bir kimliğe sahip. Mezunları okullarına sahip çıkıyor. Öğrencinin sosyal yönünün gelişmesi için çaba sarf ediyor. Elif folklor çalışmalarına katılıyor. İlber ORTAYLI ve Doğan CÜCELOĞLU başta ünlü mezunları var. Mezun ve okul derneği iyi çalışıyor. Öğrenci çok yönlü olsun ve düşünebilsin diye gayret var.
Mehmet Yusuf Gazi Anadolu Lisesini kazandı. Proje okulların havada uçuştuğu dönemde kendi kararını verdi. Bizde eğitimde toplum mühendisliği çok yapılır. Her devir bir amaç kapsamında okullar açmaya çalışır. Oysa Kemalizm’in kalesi Kara Harp Okulundan fetöcüler çıktı. Mehmet Yusuf kararını verdi ve eğitim hayatında önemli bir dönemeci aştı. Gitar öğrenmeye karar verdi.
Cumhurbaşkanlığında eğitim, bilim ve teknoloji alanında çalışan kişiler kendilerine en yakın okul olan Gazi Anadolu Lisesi ile işbirliği içinde olabilir. Böylece okumayı seçmiş başarılı gençler ile işbirliği içinde olabilirler. Örnek okul olarak ele alınabilir.
Emin Esat Metin EMİROĞLU Ortaokulu öğrencisi. Adeta özel okul misali bir devlet okulu. Tek katlı az sınıflı ve sessiz sakin Beştepe mahallesinde. Öğretmenleri ders doldurmak için başka okullara da gittiği için okul bağı biraz zayıf. Aslında 4 yıllık ortaokullar dil alanında gelişme göstermeli. Pilot okullarda 5.sınıf ta 11 saat İngilizce dersler verilmeye başlandı bu önemli.
Emin Esat rap müziğe ilgi duyuyor. Müzik yapımcılığı işinde çalışmak istiyor. Stüdyolarda çalışmak istiyor. Bunu müzik öğretmeni ile görüşebildi mi sanmıyorum. Böyle yönlendir me yapacak kaç eğitimcimiz var.
Sevde Şehit Mehmet Bora Tayfur ilkokulu Gazi Mahallesinde okuyor. 2.sınıf öğrencisi. İnternet üzerinde kıssadan hisse hikayeler tarzı okumalar yaparken gördüm. Yaşıtları abuk sabuk konuşmalar yaparken o bilginin ve kültürün peşinde. İstanbul’a geziye götürdük. Kendisi bizden İstanbul Arkeoloji Müzelerine gitmeyi istedi. Müzelerde merakla gezdi ve asla sıkılmadı. Bizde sayesinde Osman Hamdi beyi ve arkeoloji tarihimizi öğrendik. Şimdi bu sevimli bıdık standart eğitime nasıl bırakılır. Biz küçüklerimize önce edep, kültür ve merak öğretmeliyiz.
Milli Yetim Bakanlığından, Hz.Ömer RA. Dediği gibi çocukları güne değil geleceğe göre yetiştirmeliyiz. Hedef vizyon sahibi olabilmektir. Yolları genişlemekle yetinmeyip özel uçak ve helikopter için pist ve park alanları düşünmeliyiz. Ufuk ve çap böyle olabilmeli.
Herkes devlet memuru olacaksa ticaret, bilim, sanat alanında gelişmeler ışığında meslek alanları ortaya çıkmayacaksa yandı gülüm keten helva.
NOT
Prof. Dr. Atalay YÖRÜKOĞLU ele alınmalı. Rahmetli hoca adına Hacettepe Tıp Çocuk bölümü ile birlikte tüm ana ve ilkokullarında çocuğun kişilik açısından yetiştirilmesi için plan yapalım ve uygulayalım. Hocanın eserleri, yetiştirdiği öğrenciler ile birlikte çocuk gelişim merkezi oluşturmalıyız. Cumhurbaşkanlığı seviyesinde olmalı.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.373.115

  VAKA

  2.246.047

  İYİLEŞME

  23.664

  ÖLÜM

  127.068

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  94.602.582

  VAKA

  52.128.844

  İYİLEŞME

  2.024.168

  ÖLÜM

  42.473.738

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.