Almanya Başbakanı Olaf Scholz mecliste yaptığı konuşmada, Filistin-İsrail çatışmasına dair açıklamalarda bulundu. Başbakan Scholz, "İran'ın bu korkakça saldırıyı operasyonel olarak desteklediğine dair kesin bir kanıtımız olmasa da İran'ın desteği olmasaydı Hamas'ın bu benzeri görülmemiş saldırıyı asla gerçekleştiremeyeceği hepimiz için açık" ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre Malatya’da KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre Malatya’da

Scholz, Almanya'nın Hamas için yürütülen tüm bağış toplama ve diğer destek faaliyetlerini yasaklayacağını belirtti. Scholz ayrıca, Almanya'nın bölgesel barışa ve İsrail'in güvenliğine en iyi şekilde hizmet ettiğinden emin olmak için yapılan inceleme tamamlanıncaya kadar Filistin'e yapılan tüm kalkınma yardımlarını askıya alacağını söyledi. Scholz, "Ölçütümüz, bu projelerin bölge barışına ve İsrail'in güvenliğine en iyi şekilde hizmet edip etmeyeceği ve nasıl hizmet edeceği olacaktır. Bu inceleme tamamlanana kadar yeni kalkınma iş birliği kaynaklarını kullanıma sunmayacağız. Gazze Şeridi'ndeki sivillerin çektiği acıların muhtemelen daha da artacağını öngörebiliriz. Ancak bu da Hamas'ın ve onun İsrail'e saldırısının suçudur" ifadelerini kullandı.

Şiddetin bölgesel olarak daha fazla tırmanmasını önlemenin önemli olduğunu vurgulayan Scholz, İsrail'in komşusu Lübnan'daki İran destekli Hizbullah'ı İsrail'e saldırmaması konusunda uyardı.

İHA