a

Çankaya’da Satranç Turnuvası heyecanı

Çankaya Belediyesi Çankaya Evleri Çocuk Satranç Turnuvası 140 çocuğun katılımı ile ilk kez düzenlendi. Türkiye satranç Federasyonu Ankara İl Temsilciliğinin görevlendirdiği hakemler gözetiminde gerçekleşen turnuva sonrası dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı. Satrancın, çocuklar üzerinde olumlu etkilerine değinen Satranç Eğitmeni Filiz Metin, ‘’Genelde satranca düzenli devam eden öğrencilerin derslerinde de başarılı olduğunu görmekteyim’’ ifadelerini kullanarak turnuva hakkında bilgiler verdi.

Çankaya Belediyesinin Çankaya Evlerinde eğitim dönemi boyunca satranç eğitimi alan 7-14 yaş aralığındaki çocuklar, 27 Mayıs Pazar günü Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen  Çankaya Evleri Çocuk Satranç Turnuvasında yarışarak keyifli anlar geçirdi. İlk kez düzenlenen turnuva da  katılım oranı yüksekti. Turnuvaya Sokullu, Bayraktar, Bademlidere, Karapınar, Esat Çankaya Evleri’ndeki çocuklar katılım gösterdi.  Filiz Metin’den ders alan çocuklar 7 aylık satranç eğitimlerini turnuva ile taçlandırdı. Dereceye giren çocuklara ödüllerini ve madalyalarını Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya ile Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Çınar Çorlulu birlikte verdi. Bol ödüllü turnuvada birincilere 400 TL, ikincilere 300 TL, üçüncülere ise 200 TL elektronik market çeki verildi.

Satranç eğitimi  ve turnuva hakkında gazetemize konuşan satranç öğretmeni Filiz Metin şöyle konuştu:

‘’İsmim Filiz Metin. Çankaya Evleri’nde öğretmenlik yapmaktayım. Toplamda 5 Çankaya Evi’nde satranç eğitimi veriyorum ve bu evlerde 145 tane öğrenciye sahibim. Derslere Ekim ayında başladık ve uzun bir eğitimden sonra bu turnuvada sizlerin ve velilerimizin karşısındayız. Bu turnuva sayesinde  farklı okullardan, farklı mahallelerden gelen öğrencilerimiz burada  tek bir çatı altında buluşma imkanı yakaladı’’ dedi

METİN: ‘’BAŞARI, MUTLULUĞU  BERABERİNDE GETİRİYOR.’’

Satranç oynamanın öğrencilerinin yaşantılarına da etki ettiğini dile getiren Filiz Metin, ‘’Genelde satranca düzenli devam eden öğrencilerin derslerinde de başarılı olduğunu görmekteyim. Özellikle hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu yaşayan öğrencilerimin daha sakin olduğunu, konsantrasyonlarının daha da arttığını gözlemliyorum. Eğitimin bitimine doğru, başta satrançtan anlamıyorum diyen öğrencilerim  sonrasında keyif alıp daha disiplinli bir hale geliyorlar kısaca başarının mutluluk getirdiğini fark ediyorlar. Düzenli olarak katılım göstermenin, düzenli olarak çalışmanın onlara disiplin kattığını ve diğer alanlarda da aynı disiplini sürdürebildiklerini görüyorum. ‘’ diye konuştu.

‘’AYNI POTADA ERİYİP BİRBİRİMİZE KARIŞIYORUZ.’’

Konuşmalarını sürdüren Metin, ‘’Benim ve öğrencilerimin ilk turnuvası olması nedeniyle bir hayli heyecanlı ve sabırsızız.  Satranç eğitimini daha canlı bir hale getirebilmek için çeşitli dramalar ve hikayelerle bilgiyi eğlenceli bir hale dönüştürmeye çalıştım.  Tüm bunları yaparken eşit bir şekilde davrandım ve onlarda bu eşitlik duygusunu daha iyi kavradılar. Bütün öğrencilerimin bir arada harmanlanması benim çok hoşuma gitti. Sadece öğrenciler değil  öğrencilerimizin velileri de farklı yerlerden ve farklı kültürlerden geliyor bu anlamda destek ve katılımları da bir hayli yüksek. Karma bir öğrenci ve veli grubum var ve hepimiz bir kültür vesilesiyle aynı potada  eriyip birbirimize karışıyoruz . Şu anda hep birlikte olmanın keyif ve mutluluğunu yaşıyoruz. Onlarla sonsuz gurur duyuyorum’’ diyerek turnuvanın kazançlarını ve olumlu yansımalarını dile getirdi.

 METİN: ‘’BU TURNUVA BİZİM İÇİN SADECE BİR BAŞLANGIÇTIR’’

Satranç eğitmeni Filiz Metin, süreç hakkında bilgi vererek ‘’ Turnuvamızda şuan da 140 öğrenci yarışıyor. Bu turnuva bizim için sadece bir başlangıçtır daha sonrasında yine iyi bir şekilde organize olup 2 gün süren yarışmalar yapabiliriz diyerek turnuvanın her yıl tekrarlanmasını istediğinin sinyallerini verdi. Metin, konuşmasına şöyle devam etti:

‘’ Öğrencilerimin motivasyonunu yükseltmek için hepsine birer madalya vereceğim fakat dereceye girenlerin baskıları olacak. Motivasyonu arttırmak adına da birincilerin, ikincilerin ve üçüncülerin sayısını çoğalttım. 6 tane birinci, 6 tane ikinci ve 6 tane üçüncü ile yarışmada dereceye girenlerin sayısını arttırmış olduk. Bu organizasyon için t shirtler basıldı, servisler ayarlandı, kumanyalar hazırlandı kısaca yapılması gereken her şey sonsuz özveri ve titizlikle yapıldı.’’ şeklinde konuştu.

Kendi yaş kategorisinde birinciliği kazanan 9 yaşındaki Şevval Badak, turnuvanın satranç dünyasına çok şeyler kattığını ve hedefinin en iyisi olmak olduğunu söylerken 6 yaşından bu yana satranç oynadığını ve satrancın kendisinde bir tutku olduğunu belirtti. Şevval’in başarısının kendilerini gururlandırdığını belirten  babası Yaşar Badak’da çocuklarının satranç ile tanışmasına vesile olan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkürlerini iletti.

 (Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Büyük Kafkas Sürgünü unutulmadı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.