a

Akar: Sollama beni, mahçup ederim seni

Kamyoncu esnafı önündeki bürokratik engeller yüzünden mağduriyet yaşıyor. Şoför esnafı, temel ve kaçınılmaz bir ihtiyaç olan ulaşım ihtiyacının daha uygun bedellerle karşılanabilmesi, ulaşım güvenliğinin sağlanabilmesi ve akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisinde indirim yapılmasını istiyor.

Taşımacılık sektörünün teknolojik gelişmelere bağlı olarak şekillenen, toplum açısından önemi hiç yitirilmeyen ayrıca sosyal, kültürel ve ekonomik yönü ağır basan bir sektör olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Kamyoncuların kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ya da düşürülmesi, kullandığı diğer girdilerde teşvik sağlanmalı Belgesi sorununun çözülmesi bu esnaf grubunu rahatlatacaktır” dedi.

Konu ile ilgili gazetemiz Güçlü Anadolu’ya konuşan Haydar Akar, karayolları taşımacılığı için getirlen 13 ayrı belge zorunluluğu olan K Belgesinin aşırı fiyatı ve K1, K2, K3 diye ayrılması kamyoncuları mağdur ettiğini söyledi. Taşımacılığın önemine değinen CHP’li Akar şöyle konuştu:

“Türkiye’de taşımacılık 1950’li yılların başlarından itibaren karayollarına yönelik yatırımlarla birlikte daha fazla önem kazandı. Özellikle, 1970’lı yıllardan günümüze kadar hızlı bir gelişme gösteren sektör, ülkemizi bugün Avrupa’nın en fazla kamyon ve TIR sayısına sahip olan ülkeler arasında yer alan bir konuma getirdi” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE KAMYONET SAYISI 3 MİLYON 300 BİN

Türkiye’deki kamyon taşımacılığı konusunda resmi verileri paylaşan Akar, ” Türkiye’de yük taşımacılığının yüzde 91’i kara yolu üzerinde kamyonlarla yapılıyor. Bugün TÜİK rakamlarına göre, ülkemizde kamyonet sayımız 3 milyon 300 bin, kamyon sayımız 820 bine ulaştı. Ülkemizde, kara yolu taşımacılığı için gerekli belgelere sahip yaklaşık 400 bin kamyon bulunuyor. Kamyoncular bilek gücü, alın teri ve kendi kısıtlı sermayesi ile kamu hizmeti yapan bir meslek erbabıdır” bilgisini paylaştı.

AKARYAKIT ÜZERİNDEN AŞIRI VERGİLENDİRME ESNAFI MAĞDUR EDİYOR

Kamyoncu esnafının mağdur edildiği konulara dikkat çeken Akar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamyoncular ödedikleri gelir vergisi dışında, kullandığı mazot, satın aldığı lastik, yedek parça gibi her türlü masrafı vergi konusu olup bütçeye de önemli bir katkı yaratmaktadır. Akaryakıt üzerinde uygulanan aşırı vergilendirme; Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna en ağır yükleri taşıyabilen kamyoncuları mağdur ederken bununla başa çıkmak için uyguladıkları mazot yerine 10 numara yağ da araçlarının ömrünü kısaltmaktadır.

13 BELGE ZORUNLULUĞU VE ÖTV-KDV BAŞKA MAĞDURİYET YARATIYOR

Yine karayolları taşımacılığı için getirlen 13 ayrı belge zorunluluğundan olan K Belgesinin aşırı fiyatı ve K1, K2, K3 diye ayrılması kamyoncuları mağdur etmektedir. Ayrıca K belgesi olan bir kişi aracını satarak vergi kaydını kapattığında, belge devri yapamamaktadır. Kamyoncuların kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ya da düşürülmesi, kullandığı diğer girdilerde teşvik sağlanması, K Belhgesi sorununun çözülmesi bu esnaf grubunu rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

SOLLAMA BENİ, MAHÇUP EDERİM SENİ

Kamyoncu esnafının sorunlarının takipçisi olacağını kaydeden Akar, ” Yine buradan kamyon şoförü kardeşlerimin güzel ve esprili bir sözünü de hatırlatmak isterim. ” Sollama beni, mahçup ederim seni.” derler. Millonlrca insanııızın geçim kapısı olan bu sektörün, ülke ekonomisine önemli katkıları unutulmamalıdır. Daha önce kamyoncu esnafının sorunları hakkında önerge ve kanun teklifi vermiştim. Kamyoncu esnafının sorunlarının tespiti ve çözümüne ilişkin sıkıntıların giderilmesi için gereken neyse yapılmalıdır. Konunu takipçisi olmaya devam edeceğim.”

(Cengiz ALDEMİR)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eler: “Milli takımlarda gençleştirme olmaz”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.