“Bilindik markalardan şaşmamak gerekiyor”

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan yeni tip corona virüs (covid-19) salgını nedeniyle ateş ölçer satışlarında da ciddi bir artış gözlemlendi. Fakat her ateş ölçerin doğru ölçüm yapmadığına değinen medikalci Seçkin Güleç okurlarımız için ateş ölçer alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Pandemiden sonra bir anda piyasaya birçok ateş ölçer markasının sürüldüğünü belirten Güleç, bilindik markalardan şaşılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Ateş ölçerlerde yaşanan fiyat artışına ilişkin konuşan medikalci Seçkin Güleç, “Pandemiden önce ateş ölçerlerin yüzde 95’i Çin’den geliyorken, Çin’de pandeminin başlaması ile Çin’de üretim yapılmamaya başladı. Hal böyle olunca ihtiyaç çok olduğundan sivil toplum örgütlerinin, üniversite düzeyindeki okulların baskısıyla bizim ülkemiz gibi ülkelerden Çin ateş ölçer almaya başladı ve bundan dolayı da fiyatlarda artış yaşanmaya başladı” dedi.

“DAHA ÖNCE HİÇ GÖRÜLMEYEN MARKALAR BİR ANDA PİYASADA BELİRDİ”

Medikalci Seçkin Güleç dünyada kendini kanıtlamış birçok ateş ölçer markasının olduğunu belirterek, pandemiden önce piyasadaki ateş ölçerlerin fiyatının genelde 70-80 lira civarında olduğunu söyledi. En iyi markanın bile pandemiden önce 150 liraya bulunabileceğini ifade eden Güleç, “Fakat pandemiden sonra ateş ölçerler 500 lira ve daha fazla fiyata satılmaya başladı. Benim gözlemlerime göre ise fiyat artışını sebebi şuydu: Pandemiden önce ateş ölçerlerin yüzde 95’i Çin’den geliyorken, Çin’de pandeminin başlaması ile üretim yapılmamaya başladı. Hal böyle olunca ihtiyaç çok olduğundan sivil toplum örgütlerinin, üniversite düzeyindeki okulların baskısıyla bizim ülkemiz gibi ülkelerden Çin ateş ölçer almaya başladı ve bundan dolayı da fiyatlarda artış yaşanmaya başladı” dedi.

Çin’den sonra pandeminin tüm dünyaya yayılması ile ateş ölçere iç piyasada ve Avrupa’da da ihtiyaç duyulmaya başlandığını söyleyen Güleç, “Çin’de salgının baş göstermesiyle oradaki üretimin durması ve bizden Çin’e ateş ölçerlerin gitmeye başlaması ile bu kez de Türkiye mağdur olmaya başladı. Bu da haliyle fiyatları da etkiledi” diye konuştu.

Pandeminin Türkiye’de baş göstermesi ile çok hızlı bir şekilde ateş ölçer piyasasının canlandığını ve daha önce hiç görülmeyen markaların bir anda piyasada belirdiğini ifade eden Güleç, ateş ölçer piyasasının böylelikle eski haline dönmeye başladığını ifade etti.

“TEMASSIZ ATEŞ ÖLÇERLER TERCİH EDİLMEYE BAŞLANDI”

İçerisinde civa olan ateş ölçerlerin çok önceden yasaklandığını belirten Güleç, artık ateş ölçerlerin neredeyse tamamın dijital olduğunu ifade etti. Doktorlar tarafından da onaylanan ve özellikle çocukların ateşini ölçmede en doğru yöntemin kulaktan ölçen ateş ölçer olduğunu ifade eden Güleç, “Ben de kızım için kulaktan ölçen bir ateş ölçeri tercih ettim. Dediğim gibi doktorlar tarafından da onaylanan yöntem bu. Kulaktan ölçen ateş ölçerlerin başlıkları değişiyor. Her ölçümden sonra değiştirip yenisi takmak gerekiyor” diye konuştu.

Şuan hastayla çok temasa geçilmek istenmediğinden temassız ateş ölçerlerin tercih edilmeye başlandığına dikkat çeken Güleç, piyasada birçok ateş ölçer markasının olduğunu söyledi. Birçok markanın yeni yeni ortaya çıktığını da ifade eden Güleç, ateş ölçer alırken ihmale gelmeyecek bir konu olmadığından bilinen markaların tercih edilmesini gerektiğini önerdi.

Temassız ölçerlerin başlığının sürekli değişmediğinden dolayı da tercih edilebileceğini ve yaşça büyük insanların evlerinde kullanırken kolaylık yaşadıklarını söyleyen Güleç, artık her evde muhakkak bir ateş ölçerin de bulunması gerektiğine değindi.

Medikalci Seçkin Güleç

“TIBBİ CİHAZ ALIRKEN YA BİR ECZANE YA DA MEDİKAL TERCİH EDİLMELİ”

Güleç ateş ölçer, tansiyon aleti gibi tıbbi malzemeler alırken aynı zamanda uluslararası geçerliliği olan belgelendirme hizmetlerinin yer aldığı belgenin olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Alınacak tıbbi cihazın Avrupa Birliğinin teknik mevzuat uyumu çerçevesinde malların serbest dolaşımının tam anlamıyla sağlanması amacıyla kullanıma soktuğu CE belgesinin olup olmadığına da dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Güleç, bu tür ürünlerin güvenirliliğinin daha yüksek olabileceğini söyledi.

Tıbbi cihazların eczanelerden ya da medikallerden alınması gerektiğini belirten Güleç, son olarak şunları ekledi: “Zaten bu tür ürünler başka yerde de satışa sunulmamalıdır. Fakat internet üzerinden duyulmadık birçok markaya da ulaşmak mümkün. Yine de bu noktada tüketicilerin yapacağı en iyi şey tıbbi cihaz alırken ya bir eczane ya da medikal tercih etmeleri olacaktır. Ölçüm yaparken ise eğer ki kulaktan ölçüm yapılacaksa ateş ölçerin kulağa iyice oturtulması gerekir. Temassız ölçer tercih edilecekse belirli bir mesafeden ölçüm yapılmalıdır. Bu mesafe 1 ila 5 cm arasında olmalıdır. Çok yakın ya da çok uzak ölçüm doğru sonuç vermeyecektir. Aynı zamanda odanın mevcut ısısı da ölçümü etkileyecektir. Ölçüm yaparken buna da dikkat edilmelidir.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çankaya’dan çocuklara değerli armağanlar

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.838.150

VAKA

40.248.672

İYİLEŞME

1.461.249

ÖLÜM

22.589.478

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.