Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçeilen Kadir Özkaya merak edilen isimler arasında. Yurttaşlar arama motorlarında, '' Kadir Özkaya kimdir? Kadir Özkaya kaç yaşında, nereli? Kadir Özkaya ne mezunu? Kadir Özkaya hangi görevlerde bulunud? Kadir Özkaya evli mi? Kadir Özkaya kaç dil biliyor? Kadir Özkaya'nın eşi kimdir'' sorularını aratıyor. Peki,  Kadir Özkaya kimdir? Kadir Özkaya kaç yaşında, nereli? Kadir Özkaya ne mezunu? Kadir Özkaya hangi görevlerde bulunud? Kadir Özkaya evli mi? Kadir Özkaya kaç dil biliyor? Kadir Özkaya'nın eşi kimdir? İşte tüm merak edilenler...

Kadir Özkaya1 (11)

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

1963 yılında Tarsus'ta doğan Kadir Özkaya, eğitim hayatına Bandırma Ortaokulu'nda başlamış ve ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesi'nde eğitimini tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1985 yılında mezun olan Özkaya, akademik kariyerine sağlam bir temel atmıştır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde memurluk ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nde kontrolörlük gibi çeşitli görevlerde bulunan Özkaya, hukuk ve kamu yönetimi alanındaki deneyimini zenginleştirmiştir.

1991 yılında başladığı idari yargı hâkimlik stajının ardından Danıştay tetkik hâkimliğine atanmış ve bu görevi uzun yıllar başarıyla sürdürmüştür. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi raportörlüğü gibi önemli bir göreve de atanmıştır.

Özkaya, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı'nı tamamlamış ve çeşitli kitaplara katkıda bulunmuştur. Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri konularında çalışmaları bulunmaktadır.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilen Özkaya, daha sonra Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanmış ve bu göreve başlamıştır. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi başkanvekilliği gibi önemli görevleri de üstlenmiştir.

Kadir Özkaya1 (2)

KADİR ÖZKAYA GÖREVLERİ

13 Mayıs 1993 - 21 Ekim 2005 : Danıştay Tetkik Hâkimi

Kasım 2004 - Ekim 2005 : Anayasa Mahkemesi Geçici Raportörü

21 Ekim 2005 - 24 Şubat 2011 : Anayasa Mahkemesi Raportörü

24 Şubat 2011 - 18 Aralık 2014 : Danıştay Üyesi

18 Aralık 2014 - ........ : Anayasa Mahkemesi Üyesi

Çetin Doğan kimdir? Çetin Doğan kimdir?

Kadir Özkaya1 (33)

KADİR ÖZKAYA'NIN EŞİ KİMDİR?

Kadir Özkaya evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Merkezi