a

BAŞKENT’İN İLK MODERN ÇARŞISI AVM’LERE DİRENİYOR

Başkent’in ilk modern çarşısı olma özelliğini taşıyan Kızılay’daki Soysal Çarşısı & İşhanı, büyük alış veriş merkezlerine ve internet alışverişine karşı varlığını sürdürmeye devam ediyor. Soysal Çarşısı & İşhanı Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özeyranoğlu, çarşıyı AVM’ler kadar internet alış verişinin de etkilediğini dile getirerek ‘’Bundan on yıl öncesine kadar çarşımızda boş yer bulamazken bugün boş dükkânlarımızı zor kiraya veriyoruz’’ ifadesini kullandı.

Ankara’nın en eski çarşılarından bir tanesi olan Soysal Çarşısı & İşhanı geçmişten günümüze başkentlileri ağırlamaya devam ediyor. AVM’lerin açılması ve internet alış verişinin başlamasıyla birlikte müşteri kitlesinde değişim olan çarşı Ankara’nın tarihe açılan kapılarından biri olmaya devam ediyor.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Soysal Çarşısı & İşhanı Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özeyranoğlu, Soysal çarşısının çok köklü bir geçmişi olduğunu dile getirerek ‘’ Çarşının yapımına 1968 yılında başlanmış, 1971 yılının sonunda da bitmiştir. Soysal ailesine ait bir iş hanıdır. Soysal İş Hanı 1990’larda kat mülkiyetine çevrilip hissedarlar olarak aile arasında paylaşılmıştır’’ şeklinde konuştu.

 ‘’ANKARA’DA YÜRÜYEN MERDİVEN İLK OLARAK SOYSAL ÇARŞISINDA KULLANIMA AÇILDI’’

Özeyranoğlu: Soysal, Ankara’nın en eski çarşılarından bir tanesidir. Tarihine baktığımızda edebiyatımızda önemli bir değer olan yazar Ayşe Kulin, zamanında burada ikametgâh etmiştir. Geçenlerde kendisiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim, en kısa zamanda imza için Soysal çarşısına gelmeyi düşünüyor. Rivayete göre,  eskiden burada Ulus Sineması varmış. Yürüyen merdiveninde ilk Soysal çarşısında daha sonra da Anafartalar çarşısında hayata geçtiği söyleniyor.  Bu yüzden çarşımızın çok büyük önemi var.

‘’GENÇLERİMİZ SOYSAL ÇARŞISINI TAMAMEN UNUTUR OLDU’’

AVM’lerin açılması ve internet alış verişinin yaygınlaşmasının Soysal çarşısı dâhil birçok yeri etkilediğini dile getiren Özeyranoğlu, ‘’Bugün Ankara’da yaşayan kırk yaş üstü bütün insanlar Soysal Çarşısını bilir. Büyük AVM’ler açıldıktan sonra gençler Soysal çarşısını tamamen unutur oldu. Eskiden buluşma noktaları Kızılay- Soysal Çarşısı veya Gökdelen altı olurdu şimdilerde durum değişti’’ dedi.

‘’İNTERNET ALIŞ VERİŞİNİN ESNAFI ETKİLEDİĞİNİ DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK GEREKİYOR’’

Soysal çarşısında toplamda 213 tane iş yeri olduğunu dile getiren Soysal İş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özeyranoğlu, ‘’ 213 tane iş yerinden 90 tanesi ofis geri kalanı mağaza olarak kullanılmaktadır. Büyük AVM’lerden sonra şehirlerde büyüdü dolayısıyla insanların alım gücü de azaldı. Sürekli sahada olduğum için hep şu örneği veririm.  İnsanlar, eskiden çarşı -pazar dolaştığı zaman, ihtiyacı olmasa bile  küçük de olsa bir şeyler alıyorlardı. Bugün insanların ihtiyacı yoksa alış veriş yapmıyor. Çarşımızı etkileyen bir diğer olumsuz şeylerden biri de internet alış verişi.. Bizler de yapıyoruz internet alış verişi ama esnafı etkilediğini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bundan on yıl öncesine kadar çarşımızda boş yer bulamazken bugün boş dükkânlarımızı zor kiraya veriyoruz’’ şeklinde konuştu.

‘’ANKARA’NIN KALBİNDE OLMAKTAN OLDUKÇA MUTLULUK DUYUYORUZ’’

Kızılay’da olmanın hem avantajlarını hem de dezavantajlarını yaşadıklarını kaydeden Özeyranoğlu, şunları kaydetti:

‘’ Kızılay’da Ankara’nın kalbinde olmaktan oldukça mutluluk duyuyoruz. Merkezde olmamız dolayısıyla yaşanan bazı olumsuz olaylardan ve terör saldırılarından etkilendik. Çoğumuz birer anne- babayız. Bu tür olaylar sadece Kızılay’da değil, Türkiye’nin neresinde olursa olsun gerçekleşebiliyor. Evet, terör olaylarının yaşandığı zamanlar insanlar gelmeye korkar olmuştu özellikle kalabalık alanlardan uzak duruluyordu. Bu anlamda biz de olumsuz olayların gerçekleştiği zamanlarda birtakım sıkıntılar yaşadık camlarımız hasar gördü onları tamir ettirdik, kısacası sıkıntıları herkes gibi bizler de yaşadık fakat bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde atlattığımızı düşünüyorum. ‘’

‘’METRO KAPISINDAN ÇARŞIMIZA GİRİŞ KAPISI YAPILABİLİR’’

Son olarak siyasiler, belediye başkanları ve oda başkanlarına seslenen Özeyranoğlu, ‘’ Siyasilerin ve Sayın Mansur Yavaş’ın gelip çarşımızı yerinde görmesini, esnafımızın sorun ve taleplerini yerinde dinlemesini çok isteriz. Taleplerimizden bir tanesi de şudur; hepimizin bildiği gibi Kızılay metrosunda büyük bir insan kitlesi oluyor. Metro kapısından çarşımıza giriş kapısı yapılsa ne kadar iyi olur. Hem insan trafiğini rahatlatmak açısından hem de esnafı daha çok insanla buluşturmak açısından çok büyük faydası olacaktır. Bunun için yıllarca uğraştık. Bütün belgelerimiz evraklarımız hazır bekliyor bu anlamda Sayın Mansur Yavaş’la görüşmemiz gerekiyor. Randevu talebimizi kendisine ilettik, sabırsızlıkla bekliyoruz. İzlenimlerime göre şu anda esnaf kirasını ve aidatını ödemekte zorluk yaşıyor. Bunun için oda başkanları çarşımızı ziyaret edip esnafın halini yerinde görebilir.. Ticaret odaları olsun, kuyumcular, ayakkabıcılar odası olsun hepsini çarşımıza ziyarete bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

 TAVŞAN: GEÇMİŞİ DİNLEYEREK BÜYÜDÜK

 Soysal Çarşısında yer alan Aydın Kuyumculuğun sahibi Semih Tavşan ise,  50 yıldır çarşıda olduklarını belirterek  ‘’Bizimki baba mesleğidir yaklaşık 1970’den beri Soysal Çarşısında kuyumculuk yapmaktayız. Geçmişi dinleyerek büyüdük. Eski anlatılanlara göre, ticaret eski ivmesini koruyamadı. Ne yazık ki çarşıda işlerimiz eskisi kadar değil ama biz burada eski ve köklü bir kuyumcu olduğumuz için işlerimiz yine iyi ve seyrinde gitmekte.. Kuyumculukta eski ve köklü olmak son derece önemlidir biliyorsunuz ki günümüzde her yerden alış veriş yapılamıyor’’ dedi.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Etlikspor U19 sahaya indi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.