a

Başkent’te ulaşıma zam

Bir zam haberi de ulaşımdan geldi. UKOME’den çıkan karara göre, tam ve aktarma ulaşım ücretlerine zam geldi. İndirimli öğrenci biletlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.
Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKEMO) Genel Kurulu’nca çıkan yeni karara göre 15 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere tam ve aktarma ulaşımına yüzde 6,3 oranında zam yapılırken, öğretmen ve öğrenci ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Yapılan zamla birlikte EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’dan bir tam biniş 2,50 lira olurken, aktarma ücreti de 1 liraya çıkarıldı. İş yerine aktarma yaparak giden vatandaşlar günlük cebinden 7 lira para çıkmış olacak. Öğrenci ve öğretmen ücretlerinde ise herhangi bir değişikliğe yapılmadı ve 175 olarak kaldı.
4 lira olan ve aktarama hakkı bulunmayan kulan at kartları bin binişliğinde değişiklik olmazken, Esenboğa Havalimanı’na ulaşımı sağlayan BELKO AİR’ler de 10 liradan 11 liraya yükseltildi. 2014 yılından bu yana ücretsiz hizmet veren teleferik hizmetleri de ücretli hale getirildi. Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattın artık 1 lira karşılığında yolcu taşıyacak. Teleferiğe getirilen zammın gerekçesi olarak, bazı kişilerin amacı dışında kullanılması olarak gösterildi. Metro ile yolculuğa devam edecek yolculardan 1 lira bilet ücretlerinden düşürülecek.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Başkent genelinde hizmet veren toplu taşıma araçlarından EGO otobüs, ÖHO, ÖTA, Ankaray ve metro yolcu taşıma tarifesinin; Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kararları doğrultusunda uygulandığını bildirdiler. Toplu taşıma hizmetinin, Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından kar amacı gütmeden zararına yürütüldüğünün altını çizen yetkililer, şunları söylediler: “Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen, toplu ulaşım hizmetinde, yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır. EGO olarak, Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde son 6 yıl içinde sadece 2 kez tarife değişikliği yapıldı. Her iki seferde de fiyat düzenlemeleri minimumda tutulmaya çalışıldı. Son fiyat düzenlemesinde öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılan indirimli biletlerde ise herhangi bir artış yapılmadı.”
(Güçlü ANADOLU / Eren GÜVENDİK)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pursaklarlı hanımlardan şehitlere hatim

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.