a

Candan: “Kamu malını korumak sadece bizim görevimiz değildir”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi düzenlediği basın açıklamasıyla 1935 yılında inşa edilen ve 1980 yılında tescilli kültür varlığı olarak ilan edilen İller Bankası binasının tahrip edilmesine ve yıkılmaya çalışılmasına sert tepki gösterdi. İller Bankası binasının cumhuriyetin, modern ve çağdaş yapının ender yapılarından biri olduğunu söyleyen Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yıllarca Türkiye Cumhuriyeti mimarisinin inşa edildiği bu binanın yıkılmasına sebep olacak olan bütün yöneticilere ve kamu görevlilerine dava açacağız. Yıllardır bu kentte kamu görevlilerine sorumluluklarını hatırlatmaktan bıktık. Kamu malını korumak sadece bizim değil, herkesin görevidir” diye konuştu.

“CUMHURİYETİN İNSANA DEĞER VERDİĞİ MEKANSAL BİR YAPIDIR”

İller Bankası binasının yan tarafında boş bir arazinin olduğunu fakat cumhuriyet dönemnde bu arazinin opera için ayrıldığını kaydeden Candan, “Bu arazinn yerine büyük bir cami yapıldı. Caminin yapıldığı alanda yürüme mesafesinde 14 cami bulunuyor. Caminin cemaatı olmadığı için, cemaatı araçlarla buraya taşımaya çalışıyorlar. Opera binasının yerine caminin yapılması laiklik ilkesinin mekanda aşındırılması işlemidir. Şuan bu bina harap halinde ve elimizde bir zenginliğin nasıl yok edildiğinin göstergesidir. Burası cumhuriyetin insana değer verdiği mekansal bir yapıdır. Bu binanın yıkılması bize verilen bir mesajdır. 1,5 trilyon verilerek tadilat yapılan bu bina 4 ay önce kullanılıyordu. Fakat şimdi harabe durumda. Ve İller Bankası şuan aylık 400 bin lira kira veriyor. Bu kira vatandaşın cebinden çıkan paradan veriliyor” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK YAŞANIYOR”

Binanın orijinal malzemelerinin yani bakırlarının çalınmasına göz yumulduğunu vurgulayan Candan, bnanın arşısnda bulunan emniyet müdürlüğünün da bu duruma göz yumduğunu belirterek, “Burada büyük bir adaletsizlik yaşanıyor. Tespit davası açtık fakat muhattap bulamıyoruz. Gözgöre göre gözlerimiziin içine bakılarak bir tarih yokediliyor, katlediliyor. Bu durumdan herkes, bütün kamu görevlileri ve yöneticiler sorumludur. Hepsi suç işliyor. Hepsi bu durumdan sorumludur. Biz böyle bir ülkede mimarlık yapıyoruz. Böyle bir ülkede adalet arıyoruz. Bu binanın başına gelen, yarın ya da başka gün bizim de başımıza gelecek olan şeylerin göstergesidir” dedi.

“DEVLETİN MALINI DEVLETTEN KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Binanın korunması için 2014 yılından beri çalmadıkları kapının kalmadığını hatırlatan Candan, Ankara valiliği ve belediyesine görevlerini hatırlatmaktan bıktığını söyleyerek, “Devletin malını devletten korumaya çalışıyoruz. Bizi bu hale getirdiler. Bu duruma ses çıkarmayan üniversiteleri ise anlamak mümkün değildir. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum; bu binanın etrafının derhal boşaltılması gerekir. İller Bankası, hukuksuzluk, adaletsizlik ve hıncın göstergesidir. Bu bina koca bir ülkenin nasıl tıkandığının da göstergesidir.

Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pursaklar Belediye Başkanı Çetin, Poyraz bebeğe umut oldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.