Biz Biz Yapan Değerler ve Bayramlar

İnsanlar topluluklar hâlinde yaşarlar. Ortak değerler etrafında anlamlı, uyumlu, amaçlı, kaynaşmış bir yapıya sahip olan topluluklar kuru bir kalabalık olmaktan öte değerleri olan bir topluma dönüşmüşmüştür. Millet dediğimiz bu topluluk, ortak sosyolojik, kültürel, ekonomik ve hukuki değerler etrafında birleşmiş, kaynaşmış, dayanışma içinde olan, bir aile bağlılığı duygusuyla varlığını sürdüren toplumsal yapının adıdır.

Tek tek insanların mutluluğu, güvenliği, rahatı ve varlığının devamı  “millet”e mensup olmakla mümkündür.  Kalabalık denilen bir toplumsal yapı, uzun süre varlığını koruyamaz. Herkes sadece bireysel menfaatlerini öne aldığı için diğer fertlerle ortak hareket etme duygusu, isteği ve amacı olmaz. Karşılarına çıkacak bir tehlike karşısında varlıklarını koruyamazlar, dağılır, yok olur giderler. İnsanların bireysel olarak bile varlığını korumaları, ancak millet dediğimiz toplumsal yapıya sıkı sıkıya bağlı olmalarına, millî toplumsal yapının varlığını devam ettirecek ortak yapıştırıcı unsurlara sahip olmalarına, bunları koruyup yaşamalarına bağlıdır. İşte “millet”i ayakta tutacak, devam ettirecek, güçlendirecek ve güvenlik içinde varlığını koruyacak olan birleştirici unsurlara “değer” deniyor. Değerler de 1. Bireysel, 2. Millî, 3. Evrensel olmak üzere üçe ayrılır.

Çocukların yetiştirilmesinde, bireysel kimliğin oluşmasında sadece yeteneklerin doğru şekilde keşfedilmesi ve o doğrultuda eğitilmesi yeterli olmaz. Aynı zamanda o kişiye millî, manevî ve insani değerlerin de verilmesi gerekiyor. İçine doğduğu Türk milletinin yüzyıllar boyunca ürettiği ortak millî değerlerle donatılarak milliyetçi bir şuurla yetiştirilmesi gerekiyor ki milletini sevebilsin ve milleti için faydalı işler yapabilsin.

Kişi, bir millete mensup olarak doğar. Her millet yüzyıllar boyunca ortaklaşa bir hayatı inşa etmek için kendi içinde geçerli siyasi, sosyolojik, kültürel, hukuki, ekonomik değerler üretmiştir. Her kişi ait olduğu milletin ortak millî değerlerine uyarak,  bunlara bağlı kalıp daha da geliştirerek millet varlığı güvenlik içinde geleceğe yürüyebilir. Kişinin kendi milletine saygı duyması demek, millî kimlik değerlerini benimseyip yaşaması ve yaşatması demektir. Kişi bu ortak değerlerle donanırsa millet olabilir ve yaşayabilir. Hangi değerlere bağlı kalmalıyız?

Kültürel Değerler

Kültür, bir milletin ürettiği, kendi millî ruhunun damgasını vurduğu, kendine özgü maddi ve manevi değerlerdir. Türk kültürü, Türk milletinin kimliğidir, şahsiyetidir. Türk milleti tarih boyunca Türk millî ruhunun ve bakış açısının ürünü olan maddi ve manevi birçok kültür değeri üretmiştir. Dil, edebiyat, sanat, âdet, gelenek, görenek, örf, törenler, giyim kuşam, mimari gibi değerlerimizin toplamına millî kültür değerleri diyoruz.

Millî birlik ve bütünlüğün temeli Türkçe

Millî birlik ve bütünlüğün sağlanmasının temelinde dil birliği vardır. Yani aynı dili konuşan insanlar, ortak bir edebiyat, ortak bir sanat, ortak bir bayram, ortak bir tören, ortak bir gelenek, örf, töre ve âdet yapabilirler. O bakımdan Türkçede buluşulan bir dil birliği olmadan millet olmaz. Dolayısıyla Türk çocuklarını kültürel değerlerde buluşturmanın temeli, Türkçede buluşturmaktır. Milleti millet yapan ve millet olarak yaşamasını sağlayan en temel ortak değer dil birliğidir. Aynı dili konuşmayan, aynı dilde iletişim kuramayan, aynı dilde gülüp aynı dilde ağlamayan, aynı dilde şakalaşıp aynı dilde dertleşmeyen, aynı dilde ağıt yakıp aynı dilde şarkı söylemeyen topluluklar millet olamazlar. Türkiye’de yaşayan bütün vatandaşlarımızın tek dil Türkçede buluşmalarını sağlayacak, bütün vatandaşlarımızı tek dil Türkçede kaynaştıracak olan çok sağlam bir Türkçe eğitimi verilmelidir.

Siyasi Değerler

Türk’ün en temel siyasi değeri istiklaldir. Yani bağımsızlık. Bunun simgesi de Türk bayrağıdır. Türkler tarih boyunca bağımsız bir devlet teşkilatı altında yaşamaya alışmış hür bir millettir. Başka devletlerin ve milletlerin boyunduruğu altında yaşamak Türk’e zül gelir, dayanamaz ve kaldıramaz. O bakımdan Türk’ün özgür ruhunun ve kişilikli millî yapısının gereği olarak devletinin hem millî hem de bağımsız olması onun varlık sebebidir. Türk çocuklarına kazandırılması gereken en temel siyasi değerlerimizin başında istiklal (bağımsızlık) gelmektedir.

Bayramlar

Türk çocuklarına kültürel değerlerimizi aktarmanın en etkili yolu söz konusu değerlerin yaşanması ve yaşatılmasıdır. Zira millî kültür daha çok uygulama ile yaşanarak aktarılır. Çocuklar o kültürel değerlerin yaşandığını, yapıldığını, uygulandığını görecekler, örnek alacaklar ve kendileri de o yaşantıya katılacaklardır. Bu bağlamda Ramazan, Kurban gibi dinî, 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi millî bayramlarımız bütün vatan sathında, bütün vatandaşlarımızın ve devlet erkânımızın katılımıyla canlı, neşeli, ruhlu ve şuurlu olarak yaşatılmalıdır. Ayrıca doğum, sünnet, nişanlılık, evlilik, askere gitme gibi törenlerimizde geleneksel millî öğeler korunarak ve etkileyici bir biçimde sosyal hayatta yaşanmalıdır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hep bir yarış hali…

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
201.098

VAKA

175.422

İYİLEŞME

5.150

ÖLÜM

25.676

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
10.667.217

VAKA

5.464.367

İYİLEŞME

515.646

ÖLÜM

5.202.850

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bugün yakın bir arkadaşınızın yaşadığı bir durum üzerine düşündüklerinizi söyleyebilir ancak karşı taraftan beklediğiniz ilgiyi göremeyebilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Gerek çalışma hayatı ile ilgili gerekse gelecek yaşamınızla ilgili bazı beklentileriniz bugün olumlu bir şekilde gerçekleşebilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün çalışma hayatında ummadığınız engellerle karşılaşabilirsiniz.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinizi yeniden yapılandırmalısınız.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Güzel ilişkilerden yana bugün harika etkiler söz konusuyken sizler de partneriniz ya da eşinizle aranızı sıcak tutmaya ne dersiniz?

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Sevdiğiniz bir kişi var ise ve bunu söylemekten çekiniyor iseniz artık beklemenize gerek yok diyoruz ve ilk adımınızı atmanızı bekliyoruz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Geçmişte yakın çevrenize yapmış olduğunuz yardımların karşılığını alabileceksiniz. Aynı zamanda onlardan destekler alıp gelecek planlarınızı oluşturabileceksiniz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Her şeyin size bağlı olarak yürüyeceği bugünü sevdiğinizle iletişim kurarak ve onun gönlünü alarak geçireceğiniz gözükmekte.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Kariyer yaşamınızı paylaştığınız kadınlarla aranızda ki rekabet tatsız bir hal alabilir, dikkatli olmalısınız.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  İlişkileriniz finansal sorunlar yüzünden yeniden sınanabilir. Özellikle ilişkilerde maddi beklentiler yüzünden rekabetler oluşabilir.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Yakın çevrenizle yoğun bir telefon konuşması yapacağınız önemli bir gün olabilir. Karşı tarafa kendinizi ifade ederken arzu ve isteklerde ısrarcı bir yapı sergilememelisiniz.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Eksik kalmış projelerinizde ilgili geçmiş sorunları halletmek ve olayların üstesinden gelmek adına kendinizi adeta yeniden programlıyor olacaksınız.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.