a

Bakan Faruk Çelik önergeye yanıt haberi

Türkiye’ye yasa dışı yollarla giren et ve et ürünleri miktarı 370 Bin ton olduğu belirtildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2008-2016 yılları arasında yasa dışı yollarla giren ve yakalanan et ve et ürünleri miktarının 370 bin ton olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye yasa dışı canlı hayvan ve hayvansal ürün girişini önlemek amacıyla her türlü denetim ve kontrol mekanizmaları yoğun bir şekilde yürütülmesine rağmen, piyasaya kaçak et girişi devam ediyor. Ülkeye kaçak giren et ve et ürünleri miktarının ne kadar olduğunu soran CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na yanıt, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’den geldi. Ülkeye kaçak olarak sokulan et ve et ürünlerinin miktarının yer aldığı önerge cevabında, TÜİK verilerini paylaşan Bakan Çelik şu bilgileri paylaştı:

GENELKURMAY VE BAZI BAKANLIKLAR KAÇAKÇILIĞI ÖNLEME KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR

“Ülkemize yasa dışı canlı hayvan ve hayvansal ürün girişini önlemek amacıyla her türlü denetim ve kontrol mekanizmaları yoğun bir şekilde yürütülmekte olup, 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ile canlı hayvan ve hayvansal ürün kaçakçılığı ile ilgili caydırıcı önlemler alınmıştır. Bakanlığımızca Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile işbirliği yapılarak canlı hayvan ve hayvansal ürün kaçakçılığının önlenmesi konusunda ortak çalışmalar yapılmakta ve Ülkemiz sınırlarından kaçak canlı hayvan ve hayvansal ürün girişi önlenmeye çalışılmaktadır.

YAKALANAN HAYVANLARIN MÜLKİYETİ KAMUYA GEÇİRİLİYOR

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” gereği, kaçak getirilen canlı hayvan ve ürün sahipleri hakkında 5607 sayılı “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu” hükümlerine göre işlem yapılmak üzere savcılığa suç duyurusunda bulunulmakta, kaçak olarak yurda girdiği tespit edilen canlı sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçiler resmi veteriner hekimler tarafından gerekli kontrol ve muayeneleri yapıldıktan sonra en yakın kesimhanede kestirilerek mülkiyeti kamuya geçirilmektedir.

YAKALANAN ET VE ET ÜRÜNLERİ 370 BİN TON

Gümrük İdaresince, ilgili mahkemeden tasfiye kararı alındıktan sonra imhası yönünde karar verilen canlı hayvan ve hayvansal ürünler imha edilmektedir. 2008-2016 yılları arasında kolluk kuvvetlerince Ülkemiz sınırlarından yasa dışı yollarla girerken yakalanan et ve et ürünleri miktarı 370 Bin ton dur.

HAYVANCILIKTA YERLİ ÜRETİME GEÇİLECEK

Bakanlığımızca hazırlanan ve 2016 Ekim ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşılan “Milli Tarım Projesi” ile tarımda yapısal sorunların giderilmesi, planlı üretime geçilmesi, tarımsal ithalatın azaltılarak ihracatımızın artırılması ve tarımsal hasılamızın artırılması amaçlanmaktadır. Milli Tarım Projesi kapsamında “Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli” uygulamaya geçecektir. Bu kapsamda; Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgeleri, Damızlık Düve Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Manda Üretim Merkezleri Kurulması ve Hastalıktan Ari Bölgelerin Genişletilmesi Projeleri yürütülecektir. Bakanlığımızca başlatılan yeni projeler ve mevcut çalışmalar kapsamında hayvancılığa önemli destek ve teşvikler sağlanması, hayvancılığın geliştirilmesi, verim ve kalitenin arttırılması planlanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda hayvancılık sektörünün gelişmesi’ ile birlikte istihdam artışına da katkı sağlanmış olacaktır.

Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Haşereyle mücadeleye devam

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.