Türkiye'nin dört bir yanında yılın en etkileyici doğa olaylarından biri olarak gösterilen Perseid meteor yağmurunu izlemek için etkinlikler düzenlendi.

Ekran görüntüsü 2023-08-13 110003

ANTALYA'YA AKIN ETTİLER

TÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri bu sene 10-13 Ağustos tarihleri arasında, etkinliklere yıllardır ev sahipliği yapan Antalya Saklıkent’te düzenleniyor.

Perseid meteor yağmurunun en yoğun olacağı günlerden 12-13 Ağustos’ta ise Antalya’nın 2 bin rakımlı Saklıkent bölgesindeki Gökyüzü Gözlem Etkinliğine akın etti. Yoğunluktan dolayı yollarda araç kuyrukları oluştu. Bazı bölgelerden tur otobüsleriyle gökyüzü tutkunları bölgeye geldi. Havanın soğuk oluşundan dolayı bazı vatandaşlar ateş yakarken, bazıları da çadır kurarak gökyüzündeki meteor geçişlerini izledi.

Alexis Beka Beka öldü mü? Alexis Beka Beka neden intihar etti? Alexis Beka Beka'nın son durumu ne? Alexis Beka Beka öldü mü? Alexis Beka Beka neden intihar etti? Alexis Beka Beka'nın son durumu ne?

ERCİYES'TE BULUŞTULAR

"Perseid meteor yağmuru"nu izlemek isteyen astronomi meraklıları, İç Anadolu'nun zirvesi Erciyes'te bir araya geldi. Erciyes AŞ ile Kayseri Bilim Merkezi tarafından 2 bin 650 metre yüksekliğindeki Erciyes Kayak Merkezi Hacılar Kapı'da gerçekleştirilen etkinliğe, gökyüzü meraklıları yoğun ilgi gösterdi.

Gökyüzü meraklılarının gezegen ve takımyıldızı konusunda bilgilendirme ve teleskoplar ile daha yakından gözlem yapma imkanı bulduğu gecede Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden fotoğrafçılar Erciyes'te gökyüzü hadisesini astrofoto teknikleriyle ölümsüzleştirdi.

KREİKEN RASATHANESİ'NDEN İZLEDİLER

Ekran görüntüsü 2023-08-13 105529

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde bir araya gelen yaklaşık 1000 gökyüzü tutkunu, yılın en etkileyici doğa olaylarından "Perseid meteor yağmuru"nu izledi. Rasathanenin bulunduğu alanda toplanan yaklaşık 1000 katılımcı, havanın kararmasıyla teleskoplar önünde uzun sıra oluşturdu.

Akademisyenler ve astronomi öğrencileri eşliğinde kubbe binasındaki ve bahçedeki teleskoplarla Satürn gözlemi yapan astronomi meraklıları, daha sonra çıplak gözle görülebilen "Perseid meteor yağmuru"nu izledi.

Ekran görüntüsü 2023-08-13 105920

İSTANBUL'DA GÖKYÜZÜ AYDINLANDI

İstanbul Kilyos Sahili'nde, Perseid meteor yağmurunu izlemek isteyenler, Meteorfest'23 etkinliğine katıldı. Dün sabah 09.00'da başlayan etkinlikte, temel kampçılık eğitiminden, roket fırlatma etkinliklerine kadar birçok program düzenlendi. Etkinliğe katılanlar gece ise görsel şöleni izlemek için ateş yakarak, sandalyelerinde gökyüzüne odaklandı.

Kimisi telefon, kimisi de teleskoplardan; halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen ve yılda 8 kez gerçekleşen meteor yağmurlarının en görkemlisi şeklinde tanımlanan Perseid meteor yağmurunu izledi. Vatandaşlar aileleriyle çadır kurarak, etkinliğin tadını çıkardı.

F3XFLNfXcAApX9A

Türkiye'nin daha bir çok yerinde muhteşem doğa olayını izlemek için binlerce kişi buluştu.

Ekran görüntüsü 2023-08-13 110029

Ekran görüntüsü 2023-08-13 105941

Haber Merkezi