Filistin ve İsrail arasındaki savaş sürüyor. Savaş sürerken mültici kampları gündeme geliyor. Arama motorlarında, "Cibaliye Mülteci Kampı nerede? Cibaliye Mülteci Kampında kaç kişi yaşıyor" soruları aratılıyor. Peki, Cibaliye Mülteci Kampı nerede? Cibaliye Mülteci Kampında kaç kişi yaşıyor? İşte tüm merak edilenler...

İsrail Gazze

CİBALİYE MÜLTECİ KAMPI NEREDE?

Cibaliye Mülteci Kampı, Kuzey Gazze valiliği sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1948 Arap-İsrail Savaşından sonra, Filistin'in güneyindeki köylerden kaçan 35.000 mültecinin buraya yerleştirilmesi ile kuruldu. Filistin Merkezi İstatistik Bürosunun rakamlarına göre kampta 2006 yılında 93.455 kişi yaşıyordu. UNRWA kaynaklarına göre günümüzde kampta 113,990 kayıtlı mülteci yaşamaktadır. 1.4 km²'lik alanı kaplayan kamp dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biridir. Kamp Filistin topraklarındaki en büyük mülteci kampıdır. Kampta 3 sağlık merkezi bir yiyecek dağıtım merkezi ve 25 okul bir halk kütüphanesi ve 7 su kuyusu mültecilere hizmet vermektedir.

israil kadın asler

CİBALİYE MÜLTECİ KAMPI KİMİN?

1. İntifada Aralık 1987'de Cibaliye Mülteci Kampında başladı. Kamp Filistin İsrail anlaşmazlığında şiddetli çatışmalara sahne oldu. Kampta yaşayanların büyük bir kısmı uluslararası sivil toplum kuruluşlarından gelen yardımlarla hayatını devam ettirmektedirler.

Haber Merkezi