a

Adım başı virüs

Beklenen oldu ve yeni koronavirüs tedbirleri geldi. Yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından yeni kararlar açıklandı. Sürecin yine, yeniden kimsenin kendi önlemini almasını beklemeden yönetilmesi gerektiği ortaya çıktı.

Beklenen oldu ve yeni koronavirüs tedbirleri geldi. Yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından yeni kararlar açıklandı. Sürecin yine, yeniden kimsenin kendi önlemini almasını beklemeden yönetilmesi gerektiği ortaya çıktı. Çünkü maalesef ki önlem alma, kurallara uyma konusunda çok da verimli olduğumuz söylenemez. Toplanmaların yasaklanması gerekirken yapılan etkinlikler insanların bu hastalığa yakalanma oranını artırdı. Hastanelerde sağlık çalışanları eşlerini, çocuklarını, ailelerini ve sevdiklerini göremeden çalışıyorlar. Uyumayan, dinlenmeyen binlerce sağlık çalışanı insanları iyileştirmek için uğraşıyor. Açıklanan risk haritasında birçok değişiklik yapıldı. 58 il yüksek riskli olarak belirtiliyor. Çok yüksek riskli (kırmızı) kategorideki 58 il ise şöyle: “Iğdır, Ardahan, Artvin, Rize, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Giresun, Ordu, Tokat, Sivas, Amasya, Samsun, Sinop, Kastamonu, Çorum, Çankırı, Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce, Bolu, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Malatya, Elazığ, Niğde, Aksaray, Konya, Karaman, Mersin, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Erzincan, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Isparta.”
Yüksek riskli illerde adım başı koronavirüs taşıyıcısı ya da hastası ile karşılaşmanız mümkündür demek bu. Yüksek riskli illerde cumartesi günü kaldırılan sokağa çıkma kısıtlaması geri geldi. Yani yalnızca 3 hafta süren bir süreç sonucunda tüm durumu resmen başa çevirdik. Hiçbir ilerleme kaydedemedik ve hatta gerinin de gerisine gittik. Gelen bir yeni kısıtlama ise Ramazan ayı boyunca yiyecek içecek servisi yapan tüm mekânların yeniden paket servise dönmesi. İftar saatlerinde yoğunluk yaşanabileceği düşünülerek bu yeni karar alındı. Kafe ve restoranlar normalde akşam 7’de zaten kapanıyordu. İftar saatine denk gelmesi gibi bir durum söz konusu değildi. Dikkatsizlik ve önlemsizlik maalesef yine esnafı zarara sokacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.