Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan Argiope lobata Türkiye'de görüldü. Gündeme gelen bu örümcek sonrası aramalar hız kazandı Argiope lobata örümceği zehirli mi? Argiope lobata insana zarar verir mi? İşte detaylar...

Doğal yaşam açısından zenginliğiyle tüm dünyanın merak ettiği bölgelerin başında gelen Karadeniz'de ilginç bir örümcek türü görüntülendi. Çok zehirli olduğu bilinen ve kendi eşlerini yiyerek beslenen "argiope lobata" örümceği Gümüşhane'de fotoğraflandı.

Argiope lobata, büyük ve çarpıcı renklere sahip olan bir örümcek türüdür. Bu örümcekler, genellikle sarı, siyah, beyaz ve turuncu renkleriyle dikkat çekerler. Dişi Argiope lobata örümcekleri, karakteristik ve karmaşık ağlarıyla tanınır. Bu örümcek türü, halk arasında "yarasa örümceği" veya "Kuzey Amerika bahçe örümceği" olarak da bilinir. Genellikle bitki örtüsü ve çimenlerin yakınında bulunurlar. Argiope lobata örümcekleri, avlarını yakalamak için ağlarını kullanırlar. Ağlarının merkezine oturan örümcek, titreşim algılayıcılarını kullanarak ağa takılan böcekleri tespit eder ve hızla yaklaşır. Zehirli ısırıkları olmasına rağmen, genellikle insanlara zarar vermezler. Bu örümcek türü, böceklerle beslenir ve genellikle bahçelerde, tarlalarda ve doğal yaşam alanlarında bulunurlar.

Bugün Trabzon’da hava nasıl olacak? 3 Ekim Trabzon hava durumu! Bugün Trabzon’da hava nasıl olacak? 3 Ekim Trabzon hava durumu!

EŞLERİNİ YİYEN DİŞİLERİYLE MEŞHUR

Araştırılan bilgilere göre Türkiye'deki en zehirli örümcek türlerinden biri olan ve yaşam alanının genellikle Afrika, Güney Avrupa ve Asya olduğu öğrenilen bu örümcek türü eşini yiyen dişileriyle meşhur.

Sosyal medyada düşen görüntüde tehlikeli örümcek Gümüşhane'de fotoğraflandı. Geçtiğimiz yıl da Samsun'da görülen bu zehirli örümceğin yaşam alanı Türkiye değil.

131815976-argiope-lobata1

Haber Merkezi