Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı açıklamalarda gündemi belirlemeye devam ediyor. Karatay'ın son olarak, "Kahvenizin içine tereyağı koymak her derde devadır" demesinin ardından tereyağlı kahve gündem oldu. Arama motorlarında, "Canan Karatay'ın övdüğü Tereyağlı Kahve nedir? Tereyağlı Kahve nasıl yapılır? Tereyağlı Kahve ne işe yarar? Tereyağlı Kahve kaç TL" soruları aratılıyor. Peki, Canan Karatay'ın övdüğü Tereyağlı Kahve nedir? Tereyağlı Kahve nasıl yapılır? Tereyağlı Kahve ne işe yarar? Tereyağlı Kahve kaç TL? İşte tüm merak edilenler...

TEREYAĞLI KAHVE NASIL YAPILIR?

Tereyağlı kahve için gerekli olan malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 fincan dolusu içme suyu
  • Cezve
  • Kaşık

Tereyağlı kahve yaparken, temel mantık kahveyi yapmak ve içerisine tereyağı eklemek üzerinedir. Kahve sıcak olduğu için, tereyağı da hızla içerisinde erir ve içilebilecek kıvama gelir.

İlk olarak Türk kahvesini ve suyu cezvenin içerisine alın ve kaşık ile iyice karıştırın. Ardından en kısık ateşte ocağa koyun ve pişmesini bekleyin.

Eğer dilerseniz, bu aşamada kahvenize şeker ya da başka bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Fakat tereyağlı kahve genellikle diyetle birlikte tüketilen bir içecek olduğundan, şeker tüketimini sınırlı tutmak isteyebilirsiniz.

Kahve kabarmaya başladığında ocaktan alın ve bir kaşık yardımıyla köpüğünü fincana alın. Ardından kalan kahveyi tekrar ocağın üzerine koyun ve yeniden kabarmasını bekleyin.

Kenarlarından köpürmeye başladığında kaynamasına izin vermeden ocağı kapatın ve kalan kahveyi de fincana dökün. Ardından hiç vakit kaybetmeden üzerine bir çay kaşığı tereyağını koyun.

Seda Fettahoğlu neden öldü? Seda Fettahoğlu öldürüldü mü? Seda Fettahoğlu intihar mı etti? Seda Fettahoğlu neden öldü? Seda Fettahoğlu öldürüldü mü? Seda Fettahoğlu intihar mı etti?

Tereyağı, yaklaşık 1 dakika içerisinde kahvenin üzerinde eriyecektir. İsterseniz karıştırarak, istemezseniz de direkt olarak tereyağlı kahvenizi tüketebilirsiniz. Damak zevkinize göre, tereyağı miktarını 2 çay kaşığına çıkarabilir ya da yarım çay kaşığına düşürebilirsiniz.

Uzmanlar, günde 1 fincan tereyağlı Türk kahvesi tüketmenin yeterli olduğunu söylemekte. Fakat bunun faydalı olabilmesi için bir diyet ile birlikte uygulanması gerektiğini de hatırlatalım.

NE İŞE YARAR?

Tereyağlı Türk kahvesi, özellikle protein ve karbonhidrat kaynaklarının kısıtlandığı diyet türlerinde kilo vermeye yardımcı içecek olarak tercih edilen bir kahve.

Temelde, diyet listelerinde bulunan kahvenin şekersiz ve kremasız sade halinin yağ yakımına yardımcı olduğu bilinir. Bunun yanında kalp sağlığı bakımından oldukça faydalıdır. Yoğun antioksidan oranları sayesinde kanser riskini de düşürür.

Genellikle tereyağı da diyet listelerinden uzak tutulur. Bundan dolayı bu ikisini diyetle birlikte düşünmek, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Benzer şekilde hindistan cevizi yağı ile yapılan bir Türk kahvesi çeşidi de bulunur.

Fakat tereyağlı kahve, ketojenik diyetle birlikte tüketildiğinde yağ yakımına yardımcı olur, vücuda enerji verir. Aynı zamanda tokluk hissi de sağlar.

ABD kaynaklı uzmanlar, kahvenin içerisine şeker yerine tereyağı koymanın daha faydalı ve sağlıklı olduğu yönünde açıklamalarda bulundular.

Tabii ki burada bahsettiğimiz, suni olarak üretilen yağlar değil, doğal olarak üretilmiş tereyağıdır.

Haber Merkezi