Ankara Bilim Üniversitesi tarafından Vergi Mükelleflerinin Fırsat ve Riskleri Uluslararası Kongresi ve Ankara Forumu düzenlendi. Forumda konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Temel Aktay, vergi reformu ihtiyacı olduğunu ifade etti.

ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Ankara Bilim Üniversitesi’nin "Cumhuriyetin 100. Yılında Vergi Reformu" teması ile düzenlediği “Vergi Mükelleflerinin Fırsat ve Riskleri Uluslararası Kongresi ve Ankara Forumu”na katıldı. Aktay, konuşmasında kamu hizmetlerinin kaynağını vergi gelirlerinin oluşturduğunu belirterek, vergi toplamadaki başarının ülke ekonomilerinde üretilen mal ve hizmetlerin düzeyini, üretim faktörlerinin gelir ve fiyatlarını doğrudan ve dolaylı olarak etkilediğini söyledi. Türkiye’deki vergi kanununun 1960’lı yıllarda çıkarıldığını ve üzerinde yapılan değişikliklerle güncellendiğini ifade eden Aktay, vergi sisteminde reforma ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Aktay, “Mevzuatın eski olması ve toplanan vergilerdeki ağırlığın dolaylı vergilere kaymış olması, vergi reformu ihtiyacını ortaya koyuyor. Vatandaşların gelir ve kazançlarına göre vergilendirilmesi çok önemli” dedi.

Aktay, vergi oranlarında dönem dönem yapılan değişikliklerle reel sektörün desteklenmeye çalışıldığını ifade etti. Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkileyen enflasyon nedeniyle işletmelerin gerçekte elde etmedikleri gelirin vergisini ödemek durumunda kaldığını kaydeden Aktay, “Yüksek enflasyon nedeniyle oluşan fiktif işletmelerimizin vergi yükünü artırırken, sermayelerinin erimesine yol açıyor. Bu süreçte ‘enflasyon muhasebesi' uygulanması talebini tekrarlamakta fayda var” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden engelli vatandaşlara 100 Simit Camekânı Ankara Büyükşehir Belediyesinden engelli vatandaşlara 100 Simit Camekânı

İşletmelerin farklı KDV oranları nedeniyle yaşadığı sorunlara da değinen Aktay, kredi kartıyla vergi ödemelerinde limitlerin artırılması gerektiğini belirtti. Aktay, “Vergi mevzuatı sadeleştirilmeli, ödeme yöntemleri geliştirilerek ödeme kolaylaştırılmalı ve kesinlikle af çıkartılmamalı ki vergi tahsilatı konusunda adalet sağlansın ve kamuoyunun vicdanı bu açıdan da rahat edebilsin” dedi.
Foruma ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay’ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç da katıldı.

İHA