Ünlü YouTuber CharmQuell, paylaştığı bir videoyla 2000'li yılların internet ortamlarının en büyük gizemlerinden olan "Ayça_22"nin gerçek kimliğini ortaya çıkardığını iddia etti.
Günümüzdeki gibi onlarca sosyal medya platformunun olmadığı 2000’li yıllarda, Windows Live Messenger veya herkes tarafından MSN ismiyle bilinen bir uygulama vardı. İnsanları arkadaş olarak ekleme, onlarla sohbet etmemizi sağlama, profillere durum ekleme ve daha birçok kullanışlı özelliğe sahip olan bu uygulama, o zamanlarda şüphesiz herkesin favorisiydi.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ.

MSN döneminden en çok akılda kalan şey ise “Ayça_22”ydi. O zamanlarda gezindiğimiz birçok sitede, “Ayça_22 kamera açtı” gibi bildirimlerle karşılaşıyorduk. Daha sonra farklı fotoğraflarla da karşımıza çıkan bu kişinin kim olduğu ise hiç kimse tarafından bilinmiyordu. Bu da “Ayça_22”nin internet tarihinin en büyük gizemlerinden biri hâline gelmesini sağladı. “CharmQuell” isimli YouTuber, bu gizemli ismi bulduğunu iddia ediyor.

"AYÇA 22" KİMDİR?

Gerçek ismi Fırat Yayla olan, ancak hepimizin “CharmQuell” olarak tanıdığı YouTuber, Ayça_22’nin kimliğini tespit ettiğini iddia etti. 646 bin aboneye sahip olan YouTuber, yaptığı araştırmalar neticesinde doğru sonuca ulaştığını ifade ediyor.

İletişim Başkanı Altun: "Dezenformasyon gerçekliğin yitimine sebep oldu" İletişim Başkanı Altun: "Dezenformasyon gerçekliğin yitimine sebep oldu"

CharmQuell, ilk önce Google aramalarında çıkan “Ayça_22 kamera açtı”  bildirimindeki sarışın kızdan Google aramalarında çıkan Ayça_22’lere kadar bu kişi olduğu iddia edilen birçok görüntüyü inceledi. Devamında ise gerçek Ayça_22’yi bulmak için o hepimizin bildiği fotoğrafı taratarak internet arşivlerine baktı. Bunun sonucunda da fotoğrafın izine Linkin Park hayranları için açılan bir sitede rastladı. Araştırmalarının devamında da Ayça_22’nin gerçekte Eda Sak isimli bir kadın olduğunu tespit etti ve günümüzdeki halini buldu. 

AYÇA 22 CEVAP VERDİ

ayça-1

Kısa sürede binlerce insan tarafından izlenen bu videonun sonunda Ayça_22 olduğu iddia edilen Eda Sak isimli kişi de yorumlardan içeriğe yanıt verdi. Sak, yanıtında fotoğrafının yayılmasının onu nasıl etkilediği gibi konulara değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Bu şekilde ilgi çekici ve gizemli bir videoya konu olmak hayatım boyunca aklıma gelmezdi. O dönemler bu fotoğrafın bu şekilde yayılması çok canımı sıkmıştı fakat şimdi baktığımda gülüp geçiyorum. Bende tatlı bir gençlik anısı olarak kaldı. İnternette Ayça_22 gibi spesifik bir olayla tanınmış olmak benim için çok garip olsa da yine de benim üzerimde kötü bir etkisi olmadı. Şu an gayet mutlu bir yaşantım var. Videoyu hazırlarken girdiğin siteleri ben bile unutmuştum o siteye o dönemler lise arkadaşlarımızla müzik dinlemek ve sohbet etmek için üye olmuştuk."

Haber Merkezi