a

Artan maliyetler hayvanların yaşam kalitesini düşürüyor!

Özel Haber: Kadir Gürhan

Mama, kum ve aşı maliyetlerinde yaşanan yüzde 300’lük artış hayvan severleri zor durumda bırakıyor. Ürünlerde yaşanan fiyat artışları birçok hayvanseveri kalitesiz ürün tercih etmeye itiyor. Kullanılan kalitesiz ürünler ise hayvan sağlığını olumsuz etkiliyor. Evde ve sokakta hayvan beslemenin her geçen gün zorlaştığını belirten hayvanseverler devletten, ürünlerdeki KDV oranının sıfırlanmasını istiyor.

Artan maliyetleri karşılamakta zorluk çeken Hayvanseverler, bir hayvanın aylık kum, mama ve aşı giderinin 1500 ile 2000 TL arasında değiştiğini söyledi. Sadece evde besledikleri hayvanları değil, sokakta yaşayan hayvanları da beslediklerini kaydeden hayvanseverler, artan maliyetlerin bu durumun önüne geçtiğini belirtti. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve sokak hayvanları için günlük 3 ton mama üretimi yapan merkezi örnek veren hayvanseverler, bu üretim merkezinin örnek alınmasını ve Türkiye’nin birçok yerinde yapılmasını talep etti. Yaşanan fiyat artışlarından şikâyetçi olan hayvanseverler, hayvanların durumdan oldukça olumsuz etkilendiğini söyledi.

Artan maliyetler (mama, kum ve aşı) hayvanları ve hayvan severleri nasıl etkiledi? Hayvan severlerin bu konuda ne gibi talepleri var? Sorusuna hayvan severler şu cevabı verdi:

“SADECE İÇ-DIŞ PARAZİT AŞISINI YAPTIRMAK 350 TL”

Bahar Şahinsoy: Önceden evde beslediğimiz kedimize aldığımız mama ile sokaktaki canlıları da besliyorduk. Simdi ise evdeki kedimize mama almakta güçlük çekiyoruz.  Bugün tahılsız bir mama almanın maliyeti 750 TL. Bu fiyat inanılır gibi değil. Onlar bizim evlatlarımız siz çocuğunuza kötü besin yedirmek ister misiniz? Biz de onların sağlığı için elimizden geleni yapıyoruz. Buna bir de aylık kum, yaş mama ve aşı maliyetleri de eklenince evinde hayvan besleyenlerin 1500-2000 TL kadar giderleri söz konusu.  Yalnızca beslenme değil elbette aşı fiyatları da oldukça yüksek. Sadece iç-dış parazit aşısını yaptırmak 350 TL. Yüksek maliyetlerden kaynaklı karma, kuduz aşılarını kimi zaman yaptıramıyoruz. Yalnızca tek kedi ile durum böyle iken evinde birden fazla kedisi, köpeği ile yaşayanlar için daha da vahim. Gerek sokakta, gerekse evde yaşayan bu canların her türlü ihtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılamaya çalışan hayvanseverler molarak  özellikle yüksek maliyetli mama ve sağlık giderlerinden KDV oranının alınmamasını istiyoruz ki daha fazla canlıya faydamız dokunabilsin.

“ARTAN MALİYETLER KALİTESİ DÜŞÜK MAMALAR TERCİH ETMEMİZE NEDEN OLUYOR”

Yasemin Çimen: Biz, normalde en iyi mamayı kullanıyorduk ama bu iyi mama zamlanınca ve bütçemiz yetmeyince, kalitesi düşük olan mamalar almaya başladık. Bu kalitesi düşük mamalar doğal olarak kedimizde sorunlar yarattı. Yeni mamaya alışamama, aşırı tüy dökme, sindirememe gibi sorunlar yaşadık. Mamalar her ay zamlandığı için zorunlu olarak biz de her ay mama değiştiriyoruz. Bu durum maddi durumumuzu, canımızı ve hayvanımızı olumsuz etkiliyor. Bir hayvansever olarak en azından alınan KDV’nin sıfırlanmasını talep ediyoruz. Maliyetler arttığı için sokakta beslediğimiz kedi ve köpeklere bile artık mama almamaya ve evimizden artan yiyecekleri vermeye başladık.

“TEMEL İHTİYAÇLARDAN ALINAN KDV’LER DÜŞÜRÜLMELİ”

Vahit Aldı: Önceden kilosunu 60 liraya aldığım mama şuanda 190 liraya yükseldi. Kum fiyatları da resmen iki üç katına çıktı. Önceden kedime mama alırken 1-2 kilo da sokaktaki dostlarımız için mama alıyordum ancak şimdilerde kendi kedime mama almakta zorlanıyorum. Devletimizin duruma el atmasını bekliyoruz. Temel ihtiyaç ürünlerinde olduğu gibi KDV indirimi yapılarak veya başka bir düzenleme ile bu sorunun ortadan kaldırılması lazım. Hangi tür canlı olursa olsun temel ihtiyaçlarından alınan KDV’ler düşürülmeli. Tabi ki sadece Devletin %18 KDV’yi eksiltmesi de yeterli olmayabilir bu yüzden mama firmalarının da can dostlarımıza destek olmalarını fiyatlarda indirim yapmalarını istiyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın sokak hayvanları için kurduğu mama üretim merkezi örnek alınarak ülke genelinde yaygınlaştırılabilir. Bu tarz uygulamalarla dostlarımız da aç kalmamış olur.

“2 YIL ÖNCE 20 TL YE ALDIĞIM KEDİ KUMU 200 TL YE ÇIKTI”

Şeval Akırmak: Evcil dostlarımızın sağlık ve mutluluğu bizler için çok önemli. Onların en iyi ve en mutlu şekilde yaşamlarını sürdürmesi için her zaman uğraşıyoruz. Lakin artan mama, kum ve aşı fiyatları bu duruma engel oluyor. Çok değil 2 sene öncesine kadar almış olduğumuz kedi kumu 20 TL’den 200 TL’ye çıkmış durumda. Aynı şekilde mama ve aşı fiyatları da öyle . Daha öncesinde kilosu 25 TL olan kedi maması şu an 85 TL. Bizler sadece evdeki dostlarını değil dışarıdakileri de düşünen, onlara da elinden geldiğince yardım etmeye çalışan insanlarız. Ve fiyat artışları bizleri ciddi anlamda zorlamaktadır.

Sevgi Can: Maliyetler arttığı için sokak hayvanlarına yapılan yardımlar azaldı, evcil hayvanı olan kişiler daha düşük kalitede ürünleri tercih etmeye başladı. Artan sağlık maliyetleri ise evcil hayvanların veteriner kontrollerinin geciktirilmesine ya da daha önceden devam eden düzenli sağlık taramalarının terk edilmesine yol açtı.

“HAYVANSEVERLERİN ÇOĞU MAMA FİYATLARINDAN ŞİKÂYETÇİ”

Kenan Tuncer: Hayvan besleyen bir hayvansever olarak mama fiyatları beni gittikçe zorlayan bir harcama kalemi olmaya başladı. Zorlansam da almaya devam edeceğim. Mamayı bir yerine birkaç can ile bölüşmek varken, yiyeceği birine bile zar zor yetiştirmek beni ister istemez üzüyor. Birkaç ay önce 70 TL bandında aldığım mamayı şimdi 110 TL’den ucuza bulamaz oldum. Üstelik bu mama uzun zamanlı da gitmiyor. Hangi arkadaşımla konuşsam kedi/köpek mama zammının onları da zorladığından şikayetçiler. Belki sadece kendi evcil dostlarımız için çabalamak zorunda kalıyoruz ama biraz uygun fiyatlı olsaydı bu mamalar 1’er 2’şer kilo alarak sokaktaki canlara, barınaklara yardımda bulunabilirdik. Gelecek soğuk havalarda açlığın hayvanlar için ölümcül tehlike olduğunu biliyoruz, maması olanlar mamasından bir miktar, olmayanlar ise evinde hayvanların yiyebileceği kadar tuzsuz/şekersiz yiyeceği paylaşırsa belki elimizin yettiği kadar cana yardımcı oluruz.

“İYİSİNE GÜCÜMÜZ YETMİYOR KÖTÜSÜNE GÖNLÜMÜZ RAZI DEĞİL”

Yavuz Güler: Bebek bezi ya da maması gibi temel ürünlerin ne kadar fahiş fiyatlara satılırsa satılsın bir şekilde alınacak olması gibi, mamaların da hayvanların beslenmesi için alınmaya devam edilecek ürünler olduğunu bildiklerinden satıcıların hiç endişe duyduğunu sanmıyorum. Zaten mama sektörü tamamıyla ticari amaç güdülerek gerçekleştirilen bir sektör, birkaç marka dışında güven duymak da çok zor. Hayvanların sağlığı için seçici olmak gerekiyor. Seçici olunca da doğal olarak daha yüksek fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Sokak hayvanlarına ayrı, evdekine ayrı mama almak durumunda kalınca kendimi kötü hissediyorum. Bizim yaşam kalitemiz düştü, düşmeye devam ediyor. Buna paralel olarak sevgili dostlarımızın da yaşam kaliteleri ne yazık ki düşmeye başladı. Son bir yıldır ciddi artışlar yaşandı. Ben de daha ucuzuna yöneldim. Bu sefer cilt problemleri başladı. Tam bir sorun yumağı haline geldi mama olayı. İthal mamalar pahalı, kur filan yükseldi diyorlar ancak yerli mamaların bu kadar fiyat arttırmasına bir anlam veremiyorum. çoğunluğunun içinde zaten mısır, pancar küspesi, az miktarda pirinç, bol miktarda tavuk yağı ve aroma var. Kuzu etli dediğinizin veya somonlu/balıklı dediklerinin içinde 50 gram çıkmaz. Mamaların iyisine gücümüz yetmiyor, kötüsüne gönlümüz razı değil. Gelirimiz belli, giderimiz her gün artıyor. Bu süreci nasıl atlatacağız bilemiyorum.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Geleneksel Divriği Pilav ve Kültür Şenliği Yakacık’ta yapıldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.