a

Davutoğlu: Bu ülkede nihai karar verici millettir

Davutoğlu meclis de ikinci tur görüşmelerinin başladığı yeni anayasa konusunda konuştu. Yeni anayasa teklifi ile ilgili kaygılarını dile getiren Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Mevcut değişiklik teklifinin usül ve içeriğiyle ilgili görüş, değerlendirme ve kaygılarımı, Anayasa Komisyonu öncesinde hem Sayın Cumhurbaşkanına hem Sayın Başbakana detaylı olarak aktardım’ dedi.

MİLLETVEKİLLERİ GÜÇLÜ KILINMALI
Türkiye’de siyasi yapı itibari ile demokrasinin omurgasının ve koruma kalkanının meclis olduğunu işaret eden Davutoğlu şu açıklamalarda bulundu: “Çünkü, toplumun bütününü kapsaması itibari ile üzerinde manipülasyon yapılması çok zor olan bir erki temsil eder. Mesela 12 Eylül rejimi Meclis’i kapattı ama Meclis tekrar seçimlerle oluştuğunda 12 Eylül rejiminin istemediği bir Meclis tablosu ortaya çıkabildi. Aynı şey, 27 Mayıs dönemi için de geçerli. Nihayetinde, bir seçim sonra toplumun ortak iradesinin yansımasıyla Demokrat Parti çizgisinde bir iktidar oluşabildi. Meclis’in, milletvekillerinin güçlü kılınması bu anlamda önemli.” diye konuştu.

NİHAİ KARAR VERİCİ MİLLETTİR
Güçler ayrılığının önemine vurgu yapan Davutoğlu, “Yasama ve yürütmenin güçler ayrılığı prensibi etrafında, sağlam bir zeminde yürümesi icap eder. Bütün bu hususları detaylı olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Bu anlamda verimli ve kapsamlı bir istişare imkânı oldu. Bu bizim tarihi bir görevimiz. AK Parti’nin bütünlüğü mutlak surette bu anlamda inşallah ikinci tur oylamalara da yansıyacaktır. Bu ülkede, nihai karar verici millettir. Vesayete karşı yürüttüğümüz mücadelelerde hep bu ilke çerçevesinde hareket ettik. Bugün de, aynı nokta geçerlidir. Bu anayasa değişiklik teklifi de mutlak surette milletin önüne konulmalı, kararı milletimizin vermesi sağlanmalıdır. Milletimiz bütün görüşleri değerlendirecek ve engin basiretiyle doğru kararı verecektir.”

Cengiz ALDEMİR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şehit Meriç Alemdar Ortaokulu’ndan Başkan Duruay’a ziyaret

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.