a

Bir efsanenin daha sonuna geldik: Keçiören Metrosu 5 Ocak’ta açılıyor

‘Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin sürsün’ sloganı ile başta Başkentli gençler arasında mizah konusunu olan ve bir şehir efsanesi haline gelen Keçiören Metrosu, yarın açılıyor. Bakan Arslan, yarın açılacak olan Keçiören Metrosu’nda son incelemeleri yerinde yaptı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz 2003 yılında yapımına başlanan ve 2005’te bitirilmesi planlanan ancak birçok aksaklıktan dolayı bir türlü açılamayan Keçiören Metrosu yarın açılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve birçok bakan ile milletvekilinin katılımı ile Keçiören Metrosu yarın saat 14:00’da Keçiören Kalaba Meydanı’nda açılışı yapılacak.
YILDIRIM, “GENÇLER BAŞKA SLOGAN BULSUNLAR” DEMİŞTİ
Şehir efsaneleri eksik olamayan Başkent Ankara’da, bir efsanenin daha sonu geldi. Sloganlara konu olan Keçiören Metrosu’nda nihai sona gelindi. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve daha birçok kişinin katılımı ile Keçiören Metrosu açılıyor. “Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin” ifadeleri ile mizah konusu olan metroya ilişkin daha önce Başbakan Binali Yıldırım’da açıklama yaparak, “Geçenlerde bu istasyonlardan birini incelemeye geldiğimizde gazetede bir haber gördüm. ‘Sevgilim aşkımız hiç bitmesin sürsün, Keçiören metrosu gibi olsun’.. Şimdi bu gençler başka bir slogan bulsunlar Keçiören Metrosu artık bitiyor” diyerek mizaha kendiside ortak olmuştu.
BAKAN ARSLAN, GÖKÇEK İLE BİRLİKTE İNCELEMELERDE BULUNDU
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Keçiören Metrosu’nda incelemelerde bulunarak açıklamalarda bulundu. Metroda herhangi bir aksaklığın olmadığını söyleyen Arslan, Ağustos ayında test sürüşlerini Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıklarının ifade ederek, “Ankaralıları Şehitler İstasyonu’ndan başlayarak AKM’ye kadar 9 istasyon kesintisiz götüreceğiz. AKM’de Yenimahalle’den gelen raylı sistemle entegre olacak şekilde Kızılay’a kadar taşıyacağız, ancak bizim hedefimiz AKM’den Kızılay’a kadar olan bağlantıyı da kesintisiz halde yapmak. Onun da ihalesini hemen bu sene başında yapıyoruz. İhale sürecinden sonra 1-1,5 yılda bitirmeyi hedefliyoruz. 2018 sonunda burayı AKM’den Kızılay’a bağlamış olmamız gerekiyor. Bununla ilgili yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin 3 metro hattını aynı anda hizmete açtığını söyleyen Arslan, belediye imkanları ile üçüncünün bitirilmesinin zor olduğunu, büyükşehir ile olan iş birliklerinin hizmet amaçlı devam edeceğini vurguladı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de belediye imkanlarıyla metroyu bitirme güçlerinin olmaması üzerine yarım kalan projeyi hükümetin devraldığını belirterek, “Keçiören Metrosu güzel bir şekilde tamamlandı. Bakanımızdan istirhamımız, Kızılay Metro bağlantımızın ve Çubuk bağlantımızın da bu yıl içinde yapılacak ihalelerden sonra bir an önce başlaması. Keçiören Metrosu Ankara’nın trafiği için son derece önemli. Bütün vatandaşlarımızı 5 Ocak saat 14.00’te Keçiören Belediyesi önündeki meydana bekliyoruz” dedi.
GÜNDE 800 BİN KİŞİYİ TAŞIMASI ÖN GÖRÜLÜYOR
Toplam yatırım bedelinin 1 milyar lira olduğu belirtiler Keçiören Metrosu’nun toplam hat uzunluğu 9,2 kilometreyi buluyor. Keçiören Metrosu’nun günde 800 bin, saatte ise yaklaşık 50 bin yolcunun seyahat etmesi planlanıyor. İlk etapta Atatürk Kültür Merkezi’nden (AKM) aktarma yapılarak, Batıkent Metrosu’na bağlanan hat, Kızılay’a ulaşım bir süre bu şekilde yapılacak. Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’nde 3,5 KM ek yapılarak direk olarak Kızılay’a bağlanacak. Öte yandan Çubuk Metrosu bitirildiğinde, Keçiören Metrosu’na entegre edilerek, hat uzunluğu 27 KM’ye çıkarılacak.
AKTARMA SORUN OLUR MU?
Açılışı yarın yapılacak olan Keçiören Metrosu’nun başka sorunları beraberinde getireceği korkusu var. Ortaya çıkması muhtemel sorun, aktarma sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Direk olarak Kızılay’a gitmeyen Keçiören Metrosu, AKM’de Batıkent Metrosu’na bağlanarak Kızılay’a ulaşım sağlanacak. Hali hazırda, Sincan Metrosu ile Batıkent Metrosu birleştirilerek hizmet veriyor ve mesai saatlerinde Batıkent Metrosu neredeyse yüzde 100’e yakın bir doluluk oranı ile hizmet veriyor. Batıkent-Kızılay arası 22 dakikada geçilirken, Sincan Metrosu’nun dahil olmasıyla birlikte seferlerde 10 dakikalık gecikmeler yaşanmaya başlamıştı. Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında yer alan Keçiören’in de bu hatta entegre edilmesi, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda büyük sorunları beraberinde getirebileceği öngörülüyor.
(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sincan Belediyesi sokak hayvanlarını unutmadı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.