Cilt sağlığının içten dışa yönetimi

Dermatolog Doç. Dr. Alev Eken, 30 yıllık mesleki birikiminden sağlık ve güzelliğe dair mesleki birikimini ve deneyimlerini aktardığı  Cildime Neler Oluyor?  kitabı ile cilt sağlığının içten dışa yönetimini aktarıyor. Sağlıklı yaşam ve yaş alma sürecine etki eden en önemli dört temel faktörün beslenme, uyku, stres ve hormonal yapı olduğunu aktaran Eken, ciltte oluşan sivilce, döküntü, kızarıklık, kırışıklık, saç dökülmesi ve benzeri  şikâyetlerin vücudun gönderdiği birer sinyal olduğunu dile getiriyor.

Bütünsel sağlığın cildimize olan etkilerinden iyi yaş alma ve güzellik yolculuğunun yönetimi hakkında önemli ipuçları veren  Dermatolog Doç. Dr. Alev Eken, cilt sağlığımız hakkındaki tüm soruları bir bir yanıtlayarak cilt güçlendiriciler, beslenme piramidi, yenilebilir cilt bakımı, güzellik alfabesi,  kollajen gerçeği, şekerin tatsız yüzü, şeker sarkması,  düşük yağ tuzağı, yaşamın ritmi “biyolojik saat”, güzellik uykusu,  genlerin etkisi gibi aklınıza gelebilecek her türlü konunun detaylarında gizli birçok faktörü okurların dikkatine sunuyor.

 “CİLDİN İÇTEN BESLENİP DIŞTAN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

“Sağlıklı yaşam ve yaş alma sürecine etki eden en önemli dört temel faktörün beslenme, uyku, stres ve hormonal yapı olduğunu; ciltte oluşan sivilce, döküntü, kızarıklık, kırışıklık, saç dökülmesi ve benzeri  şikâyetlerin vücudun gönderdiği birer sinyal olduğunu; cildin içten beslenip dıştan desteklenmesi gerektiğini; gençlik ve güzelliğin önce içimizde başlayıp, sonra dış görünümümüze yansıyacağını; sağlıklı yaşam sistemini oluşturan bileşenlerin zor formüller değil, basit tercihler olarak algılanması gerektiğini;  böylelikle gelecek nesillere daha sağlıklı genler aktarabileceğimizi; gerek vücut sağlığımız gerekse cilt kalitemizi korumak için aldığımız bütün yaşlanma karşıtı destek tedavilerinin bu şekilde daha etkili olacağını” önemle vurgulayan Doç Dr. Alev Eken, kitabın anahtar cümlelerini ise şöyle dile getiriyor:

“Önemli olan, alttaki kök sebeptir. Bir sorunun kaynağı ne ise çözümü de orada. En kolay, en ekonomik, en doğal ve en iyileştirici tedavi koruyucu ve önleyici olandır. Bir dermatolog olarak hastalarımın, danışanlarımın yaşamına ‘bütünsel’ bakmak, bana, bir hekim olarak en doğru tedavi yaklaşımını uygulamamı sağlıyor.

VİTAMİNLER SAĞLIĞIMIZ VE CİLDİMİZ İÇİN NE KADAR DEĞERLİ?

Vitamin içeren bileşiklerin, sağlığımız ve cildimizin fonksiyonları üzerinde sayısız kilit görevi var. Bunları anlatmadan önce kısaca cildimizin işleyişini hatırlayalım. Cildimiz de diğer tüm organlarımız gibi biyolojik ritim düzeninde çalışır. Yani, bir fabrika gibi, güneşin doğuşu ve batışı ile ayarlı bir çalışma sistemi. Gündüzleri, güneş ışınları, çevresel kirlilik, toksinler ve daha pek çok buraya sığmayacak kadar zarara karşı kendini korumak için savaşır. Gece ise “yeniden başlat” moduna geçer; gündüz oluşan hasarı onarır, toksinlerinden arınır, yenilenir, âdeta kendini şarj ederek yeni güne hazırlar. Bütün bu günlük çalışma programı sırasında kendi savunma sistemlerini kullanır. Yaşantımız, yaşımız, bilerek ya da bilmeyerek verdiğimiz zararlar savunma sistemlerimizi yetersiz bırakabilir. Bütünsel vücut ve cildimize ait savunma sistemlerimizi güçlendirerek cildimizi koruyabilir, güzel ve sağlıklı yaş alabiliriz. Cildimiz için alt ve üst katmanlarının günlük fonksiyonlarına destek olmamız önemli. Cildimizin temel ihtiyacı olan yapı taşlarını yeterli ve düzenli miktarda almalıyız. Bu ihtiyacı beslenmeyle veya beslenme desteği ürünlerle karşılayabiliriz. Besin takviyesinin yanı sıra vitamin, antioksidan içeren serum veya krem gibi ürünleri dıştan cildimize uygulayarak da üst deriye destek olabiliriz. Ayrıca vitamin ve mineral karışımları, çoklu enjeksiyonlar şeklinde cildin alt tabakasına enjekte edilebilir.  Bu etkili yöntemi “kargo ile adrese direkt teslim” diye açıklıyorum. Bu şekilde cildimizin nemi, esnekliği, kalitesini daha etkili bir şekilde koruyabiliriz. İçten dışa bir yaklaşımı benimsemeliyiz. “

“CİLDİMİZ İÇİN TEMEL ANTİOKSİDANLAR A, C, E VİTAMİNLERİDİR”

“Cildimiz, yüz binlerce hücre üreten bir fabrika. Bunlara saç, tırnak, kirpik, kaş da dâhil. Günlük, hücre yenileme, onarma ve koruma fonksiyonları için ham madde ve enerji gerekir. Onları ya kendi üretecek ya da dışarıdan sağlayacak. Fabrikanın bütün bu işlemleri sırasında da bazı atıklar, toksinler ortaya çıkacak. Bu toksinleri de terleme, böbrekler, bağırsaklar gibi çeşitli yollarla atacak, fabrikayı temizleyecek. Herhangi bir fabrikada, üretimin arttığı, azaldığı veya ürünün kalitesinde bozulmaların olduğu dönemler yaşanabilir. Cildimiz için de benzer şeyler geçerli. Beslenme yetersizlikleri, hastalıklar, tıbbi tedaviler, çevresel faktörler, duygu durum bozuklukları gibi farklı biyolojik faktörler cildin yenilenme, onarım ve korunmasında olumsuz etkilere yol açabilir. Örneğin cildimiz için temel antioksidanlar A, C, E vitaminleridir. Bunlar savaşçı moleküllerdir. Cildimiz serbest radikaller, toksinler, güneş ışığı ile yağmalandığında hemen kendilerini feda ederek okside olurlar. Onlar olmazsa hücrelerimiz hasara uğrar ve cildimizde ekzemadan kuruluğa, düzensiz lekelenmeden yaşlanmaya, saçlarımız ve tırnaklarımızda pek çok istenmeyen sonuca kadar gidebilir. Her insanın bütünsel sağlık durumu farklıdır. Makine ayarları, arızaları, takvim yaşı, cilt yaşı, çevresel etkenlere maruziyeti tamamen farklıdır. Ayrıca her insanın genetik yapısı da farklıdır. Buna da “doğuştan gelen fabrika çıkış ayarları” diyebiliriz. Ayrıca bugüne kadar kullanım kılavuzuna ne kadar uyulduğu da önemli bir değişken.

DİPNOT

“Dermatolog Doç. Dr. Alev Eken’in mesleki birikimini, kanıta dayalı bilgiler ve deneyimleriyle aktardığı kitapta, her okurun, cilt sağlığı ile ilgili sorularına anlaşılır ve doyurucu yanıtlar yer alıyor.. Oldukça geniş bir çerçevede hazırlanmış olan kitap bu yönüyle her yaştan okurun ilgisini çekecek, farkındalığını artıracak bir el kitabı şeklinde planlanmış. Kitabın kapak tasarımı ve görselleri M.Sc. Bio. Işın Nur Cicerali imzalı.”

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

8. Engelsiz Filmler Festivali’ne sayılı günler kaldı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
355.528

VAKA

310.027

İYİLEŞME

9.584

ÖLÜM

45.501

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
41.595.980

VAKA

28.268.643

İYİLEŞME

1.135.880

ÖLÜM

13.327.337

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Özgür ruhunuzu kısıtlamaya çalışan çevrenize karşı oldukça sert öfkeli hareketler sergileyebilirsini

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Duygusal tavırlarınız çalışma ortamınızda eleştiri alabilir. Kırılganlık kabul etmeyen üst yetkilile

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  İş planlarınızda yalnız kalmak ve kimseye laf anlatmamak istiyor olsanız da biraz daha tahammüllü ol

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Maddi harcamalarınıza sistemsel ölçü belirlemiş olabilirsiniz. Hayattan kopuk yaşamak sizlere olumsu

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Maddi olanaklarınızla şu an için ihtiyaçlarınızı karşılamak sizi zorluyor olabilir. İhtiyaçlarınızı

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Arkadaşlarınızla olan sorunlarınız çözüme kavuşuyor olabilir. Küçük yanlış anlaşılmaların büyütülere

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Takıntılarınızın üzerine gitmek yerine artık bunları bugün temizlemeyi seçmek isteyebilirsiniz. Bazı

  Devamı

  AKREP BURCU

  Bugün yakın çevreniz ya da kardeşleriniz ile ilgili konular gündeminizde olabilir. Alacağınız haberl

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Sosyal ilişkilerinizde oldukça hareketli günler yaşarken belki de bugün kendi ailenizle ilgili bazı

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  İlişkilerinizde ya da iş ortaklıklarınızda bazı vefasızlıklar sizi incitmiş olabilir. Hatalar yaşanı

  Devamı

  KOVA BURCU

  Kariyeriniz yeni bir alana doğru kayıyor olabilir. Sizlerin özel yetenekleri maddi gelir olarak düşü

  Devamı

  BALIK BURCU

  Geçmiş bilinçaltı depolarınız dolup taşıyor olabilir. Deşarj olmak sizler için nefes alıcı olacaktır

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.