Sağlık Bakanlığı'nın denetimi dışında satışa sunulan ve genellikle "bitkisel" olduğu gerekçesiyle zararsız sanılan bu ürünlerin aslında ilaç etken maddesi içerdiği belirtildi.

Türkiye genelinde yaklaşık 12 bin gıda takviyesi adı altında ruhsatlandırılmış ürün bulunduğu ifade edilen açıklamada, vatandaşların bu ürünleri "takviye edici gıda" olarak algılayıp kullanmasının yanıltıcı olabileceği vurgulandı. TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, özellikle Kovid-19 salgını sürecinde bu tür gıda takviyelerine olan talebin artmasının, sahte ürün üretimini tetiklediğine dikkat çekti.

Gidatakviyesi

Eczacılar, tüm ilaçların sağlık alanında uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu ve bu nedenle takviye edici gıdaların da sadece Sağlık Bakanlığı ruhsatıyla ve eczanelerden satılması gerektiğini belirtti. Açıklamada, marketlerde, benzinliklerde ve çeşitli mecralarda kontrolsüzce sunulan ve reklamlarla özendirilen bu ürünlerin sağlık açısından risk oluşturabileceği vurgulandı.

1 15

Kemiklere iyi gelen besinler nelerdir? Kemiklere iyi gelen besinler nelerdir?

Takviye Edici Gıdaların (TEG) Tanımı ve Önemi

Takviye edici gıdalar, günlük beslenmeyle alınması gereken vitamin, mineral, protein, yağ asidi gibi besin öğelerini tamamlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Genellikle tablet, kapsül, sıvı veya toz formunda satılan bu ürünler, insan sağlığını desteklemek ve belirli ihtiyaçları karşılamak için kullanılır.

Ancak son yıllarda, takviye edici gıda olarak satılan ürünler arasında içerisinde ilaç etken maddesi bulunanlar da bulunmaktadır. Bu durum, tüketiciler açısından ciddi sağlık riskleri doğurabilir. Bu tür ürünlerin sağlık etiketleri ve içerikleri dikkatlice incelenmeli, sadece yetkili kurumlarca onaylanmış ürünler tercih edilmelidir.

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış takviye edici gıdaların eczanelerden alınması, tüketicilerin güvenliğini ve ürün kalitesini sağlamak adına önemlidir. Bu sayede, tüketicilerin bilinçli tercihler yapması ve sağlık risklerinden korunması mümkün olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi