a

Kaynak:”İnsanlar göçtü, insanlık göçmesin”

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve dünyanın en büyük insani yardım programı olan “Sosyal Uyum Yardım Programı’nın (SUY) basın tanıtım klasmanı Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Kaynak, yaşanan çatışmalardan bir çok insanın evlerini, yurtlarını bırakarak kaçmak zorunda kaldığını, zengin insan ve ülkelerinde mültecilerden kaçtığını söyledi. Macaristan sınırında yaşanan mülteci krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Kaynak, “İnsanlar göçtü, insanlık göçmesin” dedi.

SUY kapsamında dağıtılmaya başlanan Kızılay Kartlara para yüklenmeye başladı. Suriyeliler başta olmak üzere, şartları uygun olan, Türkiye’deki 1 milyon mülteciyi kapsayan program çerçevesinde kişi başı 100 liralık yardım yapılıyor. Avrupa Birliği’nin tahsis ettiği bütçe ile Türkiye Cumhuriyeti  Hükümeti, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilen SUY kapsamında hak sahibi mültecilerin kayıtları Kızılay’ın başvuru ofisleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı vakıflar üzerinden geçtiğimiz ay alınmaya başlanmıştı. Başvuruları değerlendirilen ve şartları uygun olan ailelere Kızılay Kartlar dağıtıldı. Aileler Kızılay Kartlara yüklenen paraları kullanmaya başladı. Türkiye genelindeki tüm mültecileri kapsayan program, ülkemizde bulunan mültecilere her ay yardım yapılmasını amaçlıyor. Toplam 348 milyon Avro kaynağı olan programdan faydalanan ailelerin hayatları yeniden şekilleniyor.

KART KÜÇÜK FAKAT ETKİSİ BÜYÜK

Mülteciler için düzenli bir yardım anlamına gelen programın değerlendirme toplantısı WFP Türkiye Sorumlusu Jean-YvesLequime ile AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Veysel Kaynak ile Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın katılımı ile tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Kızılay Kart hak sahibi olan ailelerin de katılarak kendi hikayelerini anlattı. Ankara Movenpick Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısı kısa film gösterimi ile başladı. Daha sonra hak sahibi Suriyeli anne Aber, Kızılay Kart ile hayatının nasıl değiştiğini anlattı. Engelli bir çocuğu olduğu için çalışamadığını anlatan Aber, Kızılay Kart sayesinde kirasını ödemeye başladığını, ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi ve programa destek veren başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ve şükranlarını sundu. Daha sonra kürsüye gelen WFP Türkiye Sorumlusu Jean-YvesLequime, Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini ifade etti ve Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi. Kızılay Kart hakkında bilgi veren YvesLequime,  çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı. AB’nin mülteci yardımlarının bu kart aracılığı ile mültecilere ulaştığını aktaran YvesLequime, “Kart küçük fakat insanların hayatına yaptığı etki büyüktür” dedi.

İNSANLARIN HAYATINI İYİLEŞTİRİYOR

AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, toplantıda bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti ve İzmir ve İstanbul saldırıları için başsağlığında bulundu. Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılar ve AB ile yaşadığı sıkıntılara rağmen, AB ile kritik bir işbirliğinin olduğunu söyledi. Kızılay Kart’ın çok önemli olduğunu vurgulayan Berger, ortada büyük bir caba olduğunu, kartın insanların hayatının iyileştirilmesi yönünde olumlu ilerlemeleri kaydettiğini söyledi. Hedeflerinin 1 milyon Suriyeliye Kızılay Kart’ı ulaştırmak olduğunu söyleyen Berger, AB’nin sığınmacılar ile ilgili yaptığı yardımları anlattı. Konuşmasının sonunda kişisel fikrini söyleyen Berger, daha önce Halep’te, Şam’da bulunduğunu, buralarda bulunan bazı insanların evlerinin kapılarını kendisine açtığını anlattı. Bu insanların şuanda başka ülkelerde yaşamak zorunda kaldığını, bu ülkelerden bir tanesinin de Türkiye olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, mülteci konusuna vicdan meselesi olarak yaklaştıklarını söyledi. Mültecilerin yaşanan çatışmalardan dolayı evlerini, yurtlarını terk ederek kaçtıklarını ifade eden Kaynak, zengin ülkelerin ve zengin insanlarında mültecilerden kaçtığını vurguladı. Gece geç saatlerde Macar sınırında yaşanan mültecilerin bir battaniye ile karın üstünde yattığı haberini izlediğini söyleyen Kaynak, “Soğukta, karların üstünde köprülerin altında Türkiye’de böyle görüntüler göremezsiniz” dedi ve ekledi, “Zengin insanlar mültecilerden kaçıyorlar.”

İNSANLIK GÖÇMESİN

Yapılan yardım programının tarihe geçeceğini ve bundan sonraki projelere örnek oluşturacağını vurgulayan Kaynak, YPG’nin barış görüşmelerine çağrılmasını ve bu ülkelere destek verilmesini eleştirdi. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Güvenli Bölge’ uyarısının dikkate alınması durumunda yaşanan insanlık krizinin yaşanmamış olacağını belirten Kaynak, Fırat Kalkanı Harekatı ile Türkiye’nin bunu tek başına başardığını ve Cerablus’ta şuanda insanların gönül rahatlığı ile yaşadıklarını vurguladı. Kaynak, Suriye’de sahada sadece AFAT, Kızılay gibi Türk yardım kuruluşlarının bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin mülteci sorununa farklı yaklaştığını anlatan Kaynak, muhacir- ensar yaklaşımı ile konuya yaklaştıklarını söyledi. Kaynak, Suriyelilere yapılan eğitim, barınma ve meslek edindirme konularına ilişkin açıklamalarda bulundu ve konuşmasını “İnsanlar göçtü, insanlık göçmesin” diyerek sonlandırdı.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Esertepe Yeni Camii yardım bekliyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.