Dünya Öğretmenler Günü…

Biz Türkiye’de her yıl öğretmenler gününü 24 Kasım’da kutluyorken, dünyada 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak kabul ediliyor. Dünyanın birçok yerinde öğretmenler günü Ekim ayında kutlanıyorken bazı ülkeler ise kendi kültürel ve tarihi özelliklerine göre herhangi bir tarihte kutluyorlar.

Bir öğretmen çocuğu olarak öğretmenliğin ne kadar önemli bir meslek olduğunu anlatmaya gerek yok. Ama dünyanın birçok yerinde öğretmenler günü Ekim ayında kutlanıyorken bizim ülkemizde neden 24 Kasım’da kutlandığını da bilmek gerekiyor.

Peki Öğretmenler Günü Türkiye’de neden 24 Kasım’da kutlanıyor? Araştırmalarım neticesinde 24 Kasım’da kutlanmasıyla ilgili şöyle bir bilgiye ulaştım:

“Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanan ve önemli tarihlerden biri olan Öğretmenler Günü, 1994’ten beri pek çok ülkede her yıl 5 Ekim günü kutlanıyor. Ancak bazı ülkeler, kendi kültürel ve tarihi özelliklerine göre Öğretmenler Günü’nü farklı tarihlerde ve şekillerde kutluyor. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Bazı ülkelerde bu özel gün tatil ilan edilebiliyor. Peki, Türkiye’de neden 24 Kasım’da kutlanıyor? 24 Kasım 1928 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bu sebeple Türkiye’de Öğretmenler Günü her yıl Kasım ayının 24’ünde kutlanır.”

Eğitimin ve öğretmenlerin önemini her defasında vurgulayan, Başöğretmenimiz olan Mustafa Kemal Atatürk’ün vesilesi ile bizler 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz.

Türkiye’deki Öğretmenler Günü tarihini belirleyen Mustafa Kemal Atatürk, eğitime ve öğretmenlik mesleğine verdiği değeri her fırsatta dile getirmiş, bir ülkenin gelişiminde öğretmenlerin etkisini söylediği sözlerle hatırlatmıştı ve 24 Kasım’ı da öğretmenlere hediye etmiş…

Yazımı bitirirken Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili söylediği şu sözle bitirmek istiyorum:

“Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

06.10.2018

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
164.769

VAKA

128.947

İYİLEŞME

4.563

ÖLÜM

35.822

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
6.679.668

VAKA

2.859.681

İYİLEŞME

379.820

ÖLÜM

3.819.987

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470