a

Candan: Ankara’nın üstü kadar altıda değerlidir

Ankara’nın yerel gündemi ve projelerinin başında Ankara’ya turist çekme projeleri geliyor. Dünya başkentlerine oranla oldukça az sayıda turistin geldiği Ankara için neler yapılması gerektiği, Ankara’nın kanaat önderlerinin görüşlerini başvuruyoruz. Yapacağımız haber serisinin ilk konuğu Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan oldu. Ankara’nın üstü kadar altınında değerini olduğunu vurgulayan Candan, Ankara’daki kültürel varlıkların açığa çıkartılması ve potansiyelinin değerlendirilmesi durumunda, bambaşka bir şehir haline gelebileceğini savundu.

Ankara’ya turist çekme projesinin başında ANKA Park geliyor. Candan, ANKA Park’ın Ankara’nın kültür varlığının kıyımına yol açıldığını ve yasa dışı bir yolla yapılığının savundu ve “ANKA Park turizm potansiyelini artırmayacağı ortadadır. Maliyetleri çok yüksek bir noktaya geldi. Kendi kendini finans edemeyecek bir noktaya geldiği için Katarlara satmak için veya işletmeyi vermek için görüşme yapılıyor” dedi. Ankara’nın çok ciddi bir turizm potansiyeli olduğunu belirten Candan, “Ankara Galatlar, Persler, Roma,  Moğol, Osmanlı, Selçuklu, Lidya, Frigya ve Cumhuriyetle birlikte aslında kadim bir kenttir. Dolayısıyla buradaki bütün kültürel varlıkların açığa çıkartılması ve bu potansiyelinin değerlendirilmesi Ankara’yı başka bir şehir haline getirebilir” ifadelerini kullandı.

POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARACAK YÖNETİM LAZIM

Ankara’nın üstü kadar altınında değerli olduğunu vurgulayan Candan, “Ulus’ta bir kazı yapmaya başladığınız andan itibaren Roma dönemine ait eserlerle karşılaşmanız çok açıktır. Valiliğin önünden başlayan Roma Yolu’nun devamı vardır. Ankara’nın bu tarihi potansiyelini ortaya çıkartacak hem altını hem üstün değerlendirebilecek bir yönetim ve bakış açısına ihtiyaç var” diye konuştu. Ankara’nın bir kültürel ve bilimsel bakış açısına da ihtiyaç duyduğunu söyleyen Karakuş, şu değerlendirmelerde bulundu, “Maalesef yöneticiler bundan yoksun olduğu için bu değerleri açığa çıkartmak yerine, bu değerleri harap ve bitap bir hale getiriyorlar. Yok ederek başka hayallerin peşine düşüyorlar ve bu da ellerinde patlıyor. ANKA Park örneğinde olduğu gibi. Ama hem Cumhuriyet döneminin mimari mecrası hem Roma, Pers, Galat, Osmanlı, Bizans, Selçuklu dönemini tarihi eserleri aslında Ankara’nın potansiyeli ile birlikte bütün dünyayı buraya toplaya bilecek bir noktaya çekebilir. Tabi ki ancak akıllı bilim insanlarının, ülkesini seven, kentini seven insanların yönetiminde bu tür şeyler gerçekleşebilir.”

TARİHE BETON DÖKÜYORLAR

Var olan yönetim de böyle bir bakış açısını göremediklerini söyleyen Candan, “Onlar Roma Tiyatrosu’nda beton döktüler. Hacı Bayram’da yine çıkan Roma kalıntılarını betonla kapattılar. Onlardan bunu beklemek çok yanlış olur. Ankara’nın en büyük talihsizliğinin budur. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara’nın potansiyelini bilmediğini savunan Candan, “Atığımız birçok davada ve özellikle Ulus Kent Merkezi Yenileme Alanı Planı’na karşı açtığımız davalar ve mahkeme kararları ile birlikte bunu çok rahat görebiliyoruz.  Hem bilirkişi hem de mahkeme sonuçları kültüründen, tarihinden bir haber yapıldığını ifade eden kararlar almıştır ve bunun altını çizmiştir” diye konuştu.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rent a cara dikkat!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.