Birbirini yücelten iki felsefe

Size aşağıda olduğu gibi vereceğim hikayeyi iyi okuyup ve iyi analiz ediniz. Aynı dönemde yaşayan iki felsefenin nasılda birbirini yücelttiğine şahit olacaksınız.

Size aşağıda olduğu gibi vereceğim hikayeyi iyi okuyup ve iyi analiz ediniz. Aynı dönemde yaşayan iki felsefenin nasılda birbirini yücelttiğine şahit olacaksınız. Hikaye şöyle; Bir adam doğru olmayan yollardan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur . Günahlarından bir nebze olsun arınmak ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas-ı Veli’nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görmektedir. İneği nasıl kazandığını Hacı Bektaş Veli’ye uzun uzun anlatır.
Adamı dinleyen Hacı Bektaş Veli kararını verir. ‘ Uygun değildir. Kabul edemeyiz ‘ diyerek kurbanı geri çevirir. Çok sıkılan adam ne yapayım ki diye düşünerek Konya’da bulunan Mevlana Celaleddin Rumi’ye gitme kararı alır. Mevlevi dergâhına varır ve ayni durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana adamı dinledikten sonra tereddüt bile etmeden hediyeyi hemen kabul eder.
Adam beklemediği bir kabul ile şaşkınlık geçirir ve kendinde olmadan; ayni şeyi Hacı Bektas Veli’ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana’ya bunun sebebini sorar. Mevlana şöyle der: Biz bir karga isek Hacı Bektas-ı Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir. Adam hediyesinin kabul edilmesi sevinci ile geri döner.
Şaşkınlığı geçmeyen adam üşenmez kalkar Hacı Bektas-ı Dergâhı’na gider ve Hacı Bektas Veli’ye, Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas-ı Veli’ye sorar. Hacı Bektas da söyle der: Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.” Böylesi tevazu, Böylesine incelik, aynı konuda tamamen birbirlerinin tersi davranış sergileyen böyle insanların hem kendi yaptıklarını hem de muhatabının yaptıklarını böylesi ahenk içinde açıklayabilmeleri, birbirlerini yermek yerine birbirlerini yüceltmeleri Nasıl insan olunura verdikleri en güzel örnek sanırız.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  İnsanoğlunun çıkmazı

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  494.351

  VAKA

  400.242

  İYİLEŞME

  13.558

  ÖLÜM

  94.109

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  62.849.187

  VAKA

  40.262.998

  İYİLEŞME

  1.461.376

  ÖLÜM

  22.586.189

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

   Devamı

   AKREP BURCU

   Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

   Devamı

   KOVA BURCU

   Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

   Devamı

   BALIK BURCU

   Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.