a

Aksungur: Erzurum Kongresi dünyadaki ilk sivil harekettir

Gazetemiz Güçlü Anadolu’ya açıklamalarda bulunan Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı( ESAV) Genel Başkanı Veysel Karani Aksungur, Türkiye Cumhuriyeti’nin vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarına ihtiyacı olduğunu belirtti. Erzurum Kongresi’nin dünyadaki ilk sivil hareket olduğunu dile getiren Aksungur, “Kongreye Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil kıyafetle katıldığına” dikkat çekti.

“38 YILDIR KAMU GÖREVİNİ YÜRÜTÜYORUM”

1968 yılında Erzurum’un Şenkaya ilçesinde İlkokulu bitirdikten sonra ayrıldığını kaydeden Aksungur, “Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi mezunuyum. Maliye Bakanlığı’nda 10 yıl müfettişlik ve Daire Başkanlığı gibi görevlerde bulundum. Şuan da Sayıştay’da savcılık görevini yürütüyorum. 38 yıldır da kamu görevini yapıyorum” diye konuştu.

“VAKIF OLARAK YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMANIN GEREĞİNE İNANDIK”

ESAV’ı 1997 yılında kurduklarını söyleyen Aksungur, “Belli bir birikimi olan insanlara katkıda bulunmanın gereğine inandık. Bu işin fert fert yapmanın sınırlı olabileceğini düşünerek, grup olarak, örgüt olarak, teşkilat olarak yardımlaşma ve dayanışmanın gereğine inandık ve bu toplumsal yapıyı kurduk. Amacımız hemşeriler arasında belli bir diyalog kurarak onlara ekonomik sosyal ve siyasal katkı sunmaktır. Bizimkisi mütevazı bir oluşumdur. Baktık geniş bir alana ihtiyaç var. Ankara’da Etimesgut, Sincan, Çubuk, Keçiören, Mamak ve Altındağ’da şubeler kurduk. Ankara dışında da şubelerimiz de var. Çanakkale, Kırşehir, Afyon, Akhisar ve Konya’da şube ve temsilciliklerimiz var. Ankara’da 60’a yakın Erzurumlular ile ilgili dernek ve kuruluş var” şeklinde konuştu.

“ERZURUM KÜLTÜRÜNÜ GECELER, SEMİNER VE KONFERANSLARLA PRATİĞE AKTARIYORUZ”

Bu oluşumu kurduktan sonra Erzurum kültürünü yaşama pratiğine aktarma gereği duyduklarını belirten Aksungur, “Bu pratiği seminer, geceler, sosyal aktiviteler ve konferanslar aracılığı ile hemşerilerimize aktardık. Başkentin büyük spor salonlarında yaptığımız etkinlikleri canlı yayın aracılığıyla sadece Erzurumlulara değil bütün dünyaya izlettik. TRT canlı yayına geçmeden önce onlarca prova yaparken biz elimizdeki olanaklarla hiç provasız bu işi yaptık. Erzurum Kurtuluş Gecesi’ni her yıl düzenliyoruz. Gazetenizin aracılığı ile bütün hemşerilerime selam ve saygılarımı iletiyorum. Önümüzdeki yılda yapacağımız geceye bütün hemşerilerimizi bekliyoruz” dedi.

“DERNEK OLARAK İNSAN AYRIMCILIĞINA KARŞIYIZ”

Vakfın inanç ve etnik kimlik ayırmaksızın bütün ülke vatandaşlarına açık olduğunun altını çizen Aksungur, “Özelikle şunu belirtmek isterim: Biz dernek olarak insan ayrımcılığına karşıyız. Bütün Erzurumlular buraya gelebilir, burada kalabilirler. Vakfımızın amacı yurtta barış, dünyada barıştır. Amacımızın temelinde insanların mutluluğu yatıyor. Zengin millet, zengin devlet şiarımızdır” ifadelerini kullandı.

Dernek olarak bütün vatandaşlarına yardımcı olduklarını söyleyen Aksungur konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

“BU TARZ VAKIF ORTAMLARI İNSANLAR ARASINDA TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLIYOR”

Bu tarz vakıf ortamları insanlar arasında toplumsal barışı sağlıyor. Dolayısıyla ülkemizin kurumsal barışa ihtiyacı olduğu bu günlerde dernek ve vakıflara oldukça ihtiyaç var. Bu oluşumlar insanları sosyalleştirerek topluma kazandırıyor. Erzurum’umuz mübarek bir şehirdir. Yaptığım görev Allah’ın bana bir lütfu olduğuna inanıyorum. Bu kentte çok değerli insanlar yetişti: Türk mutasavvıf, sosyolog ve âlim Marifetname’nin yazarı Erzurumlu İbrahim Hakkı, Erzurumlu Emrah, Nene Hatun, Ord.Prof.Dr.Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Nefi, Ömer Nasuhi Bilmen ve diğer değerli kişiler bu toprakların çocuklarıdır.

“DERNEĞİMİZDE CAĞ KEBABI PİŞİRİYORUZ”

Derneğimizde mescit, lokal şark köşemiz mevcuttur. Yaşlılarımızın gelip dinlenebileceği, namazını kılabileceği ve hafta sonları aileleri ile birlikte gelip hoşça vakit geçirip Cağ Kebap yiyebileceği yerimiz mevcuttur. Üstelik bu Cağ Kebabı dışarıda satılan fiyatın yarısına yiyebilirler. Biz dernek olarak ne zengin bir derneğiz, ne de fakiriz. Kendi yağımızla kavrulan bir yapıyız.

“ERZURUM KONGRESİ DÜNYADAKİ İLK SİVİL HAREKETTİR”

Erzurum kongresi dünyadaki sivil bir harekettir. Atatürk bu kongreye sivil kıyafeti ile gelmiştir ve çok önemli bir adımdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ilk olarak şehrimizde hayata geçirilmiştir. Sadece Erzurum için değil, Sivas, Çanakkale, İzmir ve bütün Türkiye için buradan karar alınmıştır. Türkiye’nin ilk bütçesi bu kongrede oluşturulmuştur. Toplanan paralar Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bütçesidir. Yine aynı şekilde Cumhuriyet’e ilk uçak bağışlayan ilimiz Erzurum’dur.

“TARİHTEN BİR ANEKTOD”

Tarihte önemli bir noktayı da buradan hatırlatmak isterim. ” Kurtuluş savaşında düşman ordularının Polatlı’ya geldiği günlerde Başkent’in güvenlik açısından Kayseri’ye taşınması tartışılırken,  Erzurum mebusu Mustafa Durak Sakarya, Başkent’in Kayseri’ye taşınmasının halkın moralini ve direncini kıracağını düşünerek tabancasını masaya koyup ” buradan çıkanı vururum” demiştir.

 “ÖĞRENCİLERE BALIK YEMEĞİ DEĞİL, TUTMAYI ÖĞRETİYORUZ”

Dernek olarak yılda yaklaşık 30 öğrenciye burs veriyoruz. Hedefimiz bilinçli, birikimli, demokrat bireyler yetiştirmektir. Hedefimiz asalak değil üretken bir nesil yetiştirmektir. Onun için hep veren değil, verdiğinin karşılığını gören bir mekanizma mantığı ile hareket ediyoruz. Öğrencilere balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretiyoruz. Bizler dernek olarak doğumdan ölüme kadar bütün vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Doktor isteyene doktor, avukat isteyene avukat buluyoruz, Ayrıca bu vatandaşlarımızın kamusal alandaki işlerini de takip ediyoruz.

Röportaj yaptığımız saatlerde ESAV’a gelen ve Erzurumluların sorunlarını dinleyen Erzurum Ak Parti Milletvekili Orhan Deligöz, ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur ile dernekte yapılan cağ kebabını yedi.

(Güçlü ANADOLU / Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ŞDT: TBMM’deki şiddet görüntüleri ülke imajına zarar veriyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.