Haber: Türkan Çatal Yıldız

Depremin yaşandığı şehirlerde ayakta kalan binalarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hasar tespiti yapmaya devam ediyorken, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener ise binalarda bulunan asansörlere dikkat çekti. Yener, bina hasarsız ya da az hasarlı olsa dahi asansörlerde periyodik kontrolün yapılması ve asansörlerin güvenli olduğunun tespit edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.   

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, deprem bölgelerindeki asansörlere dikkat çekti. Hasarsız ya da az hasar raporu verilmiş binalarda asansörlerin çeşitli bakımlardan geçmesi gerektiğini ifade eden Yener, bu süreçlerden geçmeyen hiçbir asansörün güvenli olmadığına ve kesinlikle kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

“CİDDİ KAZALARA DAVETİYE ÇIKARACAKTIR”

“Deprem bölgesindeki hayvanlar risk altında” “Deprem bölgesindeki hayvanlar risk altında”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, 6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremin ve artçı depremlerin meydana getirdiği hasar sonucu 11 ilimizi içine alan geniş bir coğrafya etkilenmiş, resmî rakamlara göre bile on binlerce yurttaşımız hayatını kaybetmiş, yüz binden fazla yurttaşımız yaralanmıştır” dedi.

“Bu depremler esnasında hasar almamış yapılar olsa bile, asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılması için kontrollerinin mutlaka yapılmış olması büyük önem taşımaktadır” diyen Yener sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremler esnasında karşı ağırlığın kılavuz raylardan çıkması ve kabinle çarpışması, ray braketlerinin kopması, patenlerde kırılma, tespit cıvatalarının kuyu duvarından ayrılması en sık rastlanan sorunlardan olup, uzman bir göz tarafından incelenip gerekli tadilatların yapılmaması durumunda ciddi kazalara davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle deprem bölgesinde bulunan yapılardaki asansörlerde bakım firması tarafından gerekli inceleme yapılmalı, gerekiyorsa tadilat işlemleri yürütülmeli, akabinde asansörün hizmete alınması için periyodik kontrolün tekrar yapılması gerekmektedir.”

yunus yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener

“BU SÜREÇLERDEN GEÇMEYEN HİÇBİR ASANSÖR GÜVENLİ DEĞİL”

Yener açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu hususta mevzuat düzenleyici kurum olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Belediyeler Birliğine, Vilayetler Birliğine, A Tipi Muayene Kuruluşlarına, Asansör derneklerine yazı gönderilmiş; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerindeki asansörlerin hizmete sunulabilmesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından asansörün bulunduğu binanın hasarsız ya da az hasarlı olduğuna dair tespitin yapılmış olması, söz konusu binada bulunan asansörün hizmete sunulabileceğine dair durum tespit raporunun bina sorumlusu ile bakım sözleşmesi imzalayan bakım firması tarafından hazırlanması ve akabinde ilgili A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından periyodik kontrol yapılarak asansörün güvenli olduğunun tespitinin yapılması gerektiği belirtilmiştir.”

Yener, bu süreçlerden geçmeyen hiçbir asansörün güvenli olmadığına ve kesinlikle kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Belirtilen şekilde asansörün güvenli olduğu tespiti yapıldıktan sonra kullanıma açılması gerektiğini ifade eden Yener, “Bu süreç tamamlanmadan asansörlerin açılması halinde yaşanacak tüm kaza ve sonuçlarından bina sorumlusu sorumlu olacaktır” dedi.

Asansör mevzuatında yapılan düzenlemeler ve buna uygun uygulamalarla geçmişe göre güvenli asansör konusunda önemli mesafenin kaydedildiğini de ifade eden Yener şunları söyledi: “Bu sürecin daha ileriye götürülmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Tasarım üretim montaj, işletme, bakım ve muayene süreçleri bu anlamda tekrar gözden geçirilmeli ve sorumluluklar yeniden tanımlanmalıdır. Asansörlerin üretim, montaj, işletilmesi ve periyodik muayenesine kadar tüm süreçlerinde Meslek Odaları tarafından belgelendirilen, sicili tutulan uzman mühendisler yetkili olmalı ve bu süreç kamucu bir anlayışla yeniden düzenlenmelidir. Odamız şimdiye kadar olduğu gibi bu sürecin aktif bir bileşeni ve tarafıdır. Halkın can ve mal güvenliği, denetimin kâr temelli piyasa anlayışına bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Bu nedenle Meslek Odalarının içinde yer aldığı kamucu bir yeniden düzenleme acil ihtiyaçtır.”